Wyrafinowany styl, wygoda i przestronność to podstawowe zalety odróżniające rezydencję od zwykłego domu. Widać to także w jej otoczeniu. Starannie dobrana zieleń podkreślona ścieżkami i tarasami mówi równie dużo o stylu i prestiżu miejsca co perfekcyjnie urządzone wnętrza.
Wymarzony ogród
Właściciele eleganckich rezydencji poświęcają wiele wysiłku i środków finansowych na ich urządzenie. Piękny materiał wykorzystany do aranżacji nawierzchni dodaje uroku ogrodowi otaczającemu dom. Jego projekt również powinien być przemyślany i dopasowany do preferencji i upodobań właścicieli. Aranżacja nawierzchni bywa więc nie lada wyzwaniem. Wybór materiału, z którego zostanie ułożony podjazd, ścieżki, taras, elementy małej architektury – jest zadaniem równie ważnym jak decyzja dotycząca podłogi we wnętrzu domu.
Oferta produktów w różnym stylu, o wysokiej estetyce i trwałości jest naprawdę bogata – mówi Dominik Wilczyński, architekt z firmy Libet. – Różnorodność kształtów, faktur i kolorów sprawia, że bez trudu wpisują się one w dowolną stylistykę. A nowoczesne technologie gwarantują przy tym perfekcyjną jakość materiałów.
Najważniejsza harmonia
Powierzchnie otaczające budynek powinny współgrać z kolorystyką elewacji. Tylko wtedy dom i jego otoczenie stworzą harmonijną całość. To podstawowa zasada idealnego dopasowania nawierzchni i elewacji. Jej kształt i faktura ma w tym przypadku znaczenie drugoplanowe. Możemy mieszać ze sobą rozmaite materiały, ale zasadą, której musimy być wierni, jest zachowanie harmonii barw. Najczęściej dobieramy je tak, by odcień elewacji i barwy dominującej w nawierzchni były takie same lub mocno do siebie zbliżone. Kolor wykończenia ścieżki lub rysunku linii wewnętrznych wynikają wówczas z odcienia stolarki, okiennic czy dachówki. Brąz czy czerwień dachu wraz z dekoracją nawierzchni stanowi często rodzaj kolorystycznej klamry dla całej posesji.
Innym sposobem aranżacji jest łączenie elementów kontrastowych: materiałów, kształtów i kolorów, a także stylów. To rozwiązanie dla odważnych, wymagające wysokiego wyczucia smaku i dużego doświadczenia. W obu przypadkach cenne może okazać się doświadczenie wyspecjalizowanego w projektowaniu nawierzchni architekta.
Szlachetne i trwałe
Doskonałym wyborem dla rezydencji będą szlachetne kostki brukowe. Można je idealnie wpisać w styl, w jakim zaprojektowany został sam dom oraz w kolorystykę, która będzie do niego najbardziej pasowała. Szczególną uwagę zwracają kostki wytwarzane w technologii płukania, gdzie wykorzystuje się kruszywa naturalne lub tzw. kostki postarzane. Interesującą alternatywą są płyty tarasowe wet cast, zastosowane np. jako materiał na schody do ogrodu.
Możliwości jest nieograniczona ilość. Różnorodność materiałów nawierzchniowych nie tylko dopasowuje się do pojawiających i utrzymujących się trendów, ale niejednokrotnie jest inspiracją do poszukiwania nowych, niespotykanych i wyjątkowych rozwiązań. Co jest przecież koniecznym elementem każdej prawdziwej rezydencji.
mk121
3 grudnia 2012 at 11:14
konkretnie;)