Delikatne, opływowe formy, niebanalne kształty, a także nowe i do niedawna mało popularne kolory – to kierunek, w którym zmierza współczesny design okien.
Trend na okna
Rozwój nowoczesnych technologii w stolarce okiennej, zapewnia projektantom i architektom coraz większą swobodę twórczą przy projektowaniu naszych domów.
Obserwując nowopowstające budynki oraz ofertę producentów, jednego możemy być pewni – standardowe, prostokątne okna o tradycyjnej, kanciastej formie odchodzą powoli do lamusa. Coraz większą uwagę zwracamy na design. Co może zaoferować nam w tym zakresie sprzedawca?
W poszukiwaniu łagodności
Wygląd okien uzależniony jest w ogromnym stopniu od wykończenia oraz kształtu ramy, w której osadza się szybę. Okna z PVC, a więc te najbardziej popularne na naszym rynku, produkowane są coraz częściej z profili zaokrąglonych (a więc już nie tylko płaskich). To rozwiązanie ma cel czysto estetyczny. Charakterystyczna i opływowa linia okna sprawia, że wnętrza wydają się bardziej przyjazne i przytulne, a budynek zyskuje na atrakcyjności.
- Oczywiście same okna nie wystarczą do tego, aby radykalnie zmienić nasz dom. Przy odrobinie pomysłowości mogą mieć jednak bardzo duży wpływ na jego wygląd zewnętrzny i podkreślać charakter wnętrz – mówi Magdalena Basarab z firmy MS więcej niż OKNA, producenta okien TYTANOWYCHtermo – Łagodny, delikatnie zaokrąglony kształt nowych profili okiennych, to rozwiązanie uniwersalne. Idealnie komponują się one zarówno z nowoczesną, jak i bardziej stylową architekturą.
Geometria w służbie designu
Prawdziwą designerską perełką w naszym domu może stać się okno będące połączeniem zaokrąglonej formy profilu oraz zaskakującego kształtu – półkola, elipsy, albo łuku. Ciekawe okno może też powstać z połączenia kilku figur geometrycznych. Oczywiście na rozwiązania tego typu musi pozwalać projekt naszego domu. W niektórych wypadkach tak nietypowe okno może kłócić się kształtem bryły budynku i koncepcją przyjętą przez architekta. Pamiętajmy przy tym, że do różnych wnętrz i elewacji pasować będą inne kształty okien. W momencie podejmowania decyzji musimy też dokładnie przemyśleć, w których pomieszczeniach zachować tradycyjną stylistykę, a w których warto pozwolić sobie na nieograniczoną swobodę – bez szkody dla funkcjonalności okna.
Odwaga kolorów
W ciągu ostatnich lat wiele zmieniło się też w kolorystyce okiennej. Najbardziej popularne na rynku stały się okleiny drewnopodobne m.in. orzech i złoty dąb. Do gry wchodzą jednak nowe barwy i faktury. – W nowoczesnym budownictwie, stosunkowo dużym zainteresowaniem cieszą się odcienie szarości. Jeszcze kilka lat temu, był to kolor praktycznie niezauważany i niemodny – dodaje Basarab – W odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku, paleta barw okiennych staje się coraz bogatsza i niezwykle różnorodna. Klientom, którzy nie boją się nowych, odważnych rozwiązań możemy zaproponować okleiny przypominające fakturą nie tylko drewno, ale szczotkowany metal, czy chociażby skórkę pomarańczy.
Wybierając stolarkę do naszego domu, nie możemy kierować się tylko i wyłącznie designem. Dobre okno musi łączyć w sobie także takie cechy jak chociażby energooszczędność, bezpieczeństwo czy funkcjonalność. Jest to możliwe, o ile zamiast najprostszych modeli zdecydujemy się na produkty klasy premium, dostępne w ofercie renomowanych producentów i dystrybutorów.
Zaloguj się Logowanie