Przygotowanie ziemi pod trawnik i ogródek

Największymi wrogami trawników i przydomowych ogródków są mech i chwasty. Ich uporczywe rozrastanie się powoduje niedotlenienie gleby i niedobór koniecznego do rozwoju roślin światła słonecznego. Najlepszą bronią w walce z niechcianymi roślinami jest odpowiednie przygotowanie gleby oraz jej późniejsze regularne wertykulowanie.

Jednym z głównych problemów, z którymi borykają się właściciele ogrodów, jest stare, przypominające filc martwe podłoże pokryte mchem, które nie odżywia odpowiednio korzeni oraz źdźbeł zasadzonych roślin. Z początkowym stadium rozwoju mchu, jeśli dość wcześnie podejmie się interwencję, można poradzić sobie za pomocą grabi. W przypadku zaniedbania podłoża ta ręczna metoda okazuje się być bardzo pracochłonna i wymagająca dużego nakładu czasu. Na ratunek przychodzą wówczas glebogryzarki i wertykulatory.

Zdrowy, młody ogród

Planując zagospodarowanie terenu na warzywniak lub rabaty kwiatowe, nie możemy zapomnieć o zabiegach poprzedzających wysiew roślin. Marcin Liszyński, Dyrektor Handlowy w firmie GGP Polska, dystrybutora urządzeń Stiga, radzi:

- Odpowiednio przygotowana gleba pod ogród pozwoli cieszyć się piękną roślinnością przez długie lata. Przed pierwszym wysiewem nie można więc zapomnieć o spulchnieniu i napowietrzeniu ziemi przy pomocy glebogryzarki.

Przygotowanie podłoża przy pomocy glebogryzarki pozwala przekopać ziemię, umożliwiając dotarcie tlenu do jej głębokich partii. – Zbita i jałowa ziemia nie pozwoli prawidłowo rozwijać się korzeniom roślin, więc przed pracą z glebogryzarką warto także nanieść na całą powierzchnię przyszłego ogrodu cienką warstwę odkwaszonego torfu lub ziemi kompostowej. Przemieszanie jej z ziemią przy pomocy glebogryzarki odżywi podłoże i sprawi, że przyszły trawnik będzie znacznie ładniejszy – mówi Marcin Liszyński.

Piękny trawnik nawet po latach

Głównymi zagrożeniami dla trawy w ogrodzie jest wyjałowienie podłoża i rozkrzewianie się mchu czy chwastów. Jednym z najlepszych sposobów na uporanie się z nimi jest wertykulacja trawnika na całej jego powierzchni. – Wertykulatory to urządzenia ogrodowe, których noże płytko nacinają darń. Dzięki temu usuwa się resztki martwych roślin, które przeszkadzają trawie w prawidłowym rozroście – mówi przedstawiciel Stigi.

Trawnik najkorzystniej jest wertykulować wzdłuż i wszerz na wzór szachownicy, aby mieć pewność, że żaden jego fragment nie zostanie pominięty. – Zabieg ten powinno się przeprowadzać wczesną wiosną po pierwszym koszeniu, co zapewni trawnikowi odpowiednie warunki do intensywnego rozrostu. Efekty wertykulacji widoczne są niedługo po zabiegu – trawnik staje się elastyczniejszy, a jego kolor zachwyca głęboką zielenią – mówi Marcin Liszyński.

Narzędzia polecane do pielęgnacji ogrodów i trawników

Wertykulator

Wertykulator Silex SVP B 40 jest narzędziem ogrodowym, dzięki któremu uda się oczyścić trawnik z mchu, starej trawy i drobnych chwastów, przywracając trawie zadbany wygląd. Noże wertykulatora nacinają glebę, pozwalając wodzie i tlenowi docierać bezpośrednio do korzeni trawy. Taki zabieg przywraca trawnikowi gęstość i zdrowy koloryt. Wertykulator Silex SVP B 40 jest wyposażony w wydajny silnik Briggs & Stratton 550 series o mocy 2,9 kW przy 3345 rpm. 40-centymetrowa szerokość robocza pozwala pływającym nożom radzić sobie nawet z trawnikami o dużych powierzchniach. Narzędzie posiada wytrzymałe koła z łożyskami kulkowymi oraz pojemny, 50-litrowy kosz na odpady zbierane podczas zabiegu wertykulacji.

Glebogryzarka

Glebogryzarka Silex 75 R-B doskonale nadaje się do spulchniania i przemieszania gleby w nowopowstającym ogrodzie. Dodatkowo jest niezbędna przy przygotowywaniu podłoża przed założeniem nowego trawnika. Mocny silnik Briggs & Stratton typu 800 series pozwala urządzeniu radzić sobie ze średnimi i dużymi działkami, nawet w przypadku, gdy gleba nie była jeszcze spulchniana. Regulowany uchwyt pozwala dopasować jego wysokość do wzrostu użytkownika i kąta nachylenia terenu.

Na łatwość pracy z glebogryzarką Silex 75 R-B ma wpływ jednobiegowy napęd z biegiem wstecznym, który pozwala sprawnie prowadzić urządzenie. Glebogryzarka przydaje się w ogrodowych pracach także do mieszania kompostu, nawozów z ziemią oraz do przycinania brzegów trawnika.

2 Komentarzy

  1. mk121

    21 listopada 2012 at 19:31

    nice

  2. jack from warsaw

    26 sierpnia 2013 at 08:45

    to ważna sprawa, inaczej trawnik będzie przypominał klepisko

Zaloguj się Logowanie

Komentuj