W chwili obecnej w największych miastach Polski wśród nowych mieszkań nadal prym wiodą lokale 2- oraz 3- pokojowe, które stanowią zdecydowanie największą część dostępnej oferty.
Poniżej przedstawiono strukturę pokojową oferty znajdującej się na rynku pierwotnym w głównych miastach Polski na koniec I kwartału 2012 r.
Źródło: raporty „Pierwotny rynek mieszkaniowy. I kwartał 2012 r.” Działu Badań i Analiz firmy Emmerson S.A.
Choć w naszym kraju tzw. segment popularny wciąż nie traci na popularności, to jednak warto zaznaczyć, że dzisiaj osoby zastanawiające się nad kupnem nowego M szukają lokali o mniejszej powierzchni niż jeszcze klika lat temu. Zgodnie z takim rozwojem wypadków wraz z początkiem zawirowań gospodarczych zaczęła zmieniać się charakterystyka 2- oraz 3- pokojowych mieszkań. Powierzchnia takich jednostek mieszkalnych jest obecnie wyraźnie niższa. Taka sytuacja wynika z kilku przyczyn. Przede wszystkim na opisany wypadków wpłynęła obniżająca się zdolność kredytowa. Kolejne rekomendacje przygotowywane przez Komisję Nadzoru Finansowego wymogły na instytucjach finansowych ostrożniejszą politykę kredytową. Poza tym należy dodać, że dzisiaj sami Polacy mają świadomość nienajlepszej kondycji gospodarczej i decydując się na tak poważny wydatek, jak zakup mieszkania starają się bardziej racjonalnie oceniać swoje możliwości finansowe. W swoich decyzjach kierują się, więc głównie ceną całkowitą nieruchomości mieszkaniowej, a nie tą wyrażoną w zł/mkw.
Obniżająca się powierzchnia pomieszczeń w nowych mieszkaniach sprawia, że pojawia się coraz więcej 2- pokojowych lokali o metrażu poniżej 40 mkw., które najczęściej składają się z aneksu zamiast całej kuchni. Warto jednak zaznaczyć, że na rynku można już nawet spotkać przykładowo 2- pokojowe lokale mieszkalne o powierzchni około 30 mkw. Z kolei metraż 3- pokojowych mieszkań deweloperskich w nowych inwestycjach znajduje się coraz częściej poniżej 50 mkw.
Zaloguj się Logowanie