Urządzamy poddasze – jakie okna wstawić na strychu?

© Velux

© Velux

Obserwacja dzisiejszego rynku budowlanego pokazuje, że Polacy coraz częściej urządzają na poddaszach swoich domów pomieszczenia użytkowe. Często bywa to jednak prawdziwym wyzwaniem. Zarówno wykończenie, jak i wyposażenie takich przestrzeni nie jest łatwe. Sam dobór okien sprawia trochę kłopotu nawet najlepszym architektom wnętrz, bo oferta dostępnych rozwiązań ciągle się zmienia i jest bardzo szeroka.

Głównym problemem jest to, jakie okna dachowe należy w takim miejscu zamontować. Przede wszystkim poszukuje się rozwiązań, które wpuszczą do pomieszczenia jak największą ilość naturalnego światła. Jednocześnie dąży się do tego, by zastosowane okno dawało szeroki widok na zewnątrz. Najbardziej wymagający klienci oczekują od okien również specjalnych wzmocnień, na przykład szyb bezpiecznych oraz energooszczędności. I choć polski rynek stolarki okiennej intensywnie się rozwija, a jego wartość wzrosła do 12 mld zł w 2006 r., wciąż aktualny jest dylemat, jakie okna dachowe należy wstawić na poddaszu.

Preferencje klienta i dużo światła

Pokój z oknem dachowym to miejsce, które daje duże możliwości wykazania się architektom wnętrz. Istnieje wiele sposobów na jego kreatywne urządzenie. Coraz więcej koncepcji architektonicznych skupia się przede wszystkim na oknach, budując wokół nich pomysł na aranżację takiego wnętrza. Światowe trendy budowlane promują obecnie umieszczanie kilku okien połączonych w zestawy lub szeregi. Zwracają jednocześnie uwagę na dbałość o szczegóły. By jednak pokój z oknem dachowym był perfekcyjnie stworzony, musi być też zgodny z oczekiwaniami mieszkańców co do ilości światła słonecznego wpadającego do wnętrza czy widoku.

Nie ma i nie było nigdy miary idealnej

Dużym problemem jest określenie wymiarów okien typowych. Za wyznacznik bierze się zwykle stosunek powierzchni szyby do podłogi. Praktyka pokazuje jednak, iż wartość ta bardzo często bywa złudna i nie ma tak naprawdę miary idealnej. Specjaliści radzą, że w kwestii doboru wielkości okien na poddaszach należy postępować według kilku zasad. Po pierwsze, powinny one być takie, by dostarczały właściwą ilość światła słonecznego i zapewniały optymalny widok. Po drugie, długość okna powinna być dobrana zawsze współmiernie do kąta pochylenia dachu. W domach o bardzo spadzistych dachach zdecydowanie należy zamontować więc krótsze okna. Jeśli chodzi natomiast o ich szerokość, zaleca się wzięcie pod uwagę rozstawu krokwi, a dokładniej ich wzajemnego usytuowania względem siebie.

Lukarna to już przeszłość

Na polskim rynku nie brakuje okien do poddaszy, które odpowiadają wymiarom okien typowych,a gama standardowych rozmiarów jest bardzo szeroka, dlatego nie zamawia się okien dachowych pod wymiar, ale wybiera ten najlepiej nam pasujący.  Do tej pory dużym uznaniem cieszyły się lukarny. Pierwotnie nazywane giblami, zostały upowszechnione przez francuskich cieślów już w gotyku. Polecali je budowniczym jako doskonałą formę doświetlenia strychów. Po dobie baroku zadbano również o ich kunsztowne wykończenie. Dlatego dla wielu wciąż pozostają symbolem ozdobnego i bogato wykończonego dachu. Współcześnie odchodzi się jednak od ich stosowania. Eksperci wskazują na to, iż ich wykonanie zdecydowanie utrudnia tworzenie dachu i zwiększa koszty, bardziej skomplikowany dach to też większe ryzyko złego wykonawstwa i co za tym idzie większych strat ciepła. Dla potrzeb lukarny trzeba wreszcie robić wiele załamań, które są później blokadą dla odpływającej ze szczytu dachu wody. Ponadto lukarna nie zapewnia nigdy równomiernego oświetlenia całej przestrzeni danego pomieszczenia, gdyż dostarcza najwięcej światła słonecznego bezpośrednio przy oknie. Zdecydowanie bardziej polecanym przez specjalistów oknem jest więc uniwersalne okno dachowe, zwane również połaciowym. Takie okno dostarcza dwa razy więcej światła niż okno zamontowane pionowo. Najczęściej posiada prostokątny kształt i wymiary okna typowego. Jest montowane bezpośrednio w połaci dachu, a więc jest też mniej kosztowne. Dachy, które je posiadają, są zwykle proste i nie wymagają dodatkowych zmian konstrukcyjnych. Jednocześnie zapewnia ono równomierne oświetlenie powierzchni pomieszczenia, w którym się znajduje. Ma jednak też i swoje wady, przez które nazywane jest „oknem z sezonowymi problemami”. W lecie dociera przez nie zbyt dużo światła, co powoduje przegrzewanie budynków. W zimie zaś zalegają na nim zwały śniegu, które całkowicie to światło zabierają, powodując przesadne przyciemnienie wnętrz. Pierwszy problem można rozwiązać stosując różnego rodzaju przesłony, najlepiej zewnętrzne, ale to dodatkowo kosztuje.

Warto postawić na innowacyjne rozwiązania

Rzeczywistość pokazuje, że nie ma idealnych okien do pokoju z oknem dachowym, które byłyby odpowiednie dla każdego. Specjaliści, którzy czujnie obserwują współczesne trendy budowlane, zwracają jednak uwagę, że winę ponosi m.in. mentalność budujących, którzy panicznie boją się nowości. Również klienci biorą pod uwagę tylko zastosowanie tradycyjnych rozwiązań, które niekoniecznie są tymi najlepszymi. Warto postawić na produkty innowacyjne, które dopiero wkraczają na rynek. Mają one kilka wyjątkowych cech. Są to przede wszystkim okna zawierające dodatkowe elementy izolacyjne w konstrukcji, oraz nowoczesne konstrukcje pakietów szybowych. Posiadają one też doskonale skonstruowany system wentylacyjny oraz mechanizm cichego otwierania. Tworzy się je w wielu wariantach, takich jak: okna dachowe z górnym i dolnym otwieraniem, balkonowe, wyłazowe, kolankowe. Oknami, jakie polecają eksperci, są te energooszczędne. Niezwykle ważny jest ich ciepły montaż, bez tzw. mostów termicznych. Promuje się natomiast tzw. inteligentne systemy okuć okien z ukrytymi zawiasami i solidnymi uszczelkami. Jednym z producentów, którego okna dachowe warto wybrać, jest Velux. Warto wreszcie odnotować, że montując produkty nowatorskie, klient nie ponosi żadnego ryzyka, a jedynie może odnieść liczne korzyści. Rozwiązania te zawsze są certyfikowane, zgodne z najwyższymi standardami oraz zwykle mają długą gwarancję, nawet 10-20 lat. . Ich wybór owocuje natomiast późniejszą redukcją kosztów ogrzewania domów, a ryzyko ich zastosowania nie jest duże.

Odpowiedź na pytanie, jakie okna dachowe należy zamontować na strychach, nie jest jednoznaczna. Jedno jest pewne: warto porzucić dotychczasowe rozwiązania a skorzystać z nowszych i funkcjonalniejszych okien, jakich dzisiaj nie brakuje na rynku. Zadbajmy też o detale, odpowiednią energooszczędność  szyby oraz zamontowanie dodatkowych akcesoriów, takich jak rolety.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj