© Blachy Pruszyński
Jednym z etapów prac związanych z budową dachu są obróbki blacharskie, w tym m.in. obróbka szczytowa i przyścienna. Jak wykonać je prawidłowo na dachu z pełnym deskowaniem pokrytym papą i panelami na rąbek stojący?
Obróbka szczytowa – wiatrownica
Obróbka szczytowa, czyli tzw. wiatrownica chroni boczną krawędź dachu przed poderwaniem pokrycia przez wiatr.
Wiatrownicę trzeba dopasować do obrabianej krawędzi dachu uwzględniając jego kąt nachylenia.
Pracę rozpoczynamy od zaznaczenia linii cięcia obróbki. Następnie odcinamy zbędny materiał zostawiając po około 15 mm na podwinięcie blachy. Po wykonaniu tej czynności brzeg wiatrownicy formujemy przy użyciu kleszczy dekarskich.
Wiatrownicę należy przytwierdzić do deski szczytowej wkrętami farmerskimi z uszczelką w kolorze pokrycia dachowego. Następny element powinniśmy mocować z około 150. mm zakładem.
- Warto pamiętać, że w przypadku blaszanych pokryć dachowych obróbkę skrajnej połaci dachu można wykonać jedynie po zakończeniu układania pokrycia. – mówi Artur Marciniak Dyrektor ds. Jakości i Certyfikacji firmy Blachy Pruszyński.
Obróbka przyścienna
Pierwszym etapem pracy (podobnie jak przy montażu wiatrownicy) jest dopasowanie obróbki przyściennej do krawędzi dachu z uwzględnieniem kąta nachylenia połaci.
Należy dociąć i zagiąć krawędź boczną blachy dopasowując ją do położonego wcześniej pokrycia. Bardzo ważne jest to, aby obróbka dokładnie przylegała do ściany na całej długości.
Tak przygotowany materiał mocujemy wkrętami farmerskimi do drewnianej listwy ułożonej wzdłuż połaci.
Na koniec odgiętą krawędź blachy znajdującą się przy ścianie należy uszczelnić silikonem dekarskim, stanowiącym zabezpieczenie dachu przed przeciekaniem wody.
Akcesoria potrzebne do wykonania obróbek szczytowych i przyściennych
- wkręty farmerskie
- silikon dekarski
- nożyce ręczne lub skokowe
- wkrętarka z końcówką krzyżakową
- kleszcze dekarskie
Zaloguj się Logowanie