W jaki sposób zadbać o czyste powietrze w domu? Marka Magnat podpowiada
Jakość powietrza w domach i mieszkaniach jest bardzo istotnym czynnikiem, warunkującym komfort oraz dobre samopoczucie domowników. Niestety wewnętrzny mikroklimat i zanieczyszczenia chemiczne znacznie ją obniżają.
Dorosła osoba w ciągu dnia wchłania do organizmu 15-20 tys. litrów powietrza, wykonując blisko 22 tysiące oddechów. Z każdym z nich do naszego ciała trafia natomiast kilkadziesiąt tysięcy cząsteczek kurzu, z których wiele może stanowić zagrożenie dla zdrowia. W trakcie miesięcy zimowych dodatkowym zagrożeniem, zwłaszcza na terenach miejskich, jest przenikanie do pomieszczeń szkodliwych pyłów PM 2,5 i PM 10, które działają szkodliwie na układ oddechowy.
Groźny formaldehyd
Nie zdajemy sobie sprawy z tego, że jakość powietrza w pomieszczeniach pogarszają wydzielające się z materiałów budowlanych i mebli toksyczne substancje, takie jak formaldehyd, ołów, węglowodory aromatyczne. Mieszają się one z drobinami kurzu, bawełny, wełny, pyłkami roślin i zarodnikami grzybów. Organizm nie jest w stanie się ich pozbyć, zatem odkładają się w płucach. Do tego rodzaju związków należy najczęściej występujący w mieszkaniach formaldehyd.
Anna Szymaszek przedstawiciel marki MAGNAT podkreśla, że formaldehyd – jako jeden z najczęściej wykrywanych w pomieszczeniach lotnych związków chemicznych – wywołuje dolegliwości górnych dróg oddechowych. – Dlatego tak istotna dla zdrowia i dobrego samopoczucia domowników staje się potrzeba obniżenia poziomu tego szkodliwego związku w mieszkaniu dodaje Anna Szymaszek. W przypadku używania farb MAGNAT Ceramic Care, formaldehyd zostaje wyłapany z powietrza, a następnie przekształcony podczas procesu chemicznego w cząsteczki pary wodnej. W trakcie cyrkulacji powietrza są one usuwane na zewnątrz, do atmosfery.
Czyste domy
Jak wynika z badania Grupy VELUX „Barometr zdrowych domów 2016”, polscy obywatele częściej, niż badani w pozostałych 14 krajach Europy obawiają się szkodliwych czynników występujących w domach. Najliczniejszą grupę ankietowanych (46 proc.) martwi problem zagrzybienia i pleśni w mieszkaniach. Nieco mniej osób (36 proc.) wskazuje na wpływ złej jakości powietrza w pomieszczeniach, co również ma związek z kwestią zagrzybienia.
Jednocześnie ocena warunków mieszkaniowych jest wśród Polaków zdecydowanie niższa, niż u ankietowanych z pozostałych krajów Europy. Najczęściej wymienianymi dolegliwościami, z którymi boryka się blisko połowa badanych, są zatkany nos, ból głowy, katar. 20 proc. z nich z powodu tych problemów cierpi bardzo często lub kilka razy w tygodniu. W przypadku gospodarstw domowych, 19 proc. osób skarży się na katar sienny, tyle samo na alergiczny nieżyt nosa i astmę (17 proc.).
Niestety w zestawieniu z częstotliwością pojawiających się kłopotów ze zdrowiem nie idzie w parze świadomość zagrożeń, na jakie jesteśmy narażeni wskutek oddychania złej jakości powietrzem w domach. Pomimo tego Polacy podejmują działania na rzecz poprawy swojego samopoczucia – otwierają okna i wietrzą pomieszczenia (88 proc.), nie palą w mieszkaniach (74 proc.), stosują różne metody wentylacji (64 proc.) i ograniczają poziom wilgotności w miejscach, w których odbywają się kąpiel i pranie (57 proc.).
W utrzymaniu dobrej jakości powietrza mogą nam pomóc rośliny doniczkowe, występujące w roli naturalnych i niezwykle skutecznych filtrów. Poza walorami estetycznymi i poprawą akustyki w pomieszczeniach, odpowiadają one za redukcję dwutlenku węgla, produkcję tlenu i filtracje toksyn. W połączeniu z utrzymywaniem odpowiedniej wilgotności powietrza we wnętrzach, poprawiają mikroklimat w blokach, wpływając na obniżenie syndromu chorego budynku. Jak podsumowuje Anna Szymaszek: – O jakość powietrza powinno się zatem zadbać zarówno na etapie aranżacji wnętrza, jak i później, w trakcie jego użytkowania.
Zaloguj się Logowanie