Trawnik jak z katalogu – jak osiągnąć taki efekt w ogrodzie?

trawniki

© freeimages.com

Trawnik to obowiązkowy element każdego ogródka. Może być doskonałą dekoracją, która podkreśli walory architektoniczne domu oraz otaczającej go roślinności. Jaki rodzaj darni sprawdzi się najlepiej oraz jak ją pielęgnować, aby uzyskać efekt równego zielonego dywanu?

Jaki trawnik wybrać?

Przygotowując ogród pod nową murawę, warto odpowiedzieć sobie na kilka podstawowych pytań. Pierwsze dotyczy miejsc posadzenia trawy. Na rynku znaleźć można wiele jej gatunków przeznaczonych na różnorodne powierzchnie – odmienne gatunki sprawdzają się na terenie z dobrym nasłonecznieniem, inne na zacienionym obszarze. Spośród różnorodnych odmian tej rośliny można wybierać te najodpowiedniejsze na trawniki rekreacyjne, ozdobne czy o wysokiej intensywności użytkowania

Drugim istotnym pytaniem jest czas, który chcemy poświęcić na wyhodowanie wspaniałego dywanu. Jeśli preferujemy szybkie, natychmiastowe efekty, warto zdecydować się na trawnik z rolki. Zaletą takiego rozwiązania jest fakt, że zaraz po ułożeniu możemy cieszyć się doskonałym pełnowartościowym efektem. Coraz więcej osób decyduje się na tego typu rozwiązanie, doceniając to, że taka darń od razu po rozłożeniu prezentuje się doskonale. Zainteresowanych odsyłamy na strony internetowe producentów, między innymi na www.greenflor.plgdzie uzyskać można gwarancję pełnowartościowych gotowych muraw.

Znacznie więcej czasu wymaga utworzenie wspaniałego gazonu z klasycznego obsiania terenu. W takiej sytuacji uzyskanie pełnego efektu wymaga nawet kilku miesięcy pracy. Wadą trawników rolowanych jest fakt, że nie można zwlekać z ich położeniem. Po dostarczeniu rolki należy rozłożyć jak najszybciej – najlepiej w czasie jednego-dwóch dni, inaczej można doprowadzić do zniszczenia lub przesuszenia materiału.

Jak pielęgnować zielony dywan?

Trawniki, podobnie jak wszystkie ogrodowe rośliny, wymagają pielęgnacji. Do tych czynności należy m.in. dość intensywne podlewanie. Warto dodać, że lepiej zraszać je rzadziej, ale za to obficiej, tak aby rośliny miały szansę wytworzyć rozbudowany system korzeniowy. Drugim ważnym elementem jest nawożenie murawy. W zależności od potrzeb warto zasilać gazon nawozem wieloskładnikowym, a jesienią odżywić je substancją o dużej zawartości potasu . Co kilka lat lub w przypadku nadmiernego zakwaszenia podłoża należy także odkwasić glebę poprzez zastosowanie kredy lub dolomitu. Dobrze prezentujące się trawniki wymagają także mechanicznych zabiegów pielęgnacyjnych. Należą do nich wertykulacja i areacja. Ten pierwszy związany jest z usuwaniem filcu oraz chwastów z powierzchni murawy. Drugi natomiast stosuje się w celu napowietrzenia darni.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj