Zastosowanie gazu płynnego w domu
LPG, czyli skroplony płynny gaz, to najczęściej mieszanina propanu i butanu. Ma bardzo szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach – na przykład w motoryzacji, produkcji przemysłowej, rolnictwie. Stanowi również ważne źródło energii dla gospodarstw domowych – jest bowiem ekologiczny, wydajny i łatwo dostępny. Sprawdź, jak możesz wykorzystać płynny gaz we własnym domu.
– Płynny gaz to źródło energii, które sprawdzi się nawet tam, gdzie dostęp do innych paliw jest utrudniony lub niemożliwy. Nie powoduje wydzielania trujących gazów, charakteryzuje się wysoką wartością kaloryczną i jest często tańszy niż olej opałowy lub prąd – przekonuje Marek Stańczuk, przedstawiciel firmy AmeriGas, jednego z czołowych dostawców płynnego gazu w Polsce. LPG jest dodatkowo uniwersalny i wszechstronny, dzięki czemu instalacja zbiornika z płynnym gazem pozwala na kompleksowe dostarczenie energii do domu.
Najważniejsze zastosowanie LPG w domu to zasilanie instalacji centralnego ogrzewania. Użytkowanie instalacji zbiornikowej wyposażonej w system telemetryczny jest niemal całkowicie bezobsługowe – tak samo wygodne, jak korzystanie z gazu ziemnego. Nie trzeba sprawdzać ilości gazu w zbiorniku i martwić się dostawą, bo firma, która dzierżawi zbiornik zadba o dostawy gazu, a także zapewni jego serwis techniczny. Pełny zbiornik wystarczy zazwyczaj na cały sezon, a częste dostawy paliwa czy dokładania do pieca centralnego ogrzewania nie będą już konieczne. Zasilane LPG urządzenia można uruchomić praktycznie natychmiast – gazowa instalacja grzewcza działa zaraz po włączeniu.
System ogrzewania gazowego można używać również razem z innymi instalacjami, jak np. panele solarne. Co więcej – posłuży nie tylko do zapewnienia optymalnej temperatury, ale także do ogrzania wody i gotowania.
Należy jednak pamiętać, że instalacja zbiornikowa z płynnym gazem wymaga fachowej wiedzy oraz spełnienia wymagań techniczno-formalnych, takich jak bezpieczne odległości od budynków, przewodów wysokiego napięcia czy studzienek kanalizacyjnych oraz uzyskanie akceptacji Zakładu Uzgodnień Dokumentacji i Urzędu Dozoru Technicznego. Dlatego też warto skorzystać z usług doświadczonego dostawcy, który zapewnia kompleksową obsługę instalacji. Firma AmeriGas sprawuje opiekę nad całym procesem związanym z montażem i obsługą zbiorników na płynny gaz – od przygotowania projektu, dostawę zbiornika po montaż i dostawy gazu.
Zamontowanie zbiornika na gaz płynny zapewnia nie tylko ogrzewanie domu i wody, ale także dostarcza gazu do gotowania. Jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż korzystanie z energii elektrycznej. Co więcej – LPG ma właściwości bardzo zbliżone do gazu ziemnego, często wykorzystywanego w miejskich sieciach gazowych.
Wystarczy na etapie projektowania i budowy domu odpowiednio poprowadzić przyłącza, dzięki czemu zmiana LPG na gaz ziemny w przypadku podłączenia do sieci stanie się szybka i nie będzie wymagała wymiany pieca. Prace te powinny być wykonywane przez osobę posiadającą odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia!
Możliwe jest również wykorzystanie butli z gazem dostępnych w różnych rozmiarach. Tego typu mobilne pojemniki o mniejszej pojemności doskonale sprawdzają się w sytuacjach, gdy w domu nie ma podłączenia do sieci gazowej ani zbiornika z LPG. Butle gazowe można wykorzystać także do gotowania na kuchenkach polowych – podczas kempingów i wycieczek.
Zaloguj się Logowanie