Drobne naprawy pokrycia nie wymagają zgłoszenia, jeżeli jednak planujemy generalny remont dachu, pamiętajmy o dopełnieniu wszelkich formalności.
Przebudowa dachu to nie tylko okazja do odświeżenia wyglądu budynku, ale również możliwość skorzystania z nowych rozwiązań technologicznych. Przy planowaniu remontu, warto pomyśleć nie tylko o zastosowaniu nowoczesnych materiałów wykończeniowych. Okres prac remontowych stwarza także dobrą okazję do zainstalowania na dachu kolektorów słonecznych, które stają się coraz bardziej popularnym źródłem pozyskiwania energii, a dodatkowym atutem jest fakt, że na tego rodzaju inwestycję możemy otrzymać dotację – mówi Przemysław Skibiński Key Account Manager/Technical Manager w firmie Klöber-HPi.
Jeżeli planujemy tylko naprawić pokrycie bądź zainstalować na dachu drobne elementy np. komunikację dachową, możemy to zrobić we własnym zakresie. Jeżeli jednak planujemy wymianę pokrycia lub remont obiektów zabytkowych, będziemy musieli dopełnić szeregu formalności. Wymiana pokrycia jest remontem, który wymaga zgłoszenia w starostwie lub urzędzie miasta 30 dni przed rozpoczęciem prac. W zgłoszeniu należy podać zakres prac, sposób wykonywania, wykonawcę, termin rozpoczęcia oraz udokumentować prawo do dysponowania nieruchomością. Możemy rozpocząć prace budowlane jeżeli po 30 dniach od daty doręczenia zgłoszenia do właściwego organu nie zostanie wniesiony sprzeciw – mówi Przemysław Skibiński.
Sprzeciw może być wniesiony w sytuacji, kiedy remont wymaga pozwolenia na budowę lub kiedy prace budowlane naruszają przepisy bądź np. miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. Pozwolenie na budowę konieczne jest jeżeli planujemy zmienić konstrukcję dachu: przebudować go, nadbudować lub zaadaptować poddasze na cele mieszkalne. W ostatnim przypadku konieczne będzie również dołączenie do wniosku o pozwolenie na budowę, informacji o zmianie sposobu użytkowania.
Sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana, jeżeli planujemy roboty budowlane w budynku zabytkowym. W takim przypadku musimy uzyskać nie tylko pozwolenie na budowę, ale również pamiętać o tym by wszelkie prace wykonywać w porozumieniu i za zezwoleniem wojewódzkiego konserwatora zabytków. Co ważne wszelkie prace, mogą wykonywać jedynie osoby o odpowiednich kwalifikacjach i z praktyką w konserwacji zabytków. Kierownik takiej budowy musi mieć oprócz właściwych uprawnień budowlanych, także minimum dwuletnią praktykę przy pracy na obiektach zabytkowych.
Kiedy już zadbamy o wszelkie formalności administracyjne, warto zadbać o wybór materiałów wykończeniowych. Najlepiej jest kierować się wysoką jakością produktów i renomą producenta, aby wyremontowany dach funkcjonował wiele lat bez konieczności kolejnych poprawek, zapewniając optymalny komfort mieszkania.
mk121
10 grudnia 2012 at 01:13
Przebudowa dachu to nie tylko okazja do odświeżenia wyglądu budynku
mk121
7 lutego 2013 at 11:25