Przygotowane stoki narciarskie i sezon w pełni potęgują chęć wyjazdu na zimowy wypoczynek. W każdej niemal gazecie i na większości portali internetowych znaleźć można setki ofert wynajmu apartamentów w zimowych kurortach, jednak od pewnego czasu zauważa się dość częste nadużywanie tego wyrażenia.
Co odróżnia apartament od mieszkania o podwyższonym standardzie, jakie funkcje musi spełniać, aby zasługiwać na tak zaszczytną nazwę i ile kosztuje wynajęcie takiej powierzchni w sezonie zimowym? Zlokalizowane na obszarach górskich apartamenty od kilku lat cieszą się coraz większą popularnością, bowiem przybywa osób, które wolny, zimowy czas chcą spędzić aktywnie i luksusowo. Dlatego właśnie w miesiącach mroźnych, gdy dopisuje pogoda, atrakcyjne nieruchomości, w tym apartamenty, są bardzo poszukiwane na rynku wynajmu.
Luksusowy apartament to nie tylko nobilitująca nazwa
Podejmując decyzję o zakupie bądź wynajęciu lokum, zakwalifikowanego jako apartament, należy sprawdzić, czy rzeczywiście spełnia normy, które dedykowane są dla tego rodzaju nieruchomości.
Niestety, każdy chce zarobić na naiwności klientów, nie pomijając przy tym deweloperów. Oni w sposób bardzo sprytny, potrafią przekonać klienta, że właśnie kupuje nieruchomość, którą można określić mianem „apartamentu”. Przecież obecnie apartament – to w wielu przypadkach słowo klucz, gwarantujące udaną sprzedaż nieruchomości. Mała precyzyjność i płynne wyznaczanie granic w segmencie luksusowych apartamentów oraz często nieprawidłowe postrzeganie tego rynku, stworzyło konieczność precyzyjnego określenia definicji prawdziwie luksusowego apartamentu. Uszeregowanie cech, jakie powinien posiadać dany lokal, aby zasługiwał na to miano, znacznie zwiększy świadomość uczestników rynku nieruchomości i wyraźne oddzieli segmentu apartamentów od mieszkań o podwyższonym standardzie.
Lokalizacja w prestiżowej dzielnicy, odpowiednia architektura budynku, dobra komunikacja z centrum miasta, przynajmniej 100-metrowa powierzchnia użytkowa, odpowiedni rozkład lokalu, czyli kuchnia, salon (lub salon połączony z kuchnią), główna sypialnia z prywatnym wejściem do łazienki i garderoby, gabinet lub pokój gościnny, ewentualnie druga sypialnia, łazienka ogólna, pralnia lub pomieszczenie gospodarcze oraz osobna łazienka do każdej kolejnej sypialni to tylko nieliczne z wielu wymagań.
Do wartych uwagi zaliczyć należy także: wysoki standard wykończenia, instalację klimatyzacyjną, odpowiednie doświetlenie światłem dziennym, minimalną wysokość na poziomie 2,9 m oraz zabezpieczenie przed hałasem. Analitycy mogą dopuścić uznanie za apartament mieszkania o nieco mniejszej powierzchni, np. 75 m2, pod warunkiem jednak, że jego funkcjonalność oraz pozostałe kryteria zostaną zachowane.
Apartament jako inwestycja
Posiadanie kilku luksusowych apartamentów przeznaczonych na krótkotrwały wynajem to nie tylko prestiż i nobilitacja, ale także znakomita płaszczyzna do pomnażania pieniędzy. Doskonale wiedzą o tym ci, którzy nadmiar gotówki przeznaczyli właśnie na taki rodzaj inwestycji. Jakie są koszty? Dolna granica, za którą można kupić apartament, po zniżce uzyskanej od dewelopera, to 20 000 zł/brutto za m2. Oczywiście kwota ta znacznie wzrośnie, jeżeli pakiet zostanie uzupełniony o usługi concierge, obejmujące doradztwo i usługi dla właścicieli apartamentów oraz kompleksową aranżację wnętrz. Górna granica? Takiej nie ma. Jak wszystko w branży nieruchomości, cena zależy od wielkości, lokalizacji, wyposażenia…
Strony: 1 2
Zaloguj się Logowanie