Rynek pierwotny – jak szukać mieszkaniowych okazji?

W okresie od początku 2010 r. do III kwartału 2011 r. średnie ceny mieszkań deweloperskich obniżyły się w Warszawie o blisko 7%. W Krakowie spadki wyniosły niecałe 9%, a we Wrocławiu i Poznaniu odpowiednio niemal 10% i 8%. Dzięki takiej tendencji już obecnie można znaleźć inwestycje, które oferują mieszkania w atrakcyjnych cenach.

Należy podkreślić, że nawet osoby dysponujące ograniczonymi możliwościami finansowymi mogą znaleźć już dzisiaj coś dla siebie. Aby zaoszczędzić przede wszystkim pieniądze, ale także czas warto jednak wcześniej ograniczyć zasięg poszukiwań właściwego lokalu.

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy zainteresować się projektami, w których oferowana jest tzw. przedsprzedaż mieszkań. Dotyczy to nowych inwestycji, na terenie których często nie wbito jeszcze przysłowiowej pierwszej łopaty. Ten fakt i związany z nim dłuższy czas oczekiwania na oddanie mieszkania sprawia, że deweloperzy nieraz są skłonni pójść na rękę pierwszym chętnym i zaproponować wyższe upusty. Firmom z branży zależy na znalezieniu kupców na, jak największą liczbę lokali mieszkalnych we wczesnym stadium inwestycji. Pozyskane w ten sposób pieniądze są wykorzystywane na realizację jej kolejnych etapów. Taka sytuacja wynika również z wymogów instytucji finansowych. Trzeba zaznaczyć, że w chwili obecnej banki nie są tak liberalne w udzielaniu kredytów inwestycyjnych, jak przed kryzysem. W związku z tym przed przyznaniem finansowania na nowy projekt oczekują, że przynajmniej część nieistniejących jeszcze lokali będzie miała już nowych właścicieli.

Z drugiej strony opłacalne może okazać się także poszukiwanie mieszkania w już ukończonych budynkach. W sytuacji, gdy na większość lokali znaleźli się już chętni bardzo prawdopodobne, że deweloper przystanie na niższą cenę, aby szybciej odzyskać zainwestowany kapitał nawet, jeśli będzie to oznaczało nieco niższy zysk. Trzeba jednak brać pod uwagę fakt, że ostatnie niesprzedane mieszkania, to na ogół te mniej atrakcyjne, na przykład charakteryzujące się gorszym rozkładem.

Trzecią drogą poszukiwania mieszkaniowych okazji może być coraz bardziej popularna w naszym kraju formuła internetowych zakupów grupowych. Idea tego pomysłu, który dotarł już także na rynek nieruchomości polega na założeniu, że kupując hurtowo można wynegocjować niższe ceny. Należy jednak podkreślić, że w przypadku transakcji dotyczących nieruchomości duże znaczenie oprócz samej atrakcyjnej ceny ma również wsparcie doradcy, który pomoże w załatwieniu formalności. W związku z tym, aby mieć pewność, co do poziomu obsługi warto wybierać profesjonalne witryny, najlepiej stworzone przez firmy posiadające doświadczenie w tej branży.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj