Prawie siedem tysięcy odbiorców TPA w grupie odbiorców indywidualnych zarejestrował monitoring URE we wrześniu 2011 r. Trwa notowany od końca czerwca 2011 roku wzrost liczby indywidualnych odbiorców energii elektrycznej, którzy zdecydowali się skorzystać z prawa do zmiany sprzedawcy.
Liczba odbiorców TPA w gospodarstwach domowych (grupa taryfowa G), wzrosła od końca grudnia 2010 roku o 417 % i na koniec września 2011 r. wynosiła już 6 933. Przypomnijmy, że jeszcze w czerwcu 2011 r. odbiorców TPA w tej grupie taryfowej było o ponad 5 tysięcy mniej. We wrześniu w grupie taryfowej G dokonano 1917 zmian tj. o 268 więcej niż w sierpniu 2011 r.
Systematycznie rośnie także liczba odbiorców TPA wśród odbiorców z grup taryfowych A,B,C. Na koniec września 2011 r. odbiorców TPA w trzech grupach taryfowych było już 16 470, co stanowi wzrost o 116,4 % w stosunku do końca grudnia 2010 r. W trakcie 9 pierwszych miesięcy tego roku liczba odbiorców TPA w grupach taryfowych A, B, C wzrosła o 8 859 odbiorców.
W sumie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku z możliwości zmiany sprzedawcy energii skorzystało 14 452 odbiorców z czterech grup taryfowych.
O dalsze ułatwienia zmiany sprzedawców energii dla odbiorców w krajach Unii Europejskiej zaapelowano na zakończonym w ubiegłym tygodniu 4 dorocznym spotkaniu Forum Londyńskiego. Forum zostało powołane przez Komisję Europejską w październiku 2008 r. Podczas 4th Citizens’ Energy Forum (26 – 27 października 2011 r.), przewodniczący CEER Lord Mogg wezwał do „tworzenia rynku energii wokół odbiorcy”, a CEER zaprezentowała wstępne wyniki konsultacji społecznych projektu Wytycznych Dobrych Praktyk w zakresie uwzględnienia oczekiwań odbiorców energii na rzecz możliwości zmiany sprzedawcy i przejrzystości rachunków za energię w tworzeniu detalicznego rynku energii – Draft GGP on retail market design, with a focus on supplier switching and biling.
Więcej mocy TPA
Spośród wszystkich OSD największy wzrost wolumenu energii elektrycznej dostarczanej odbiorcom TPA odnotowały m.in. ENEA OPERATOR Sp. z o.o., Tauron Dystrybucja S.A., ENERGA – Operator S.A., PGE Dystrybucja S.A., RWE Stoen Operator Sp. z o.o. oraz PKP Energetyka S.A., Polenergia Dystrybucja Sp. z o.o. W sumie w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku dwunastu OSD dostarczyło odbiorcom TPA 25 018 308 MWh.
Zaloguj się Logowanie