Skórzewo staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem wyprowadzki poznaniaków. Miejscowość rozwija się nie tylko pod względem infrastruktury i komunikacji, ale przede wszystkim liczby mieszkańców. Niewątpliwie przyczynili się do tego deweloperzy, którzy oferują tam atrakcyjne nieruchomości.
Skórzewo jest kierunkiem migracji mieszkańców Poznania, m.in. za względu na bliskość granic miasta, ale przede wszystkim na dogodną komunikację. Przebudowywane obecnie ul. Bukowska i Grunwaldzka oraz Dąbrowskiego zdecydowanie poprawią szybkość i komfort przejazdu. Powstająca zachodnia obwodnica Poznania umożliwi ekspresowy dojazd na północ aglomeracji oraz na południe, do połączenia z autostradą A2.
Obecnie mieszka tam 5500 osób. – Kiedy przybyłem tutaj 40 lat temu, było zaledwie 900 mieszkańców – mówi Walenty Moskalik, sołtys Skórzewa. – Miejscowość stale się rozwija, głównie dzięki inwestycjom deweloperskim Przedsiębiorstwa Grzegorczyk i Spółdzielni Mieszkaniowej Ławica Zachód. Pojawia się także coraz więcej indywidulanych zabudowań jednorodzinnych – dodaje sołtys.
Na Osiedlu Przyjaznym, budowanym przez poznańskie Przedsiębiorstwo A. Grzegorczyk, zamieszkało już 60 rodzin, a kolejnych 40 zakupiło powstające tam szeregowce. Całe osiedle będzie liczyło 250 domków. – Szacujemy, że docelowo na naszym osiedlu zamieszka w przeciągu kilku lat 750 osób, licząc 3 osoby na jeden dom – mówi Paweł Grzegorczyk, specjalista ds. marketingu Przedsiębiorstwa A. Grzegorczyk.
Deweloper przyznaje, że klienci pochodzą głównie z Poznania. – Największym atutem szeregowców jest ich cena, która zaczyna się ona od 354 900 zł brutto. Jest alternatywą dla 2-3 pokojowego mieszkania w centrum Poznania – dodaje P. Grzegorczyk.
Mieszkańcy Osiedla Przyjaznego otrzymują dom w podwyższonym standardzie deweloperskim, czyli z wszelkimi instalacjami, roletami zewnętrznymi, czy wykończonym tarasem i ogrodem. Budynki na osiedlu mają powierzchnię od 79,9 do 92,4 m kw., a ogrody do 300 m kw. Każdy z szeregowców ma wydzieloną księgę wieczystą. Deweloper zapewnia tez infrastrukturę na osiedlu: drogi z kostki, oświetlenie oraz place zabaw dla najmłodszych.
W Skórzewie buduje także Spółdzielnia Mieszkaniowa „Ławica-Zachód”. Od 2009 r. realizuje ona osiedle „Skórzewo V”, na którym docelowo zamierza wybudować 476 mieszkań w zabudowie szeregowej i bliźniaczej. Część osiedla, między ulicą Batorowską, a Lawendową, obejmujące 106 segmentów jest już zrealizowana. Domy o powierzchni 126,08 – 153,5 m2 w zabudowie szeregowej i bliźniaczej będą typowo parterowe lub poziomowe oraz dwukondygnacyjne.
Miejscowość może pochwalić się także dobrze rozwiniętą infrastrukturą społeczną: przedszkola (państwowe oraz prywatne), szkoła podstawowa, nowe gimnazjum, czy boisko Orlik. Wraz z rosnącą liczbą mieszkańców powstają też nowe punkty handlowo-usługowe: markety, sklepy, restauracje, apteki, gabinety lekarskie i rehabilitacyjne. Przy nowym rondzie w Skórzewie rusza natomiast budowa największej galerii handlowej w Gminie Dopiewo – Galerii „Mallwowa”.
W całej gminie Dopiewo, w ciągu ostatnich dziesięciu lat, przyrost mieszkańców zwiększył się o 73 proc.
Zaloguj się Logowanie