W II kwartale bieżącego roku zanotowano wzrost zarówno liczby, jak i wartości nowoudzielanych kredytów hipotecznych. Oba wspomniane wskaźniki znajdują się jednak mimo wszystko na nieco niższym poziomie, niż miało to miejsce rok temu.
Poniżej przedstawiono zestawienia danych pochodzących z raportu AMRON – SARFiN dotyczące rynku kredytów hipotecznych w Polsce, od I kwartału 2010 r. do II kwartału 2011 r.
Liczba i wartość kredytów mieszkaniowych, I kw. 2010 r. – II kw. 2011 r.
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podst. danych www.zbp.pl
W okresie od kwietnia do czerwca przełamaniu uległa dotychczasowa tendencja, systematycznego wzrostu udziału wartości kredytów złotowych w całej puli nowoudzielonych zobowiązań hipotecznych. W II kwartale obniżył się udział kredytów w rodzimej walucie, przy jednoczesnym wzroście w przypadku zarówno euro, jak i franka szwajcarskiego. Jeżeli chodzi o europejską walutę, to odnotowana zmiana oznacza pierwszy przyrost na przestrzeni roku.
Struktura walutowa wartości nowoudzielanych kredytów,
Źródło: Dział Badań i Analiz Emmerson S.A. na podst. danych www.zbp.pl
Wzrost liczby oraz wartości udzielonych kredytów w II kwartale bez wątpienia w pewnym stopniu wynika ze zmian w rządowym programie Rodzina na swoim. Można przypuszczać, że część osób zastanawiająca się nad kupnem mieszkania przyspieszyła ostateczną decyzję, chcąc skorzystać z dofinansowania jeszcze według starych zasad.
Z kolei odnotowane rosnące zainteresowanie walutami obcymi jest w dużej mierze wynikiem czterech kolejnych podwyżek stóp procentowych przez RPP, jakie obserwowaliśmy w pierwszej połowie bieżącego roku. Sprawiły one, że obniżyła się atrakcyjność kredytów w złotym w relacji do tych denominowanych w walutach obcych. Warto dodać, że na ostateczny wybór waluty przez kredytobiorców w dużej mierze wpływają aktualne warunki umowy kredytowej. W związku z tym można stwierdzić, że część osób decydująca się na zakup mieszkania posiłkując się kredytem bankowym, zdecydowała się wybrać obecnie niższą ratę, za cenę ryzyka kursowego.
Zaloguj się Logowanie