Plastik z trzciny cukrowej — o co w tym chodzi?

plastik-z-trzciny-cukrowej-o-co-w-tym-chodzi

Plastik z trzciny cukrowej — o co w tym chodzi?

Dotychczas słowo plastik kojarzyło się ze sztucznym tworzywem, które przynosi środowisku więcej złego niż dobrego. Tradycyjny plastik wytwarzany jest z nieodnawialnych źródeł, takich jak węgiel i ropa naftowa, której wiele milionów ton wydobywanych jest, wykorzystywanych i utylizowanych w nieekologiczny sposób. Z roku na rok jej wydobycie coraz bardziej eksploatuje naszą planetę, przyczyniając się do globalnego ocieplenia, jak również zabiera naturalne miejsca występowania roślinom i siedliska zwierzętom. W niektórych dziedzinach życia np. medycynie i gastronomii korzyści, jakie oferuje użycie plastiku, są jednak niezbędne. Czy stworzenie ekologicznego plastiku? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.

Czym jest plastik z trzciny cukrowej i jak powstaje?

Plastik to potoczna nazwa na tworzywo sztuczne, czyli materiał niewystępujący w naturze, składający z polimerów syntetycznych. Jednym z nich jest polietylen. Naukowcy opracowali tanią technologię zamiany pochodzącego z trzciny etanolu, czyli alkoholu otrzymywanego przez fermentacje cukru w polietylen. Z substancji tej wytwarzane są takie przedmioty, jak butelki, opakowania, a nawet narty. Trzcina cukrowa jest ogromną trawą, żyjącą wiele lat. Nie wymaga ani nawożenia, ani podlewania, jedynie ciepłego klimatu, w którym rośnie szybko. Jeśli wytwarzanie plastiku to tak naprawdę zaawansowanie przerabianie cukru, można go również uzyskać z surowców roślinnych, zamieniając owiany złą sławą plastik na biotworzywo.

Jak utylizować naczynia z plastiku z trzciny cukrowej?

Materiał, który potrzebny jest do stworzenia plastiku z trzciny cukrowej, jest organiczny, czyli biopochodny. Warto mieć jednak świadomość tego, że biotworzywa nie są synonimem tworzyw biodegradowalnych. Nie można ich wyrzucić na kompost. Najlepszym rozwiązaniem na utylizację plastiku z trzciny cukrowej jest jego recykling, a następnie ponowne użycie tego surowca. Dużo łatwiej utylizuje się oczywiście produkty wykonane z samej trzciny cukrowej – a w zasadzie z pulpy trzcinowej. Mogą to być na przykład miski, kubki, czy talerze. Najłatwiej kupić je online w hurtowni opakowań:https://unipack.pl/sklep/naczynia-jednorazowe/naczynia-biodegradowalne/talerz-z-trzciny-cukrowej/.

Plastik z trzciny cukrowej – zastosowanie

Z plastiku z trzciny mogą powstać naprawdę przeróżne rzeczy. Duńskie przedsiębiorstwo LEGO, produkujące znane na całym świecie klocki dla dzieci postanowiło, że do 2030 roku na sklepowych półkach znajdą się wyłącznie klocki LEGO wykonane z plastiku z trzciny cukrowej. Plastik ten jest niezwykle trwały. Świadczy o tym fakt, że niektóre przedsiębiorstwa produkują z niego butelki na kosmetyki, inne – na produkty chemiczne w płynie, które jak wiadomo, często przechowywane są bardzo długo. Jeśli chodzi o jakość tego biomateriału, to idealnie imituje on swój nieekologiczny pierwowzór. Rzeczy wytworzone z trzcinowego plastiku są odporne na wilgoć i temperaturę. Co więcej – nie wpływają ani na zapach, ani smak potraw jedzonych na naczyniach, które zostały wykonane z tego biotworzywa.

Czy plastik może być ekologiczny?

Zastanawiając się nad ekologicznością plastiku dość łatwo można dojść do wniosku, że tworzywo to nie tylko może, ale wręcz powinno być eko – choćby poprzez wykorzystanie trzciny cukrowej do jego produkcji. Zastosowanie i korzystanie z plastiku z trzciny świadczy o świadomości ekologicznej, o rozumieniu problemów, które mamy jako obywatele świata. Swoimi wyborami – zarówno jako pojedynczy konsumenci, jak i jako przedsiębiorstwa – możemy wiele zmienić. Popyt rodzi podaż. Im większe będzie zapotrzebowanie na ekologiczne produkty i rozwiązania, tym więcej się ich zacznie pojawiać, a tym samym prędzej doprowadzimy do sytuacji, w której plastik będzie kojarzyć się z ekologicznym rozwiązaniem. Zmniejszenie korzystania z nieodnawialnych źródeł i zamiana ich na materiały pochodzenia organicznego jest koniecznością. Wybór produktów stworzonych z plastiku z trzciny cukrowej może być małym krokiem na drodze do całkowitego wyparcia z rynku nieekologicznych tworzyw.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj