Użytkowa… ale nadal sztuka


Ręcznie wykonane dekoracje są alternatywą dla wszechobecnej od lat masowej produkcji przedmiotów codziennego użytku. Warto jednak pamiętać, że istotą tzw. handmade’u jest wysoka jakość oraz walory artystyczne.

Spod ręki artysty

Praktycznie w każdym mieście spotykamy sklepy i stoiska oferujące rozmaite ozdobne wytwory ludzkiej ręki. W wielu miejscowościach żywa jest także tradycja organizacji cyklicznych jarmarków. Sezon wakacyjny i inaugurująca go Noc Świętojańska szczególnie sprzyjają imprezom, które prezentując folklor danego regionu, są jednocześnie okazją do zakupu różnorodnych przedmiotów, nie zawsze związanych bezpośrednio z tym folklorem. Ważne jest, aby rękodzieło było rzeczywiście wykonane ręcznie i wyróżniało się spośród wyrobów, które możemy nabyć każdego dnia w dowolnym sklepie. – Jednym z najistotniejszych wyznaczników szeroko pojętej twórczości jest jej niezależność od kanonów narzucanych przez tzw. znawców sztuki. – podkreśla rzeźbiarz, Michał Wojciech Osuch – Mówi się, że sztuka jest wolnością, a zarazem często zamyka się ją w ściśle określone ramy. Tymczasem nawet przedmioty codziennego użytku mogą być efektem prawdziwej artystycznej wizji, pod warunkiem jednak, że obok atrakcyjnego wizualnie wyglądu mają w sobie pewną unikatowość.

Fabryczna indywidualność

Oryginalność idąca w parze z estetyką i pragmatyzmem to elementy współczesnej sztuki użytkowej, które w dużym stopniu decydują o jej ogromnej popularności. Dlatego także niektóre przedsiębiorstwa chętnie korzystają
z pomocy artystów, dostosowując swą ofertę do indywidualnych potrzeb klientów. – Wytwarzanie szkła jest specyficzną dziedziną gospodarki, która łączy w sobie produkcję przemysłową, rzemiosło oraz sztukę. – zauważa Marek Malik z Villa Glass Studio, producenta szkła dekoracyjnego i architektonicznego
– Dlatego niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z wazonami, paterami, meblami czy z większymi formami architektonicznymi, możemy im nadawać różnorodne kształty i barwy, dostosowane do gustu osoby zamawiającej. Na powierzchnię wybranego elementu dekoracyjnego wykwalifikowany artysta plastyk może przy tym nanieść dowolny wzór, inspirowany własnym pomysłem lub propozycją klienta.

Efekt w domu

Materiał wykonania dekoracji powinien oczywiście odpowiadać całej aranżacji pomieszczenia, w którym zamierzamy ją umieścić. Obok szkła, które pasuje praktycznie wszędzie, popularne są wyroby z drewna oraz różnych odmian kamienia czy metalu. Istnieje przy tym wiele technik tworzenia, właściwych dla danego surowca i koncepcji autora. Wybierając gotowy produkt lub decydując się na zamówienie zupełnie nowego, warto oczami wyobraźni widzieć go wśród pozostałych elementów wystroju. Można też pozwolić sobie na chwilę improwizacji i dopiero później oceniać efekty. Najważniejsze, by nie przekroczyć jednej z najniebezpieczniejszych, także dla sztuki użytkowej granic… granicy kiczu.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj