Rodzaje przekaźników elektrycznych
Przekaźniki to specjalne urządzenia, które służą do wywołania ustalonej nagłej zmiany wybranej wielkości fizycznej. Obecnie na rynku dostępnych jest kilka rodzajów tego akcesorium i warto wiedzieć, na czym polegają różnice między nimi zachodzące. Oto typy najpopularniejszych przekaźników elektrycznych i elektronicznych.
Działanie przekaźnika polega na jego reakcji na zmianę pewnej wielkości fizycznej (np. natężenia prądu), tak by po przekroczeniu ustalonej wartości sygnał odbierany jako wyjściowy zmienił się skokowo. Przekaźniki są niezwykle ważnym urządzeniem w asortymencie każdego (nawet początkującego elektryka). Znaleźć je można w wielu sklepach branżowych (również w tych internetowych, np. tutaj: http://sklep.el12.pl/przekazniki-i-sterowniki,k356). Chcesz wiedzieć, jakie są poszczególne rodzaje przekaźników i czym się one od siebie różnią? Oto krótkie zestawienie najpopularniejszych typów tych urządzeń.
Przekaźniki czasowe
Przekaźniki czasowe, jak sama nazwa wskazuje, posiadają mechanizm lub układ, dzięki którym jest on w stanie zrealizować różne funkcję czasowe. Znajdują one zastosowanie w wielu systemach automatyki domowej oraz przemysłowej. Doskonale sprawdzają się one chociażby w wentylacjach, oświetleniu i ogrzewaniu. Dzięki przekaźnikom czasowym możliwe jest realizowanie cyklicznych ustawień czynności. Rozróżnia się kilka podtypów przekaźników czasowych – jednofunkcyjne, uniwersalne, dwufunkcyjne, wielofunkcyjne oraz modele z opóźnionym odpadaniem. Przy wyborze odpowiedniego modelu warto zasugerować się podstawowymi parametrami urządzenia – czasem przełączania, czasem nastawialnym, mocą oraz napięciem znamionowym.
Przekaźniki elektromagnetyczne
Jedne z najpopularniejszych przekaźników, jakie można dostać w sklepach elektronicznych. Ich działanie opiera się na zasadzie elektromagnesu – prąd, który przechodzi przez część zwaną cewką, wywołuje pole magnetyczne, przyciągające następnie tzw. kotwiczkę. Ta natomiast zamyka lub otwiera grupę styków. Na co zwrócić uwagę przy zakupie tego typu przekaźnika? Przede wszystkim na liczbę funkcji, modułów, biegunów, styków, napięcie łączeniowe oraz napięcie cewki.
Przekaźniki bezpieczeństwa
Niezwykle ważny element systemu bezpieczeństwa np. w silnikach lub innych maszynach przemysłowych. Zbudowane z zasilacza, układu elektroniki i dwóch redundantnych przekaźników ze stykami, przeznaczone są do zatrzymania układów w momencie wykrycia jakiegokolwiek zagrożenia. Oprócz tego służą one do budowania siatek kontrolnych. Tego typu przekaźnik po uaktywnieniu zabezpieczeń lub w przypadku zwarcia obwodów, dokonuje ich rozwarcia, a następnie odcina maszynę od zasilania.
Przekaźniki bistabilne
Przekaźniki bistabilne (nazywane również zatrzaskowymi, impulsowymi lub podtrzymującymi) umożliwiają włączenie lub wyłączenie danego urządzenia (lub systemu oświetleniowego) dzięki zamontowanym równolegle połączonych włączników. Akcesorium to bywa także określane „pamięciowym”, ponieważ w przypadku wyłączenia prądu, przekaźnik pozostaje w swoim ostatnim stanie. Sporą zaletą tego typu przekaźników jest ich zużycie energii. Dochodzi do niego tylko chwilowo, w momencie uaktywnienia przełącznika.
Zaloguj się Logowanie