Średnia obniżka przy negocjacjach cen mieszkań w listopadzie

Osoby poszukujące mieszkania przekonywane są przez media, że negocjacje ze sprzedającym z pewnością doprowadzą do obniżek cen. W Internecie roi się od porad, by przeanalizować wiele ofert i twardo negocjować cenę. Sprawdźmy czy negocjacje faktycznie przynosiły korzyści nabywcom.

Analitycy Działu Badań i Analiz przeanalizowali transakcje kupna/sprzedaży mieszkań zawarte w listopadzie na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych w kraju – Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Gdańsku. Poprzez porównanie wyjściowych cen ofertowych i ostatecznych cen transakcyjnych zweryfikowali oni skuteczność negocjacji i sprawdzili, jaki był ich faktyczny efekt.

Średni efekt negocjacji cenowych na rynku mieszkaniowym

Analiza porównawcza cen ofertowych i transakcyjnych wykazała, że średni wynegocjowany przez nabywców upust wynosił 7%. Wykazano duże zróżnicowanie wśród osiągniętych obniżek cenowych. Nie brakowało transakcji, w których kupujący zaakceptował cenę ofertową bez żadnych negocjacji.

Skalę wynegocjowanych obniżek względem cen ofertowych przeanalizowano ponadto w kontekście długości ekspozycji danej oferty na rynku. Nie wykazano w ten sposób jednoznacznej tendencji, która potwierdzałaby powtarzaną często prawidłowość, że im dłużej oferta pozostaje niesprzedana, tym wynegocjowane upusty większe. Z jednej strony rzeczywiście te transakcje, przy których czas ekspozycji przekraczał 1 kwartał, charakteryzowały się najwyższym średnim upustem wynoszącym 9%. Z drugiej jednak najniższy poziom odnotowano w przypadku nieruchomości o czasie ekspozycji wynoszącym od jednego do trzech miesięcy, a nie jak można by przypuszczać – do jednego miesiąca.

Warto jednocześnie podkreślić, że upust cenowy jest pochodną wielu czynników, wśród których niemałe znaczenie ma fakt, na jakim poziomie została ustalona pierwotna cena ofertowa. O ile część sprzedających rozpoczyna proces sprzedaży swojej nieruchomości od wysokiego pułapu dopuszczając jednocześnie możliwość dalszych cięć, o tyle pozostali już na wstępie ustalają swoje oczekiwania cenowe na „realnym poziomie”.

2 Komentarzy

  1. mk121

    17 grudnia 2012 at 22:58

    nice;)

  2. jack from warsaw

    13 sierpnia 2013 at 10:50

    obniżka zawsze dobra..ale mogłaby być większa

Zaloguj się Logowanie

Komentuj