© Flickr
Osłony zewnętrzne okien ze względu na swoją wysoką funkcjonalność stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Instaluje się je zarówno w nowych budynkach, jak i podczas wymiany stolarki okiennej. Dają wiele korzyści, nie tylko bowiem wpływają na bezpieczeństwo, ale też poprawiają komfort mieszkania.
Mechanizm działania osłon zewnętrznych jest bardzo prosty, chodzi o zainstalowanie ich w taki sposób by zabezpieczały światło okna. W zależności od sposobu montażu i typu rolet, ich obecności często trzeba uwzględnić podczas projektowania budynku, ponieważ tylko część nadaje się do montażu na już wstawionych oknach. Standardowe osłony zrobione są z połączonych ze sobą profili, dzięki czemu można je łatwo umieścić w kasetach i swobodnie zwijać oraz rozwijać.
Rolety mogą posiadać sterowanie automatyczne lub ręczne, co ma duży wpływ na ich cenę oraz funkcjonalność.
Nazywane są również adaptacyjnymi oraz elewacyjnymi, charakteryzują się tym, że kaseta montowana jest na murze albo we wnęce okiennej. Dzięki temu nie ingerują one w światło okna i nie wpływają na doświetlenie pomieszczenia. Rolety tego typu znajdują zastosowanie zarówno w domach jednorodzinnych jak i w mieszkaniach.
Zalety:
Wady:
Zwane również naokiennymi lub nadstawnymi montowane są we wnęce okiennej. Ze względu na problematyczny montaż wymagają uwzględnienia w projekcie budynku lub ewentualnie możne je założyć przy wymianie stolarki okiennej. W związku z tym, że pokrywa rewizyjna znajduje się z tyłu kasety lub na dole, można się do mechanizmu dostać tylko z wewnątrz budynku.
Zalety:
Wady:
kaseta z mechanizmem jest widoczna w świetle okna
nie można zamontować ich w dowolnym momencie
cena instalacji jest dość wysoka
“Rolety podtynkowe wymagają bardzo specyficznego montażu, przy którym należy uwzględnić grubość ścian. Ich instalację trzeba więc uwzględnić już na etapie projektowania budynku, w przeciwnym razie jest to niemożliwe” – czytamy w serwisie Oknoplast.
W przypadku tego typu rolet kaseta wraz z mechanizmem jest wmurowywana w nadproże. Musi być ona odpowiednio mocna by zabezpieczyć delikatne elementy systemu sterującego, dlatego najczęściej jest ona wykonana z ceramiki lub ze styropianu dodatkowo wzmacnianego przy pomocy prętów z metalu.
Zalety:
Wady:
Rolety zewnętrzne stają się coraz powszechniej stosowanymi zabezpieczeniami okien przed wizytą nieproszonych gości. Jednak doskonale sprawdzają się w czasie upałów oraz niesprzyjającej aury, gdyż zapewniają oknom dodatkowo izolację przed czynnikami atmosferycznymi. Dodatkowo większość dostępnych na rynku rolet jest dźwiękochłonna, co pozwala na niwelowanie hałasu wewnątrz budynku.
Zaloguj się Logowanie