© fotolia
Zielonej herbaty spróbował chyba każdy, kto choć raz w życiu pomyślał o odchudzaniu. Kojarzona jest nie tylko z przyspieszeniem spalania tłuszczu, ale także profilaktyką chorób serca oraz działaniem antyrakowym. Czym jeszcze potrafi zaskoczyć zielona herbata?
Przyzwyczajeni jesteśmy do zalewania herbaty wrzątkiem. Tymczasem zielona herbata ma zupełnie inne wymagania. Parzy się ją w temperaturze 60-90°C. Temperatura uzależniona jest od gatunku i wielkości liści. Na ogół proces parzenia jest oznakowany na opakowaniu. Jeśli kupujemy herbatę w herbaciarni, o szczegóły można zapytać sprzedawcę.
Temperatura i czas parzenia mają decydujące znaczenie o właściwościach otrzymywanego napoju. Krótki czas parzenia daje w efekcie orzeźwiający i pobudzający napój. Parzenie dłuższe niż trzyminutowe pozwala otrzymać napój o właściwościach uspokajających i relaksujących. Podobny efekt można uzyskać, parząc drugi raz tę samą porcję liści zielonej herbaty. Napar z drugiego parzenia jest z reguły smaczniejszy i bardziej ceniony przez koneserów.
Zalety zielonej herbaty:
- Ochrona zębów przed próchnicą. Zawdzięczamy to zawartości fluoru w zielonej herbacie.
- Wzmocnienie naczyń krwionośnych i przeciwdziałanie zakrzepom krwi.
- Zapobieganie rozwojowi nowotworów.
- Pobudzenie pracy pęcherza moczowego i w efekcie szybsze wydalanie toksyn z organizmu.
- Przyspieszenie metabolizmu i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, a co za tym idzie – przyspieszanie procesu odchudzania.
- Obniżenie ciśnienia krwi i ryzyka związanego z chorobami serca.
- Zahamowanie rozwoju bakterii w przewodzie pokarmowym.
- Przyspieszenie wydzielania soków trawiennych.
- W zależności od rodzaju parzenia – działanie pobudzające lub relaksujące.
- Najnowsze badania dowodzą, iż picie zielonej herbaty może znacząco zmniejszać ryzyko wystąpienia choroby Alzheimera i demencji.
Zielona herbata pochodzi z Chin i była pita już ponad 4500 lat temu. Chińczycy serwowali ją jako lek na ból głowy i niestrawność. Być może nie każdy wie, ale zielona herbata jest matką tradycyjnej czarnej herbaty. Otrzymuje się ją w wyniku suszenia i fermentacji zielonej herbaty.
Aby poprawić smak zielonej herbaty (nie wszyscy lubią charakterystyczną goryczkę) można wykorzystać świeże liście mięty, plasterek cytryny, miód, syrop używany do kawy, ekstrakt waniliowy lub sok z granatu. W lecie świetnie sprawdza się dodanie do przestudzonego naparu zamrożonych owoców lub kostek lodu. Otrzymamy wtedy wyjątkowy napój orzeźwiający.
Zaloguj się Logowanie