Zrównoważony, czyli słów kilka o warszawskim rynku mieszkań

portal-nieruchomosci

Zrównoważony, czyli słów kilka o warszawskim rynku mieszkań

W pierwszym kwartale 2016 roku ceny ofertowe mieszkań na warszawskim rynku pierwotnym wynosiły średnio 7 878 zł/mkw, zaś ceny transakcyjne średnio 7 639 zł/mkw. Analitycy wskazują, że najczęściej znajdują nabywców lokale w przedziale cenowym od 6 000 do 8 000 zł/mkw (cena ofertowa). Najtrudniej znaleźć wygodne i dobrze zlokalizowane mieszkanie w cenie poniżej 4000 zł/mkw, najtrudniej sprzedać lokal wyceniany na ponad 10 000 zł/mkw. Warto przy tym zwrócić uwagę na fakt, że sytuacje na warszawskim rynku nieruchomości określają mianem zrównoważonej, co oznacza, że ceny ofertowe i transakcyjne są stabilne.

Duży, chłonny, różnorodny

Warszawski rynek nieruchomości jest specyficzny. To jedna z aglomeracji, o której mówi się, że mieszkania sprzedają się tu na pniu, więc nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie nie są obarczone takim ryzykiem jak w innych wielkich miastach. Rynek jest duży, chłonny i różnorodny, choć oczywiście najlepiej sprzedają się mieszkania określane przed developerów i analityków mianem standardowych. Mieszkanie standardowe, poszukiwane najczęściej przez pary albo młode rozwojowe rodziny, ma od jednego do czterech pokoi, metrażowo zaś mieści się w przedziale od 27 do 100 mkw. Trzeba zwrócić uwagę na fakt, że mieszkania w Warszawie traktowane są najczęściej jako doskonałe inwestycje – nie tylko i wyłącznie miejsca do bytowania. Kto decyduje się na zakup lokalu mieszkalnego w stolicy bierze pod uwagę możliwość zapuszczenia tu korzeni, ale także jest zwykle człowiekiem mobilnym i nie obce są mu przeprowadzki związane ze zmianą pracy. Nowe mieszkanie w dobrym punkcie Warszawy nabyte na rynku pierwotnym może więc trafić na rynek wtórny, na którym ceny są wprawdzie niższe, ale nie ustępują cenom rynku pierwotnego znacząco (średnia cena transakcyjna) 7 077 zł/mkw. Wniosek? Poszukiwanie rzetelnego developera oferującego naprawdę perfekcyjnie wykończone oraz optymalnie zlokalizowane mieszkania to gra warta świeczki.

Kto pyta, nie błądzi

O czym pamiętać, decydując się na zakup mieszkania w stolicy? Jakie błędy kupujący popełniają najczęściej?

  • Nie mierzą sił na zamiary, czyli nie mają rzetelnej wiedzy na temat swojej zdolności kredytowej, a co za tym idzie tracą czas na poszukiwanie mieszkanie w nieadekwatnej cenie albo nie biorą pod uwagę faktu, że wymarzona nieruchomość okaże się niemożliwa do skredytowania
  • Nie mają pełnej wiedzy na temat wszystkich kosztów związanych z nabyciem mieszkania na rynku pierwotnym (np. opłaty notarialne, wykończenie mieszkania pod klucz itp.), co pociąga za sobą nie tylko trudności natury finansowej ale i formalnoprawnej

Jeśli brak wiedzy uniemożliwia lub utrudnia poruszanie się po rynku nieruchomości, zwłaszcza tak różnorodnym ofertowo jak warszawski, warto skorzystać z pomocy agenta nieruchomości. Doświadczeni agenci radzą, aby oprócz rzetelnego przygotowania teoretycznego mieć także dokładną lecz elastyczną wizję swojego wymarzonego mieszkania. Jak podkreślają specjaliści od rynku nieruchomości oraz coraz modniejszego home stagingu – nie ma mieszkań doskonałych, ale są wystarczająco dobre, które można przystosować do własnych, nawet najbardziej wyszukanych potrzeb. Warto także pamiętać, że developerzy czasem decydują się na sprzedaż promocyjną części mieszkań: w niższych cenach, bądź z elastycznym harmonogramem wpłat. Poszukiwanie mieszkania w Warszawie warto więc prowadzić metodycznie i spokojnie. Na pewno uda się znaleźć stosowny lokal w wymarzonej lokalizacji oraz stosownej do naszych możliwości finansowych cenie.

Infrastruktura – to ważne!

Sam lokal mieszkalny to najważniejszy, ale nie jedyny element układanki. W codziennym życiu równie istotna jest infrastruktura miejsca, w którym zamierzamy zamieszkać. Rzetelny developer dba także i o to. Przestrzeń wspólna (park, alejki rowerowe, plac zabaw) oraz możliwość powstania sklepów, odległość od przystanków komunikacji zbiorowej, szkoły czy przedszkola także leżą w kręgu jego zainteresowań – przecież to ważne dla klientów i potencjalnych nabywców mieszkań. Warszawski rynek mieszkaniowy nie przypomina już wolnoamerykanki i niemal wszyscy inwestorzy biorą pod uwagę fakt, że sformułowanie dobra/doskonała lokalizacja oznacza nie tylko usytuowanie na mapie miasta, ale także kompleksowe rozwiązania infrastrukturalne, które czynią lokal mieszkalny dobrze skomunikowanym ze światem zewnętrznym.

W roku 2106 szacowana dostępność mieszkań na rynku pierwotnym w dużych miastach nieco się zwiększyła, podobnie jak szacowana maksymalna dostępność kredytów mieszkaniowych. Analitycy tłumaczą oba zjawiska nominalnym wzrostem dochodów gospodarstw domowych oraz stabilnymi cenami mkw. mieszkań.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Polnord, oferującą mieszkania w najlepszych lokalizacjach stolicy.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj