Podkaszarki do ogrodu
Posiadanie własnego ogrodu czy działki to z jednej strony wielka przyjemność i marzenie wielu z nas, ale z drugiej obowiązek pielęgnacji. Zarośnięta trawą i chwastami ziemia nie zdobi naszej posesji, dlatego też należy regularnie je przycinać. Przyjrzyjmy się bliżej narzędziom, które pomogą utrzymać ogród w dobrym stanie.
Jeżeli myślimy o pielęgnacji ogrodu i przycinaniu trawy, to pierwsza na myśl przychodzi kosiarka. Nadaje się ona świetnie do rozległych i równych powierzchni, jednakże istnieją okoliczności, w których ma spore ograniczenia. Po pierwsze, kosiarka nie sprawdzi się na nierównych terenach, które do tego pokryte są kamieniami – bardzo szybko można wówczas zniszczyć ostrze, a praca będzie nieefektywna i męcząca. Poza tym kosiarki są raczej spore i nie wjedziemy nimi pomiędzy dwa rosnące blisko siebie drzewka czy pod meble ogrodowe. Nie zetną również trawy rosnącej bezpośrednio przy krawężnikach, murkach, drzewach.
Do takich miejsc świetnie nadają się podkaszarki, zwane również wykaszarkami. Ich cena jest znacznie niższa niż tradycyjnych kosiarek, ale w specyficznych sytuacjach spisują się lepiej i stanowią idealne uzupełnienie. Dzięki niewielkiemu rozmiarowi bardzo dobrze radzą sobie w trudno dostępnych miejscach, a cały ogród może zostać perfekcyjnie skoszony.
Wykaszarki różnią się między sobą i to dość znacznie. Zanim zdecydujemy się na zakup konkretnego narzędzia, dobrze jest zastanowić się, jaki model będzie najlepiej spełniał nasze oczekiwania. Przede wszystkim sprawdźmy źródło zasilania. Wśród podkaszarek są takie, które napędzane są prądem elektrycznym i takie, które działają na paliwo (benzyna zmieszana z olejem – podobnie jak motory). Wykaszarki elektryczne dzielą się jeszcze na urządzenia zasilane sieciowo (potrzebny jest kabel) oraz na akumulatorowe. Oba rozwiązania mają swoje plusy oraz minusy. Podkaszarka elektryczna jest znacznie lżejsza niż spalinowa, a do tego o wiele ciszej pracuje. Jest więc wygodniejsza w użytkowaniu i mniej szkodzi środowisku naturalnemu. Minusy jednak zaczynają się ujawniać, kiedy powierzchnia do skoszenia jest duża. Podkaszarka zasilana sieciowo wymaga zakupu przedłużacza i przy dużym zasięgu kable mogą zacząć się plątać, zwłaszcza jeżeli teren jest nierówny i zarośnięty wieloma krzakami czy drzewkami. Z kolei te zasilane akumulatorami oferują krótszy czas pracy niż wykaszarki spalinowe i w środku koszenia może okazać się, że trzeba zrobić przerwę, aby naładować akumulator. Podkaszarka spalinowa jest bardziej wydajna, jednakże jednocześnie cięższa i głośniejsza – niezbędnym dodatkowym wyposażeniem są tutaj nauszniki. Przy małych ogrodach wystarczające są wykaszarki elektryczne (nawet na kabel), jednakże przy większej i nieregularnej powierzchni można zastanowić się nad nabyciem modelu spalinowego. Kupując podkaszarkę elektryczną, dobrze jest zainwestować w taką, która dysponuje regulowaną rękojeścią, zwłaszcza jeżeli jest się nietypowego wzrostu. Używanie sprzętu bez możliwości regulowania jego długości może na dłuższą metę okazać się bardzo uciążliwe.
Istotny jest także wybór odpowiedniego układu tnącego. Jeżeli wykaszarka ma służyć jedynie do ścinania trawy, to wystarczająca będzie najzwyklejsza głowica z nylonową żyłką, jednakże przy większych i twardych zaroślach może ona nie wytrzymywać i pękać. Wówczas lepiej zakupić model z plastikowymi lub metalowymi nożycami.
Jest kilka zasad użytkowania wykaszarek, których stosowanie pozwoli uniknąć awarii urządzenia i ciągłego zrywania żyłki, jeśli jej używamy. Po to by żyłka nie rwała się musimy uważnie prowadzić wykaszarkę tak by tarcza czy wałek zawierający żyłkę tnącą był umiejscowiony równolegle do powierzchni koszonej. Co prawda niektóre podkaszarki można trzymać ukośnie, ale praktyka pokazuje, że wtedy żyłka zrywa się częściej.
W podkaszarkach spalinowych musimy regularnie serwisować takie elementy jak świeca zapłonowa i filtr powietrza. Dolewając paliwo trzeba pamiętać o przestrzeganiu instrukcji i przygotowaniu odpowiedniej mieszanki oleju napędowego i benzyny. Wiele urządzeń ma regulowaną moc silnika dzięki uchylaniu przepustnicy gaźnika za pomocą dźwigni. Błędem jest zmiana mocy obrotowej w trakcie koszenia. Powinno się ustawić dźwignię w jednym miejscu i kosić przez cały czas z tą samą prędkością.
Pielęgnacja ogrodu wcale nie musi być żmudnym zajęciem, o ile robi się to w miarę systematycznie i posiada się odpowiedni sprzęt. Podkaszarki są idealnym uzupełnieniem dla tradycyjnych kosiarek, a przy małych ogródkach mogą z powodzeniem zastępować swojego większego kuzyna.
Zaloguj się Logowanie