Kupowanie prezentów, przygotowywanie potraw, przedświąteczne porządki. Pomimo, że grudzień jest jednym z pracowitszych miesięcy w roku, warto poświęcić trochę czasu, aby nadać świętom odpowiednią oprawę. Coraz więcej Polaków oprócz ubierania choinki dekoruje także swoje otoczenie: podwórze, balkon, okna i drzwi.
Strojenie domu i podwórza od lat jest nieodzownym elementem bożonarodzeniowych przygotowań. Oryginalne aranżacje już od progu witają gości i wprowadzają świąteczną atmosferę. Aby wykonane własnoręcznie lub zakupione w sklepie ozdoby cieszyły oko nie tylko domowników, ale i przechodniów, warto przystroić nimi w szczególności okna. Jednak zanim przystąpimy do pracy, niezbędne będą najpierw drobne porządki.
Mycie okien często znajduje się na początku listy porządków przedświątecznych. Wyczyszczenie ich, gdy pokryte są warstwą kurzu i brudu, może się okazać bardzo czasochłonnym zajęciem. Pielęgnacja PVC jest łatwiejsza niż tych, wykonanych z drewna. Wystarczą odpowiednie detergenty, akcesoria oraz odrobina wiedzy, by nadać im błysk, który będzie utrzymywał się przez dłuższy czas. Najwięcej wysiłku musimy włożyć w dokładne umycie szyb. Na szczęście nowoczesne okna wyposażone są w tzw. szyby zespolone, które czyści się znacznie łatwiej niż te sprzed lat. Warto wiedzieć, że należy myć je z góry na dół, natomiast osuszać w kierunku odwrotnym. Bezwzględnie nie należy używać niczego, co mogłoby zarysować powierzchnię ramy lub szyby – szorstkich zmywaków czy druciaków wykorzystywanych na co dzień w kuchni. PVC jest wbrew pozorom dość delikatnym materiałem. Zastosowanie niewłaściwych preparatów czyszczących może doprowadzić do zmatowienia jego powierzchni. W efekcie prowadzi to do powstania mikroporów, w których gromadzi się brud.
– Wybierając detergenty należy zwracać uwagę na ich skład. Powinniśmy unikać tych, które zawierają: substancje ścierne (np. proszek do czyszczenia), rozpuszczalniki (np. chlor czy aceton) oraz kwasy. Mogą one uszkodzić nie tylko strukturę ramy, ale także uszczelki, które stwardnieją i zaczną się kruszyć – mówi Barbara Sarna z firmy MS więcej niż Okna. – Warto natomiast korzystać ze środków o właściwościach antystatycznych. PVC jest bowiem materiałem, który się elektryzuje, przez co przyciąga kurz – dodaje. Okna wykonane z drewna wystarczy przetrzeć z kurzu za pomocą wilgotnej ściereczki, a przy silniejszych zabrudzeniach użyć delikatnego detergentu. Ważne jest jednak regularne stosowanie preparatu do pielęgnacji drewna oraz sprawdzanie stanu powłoki lakierniczej.
Gdy już uporamy się z porządkami, możemy przystąpić do tworzenia świątecznych aranżacji. Do wyboru mamy pełną gamę dekoracji znajdujących się w sklepach, ale warto wiedzieć, że w modzie są ozdoby wykonane własnoręcznie.
- Zarówno do okien drewnianych, jak i plastikowych najlepiej pasują naturalne i ekologiczne dodatki – doradza Barbara Sarna. – Stolarka okienna wygląda efektownie z naturalnym igliwiem sosnowym, szyszkami, orzechami, pokrojonymi w plastry pomarańczami czy „Gwiazdą Betlejemską” w doniczce. Dodatkowo na parapecie możemy ustawić stroik przybrany ekologicznymi i jadalnymi ozdobami, takimi jak pierniczki, cukierki, kasztany czy mandarynki.
Co zrobić, gdy zima nas zaskoczy i w święta nie będzie śniegu? W takim przypadku sztuczny biały puch, dostępny w wielu marketach, pomoże nam stworzyć zimowe wzory na szybie. Po świętach można bez problemu usunąć go szmatką zwilżoną w ciepłej wodzie. Do kupienia w sklepach są także farbki do okien, za pomocą których wspólnie z dziećmi możemy wyczarować mikołaje, gwiazdki, bałwanki czy choinki. Malunki łatwo zmywają się z szyby, jednak trzeba uważać, by nie zabrudzić nimi ramy czy parapetu. Dobrym pomysłem jest także zakup gotowych folii dekoracyjnych ze świątecznymi motywami, które trzymają się na szybie na zasadzie elektrostatycznej, dzięki czemu łatwo się je zdejmuje. Nie powinniśmy za to przypinać ozdób pinezkami czy gwoździami, gdyż może to trwale uszkodzić stolarkę. Ozdabiając okno lepiej także zrezygnować ze świeczek. Choć ich płomień doskonale podkreśla świąteczną atmosferę, pozostawiony bez nadzoru może być niebezpieczny. Przy wyborze aranżacji przede wszystkim warto kierować się zasadą umiaru i nie przesadzić z ilością kolorów i ozdób. Często kompozycja z kilku pasujących do siebie elementów jest bardziej efektowna niż nagromadzenie dodatków.
Wspólne przystrajanie domu i podwórza jest świetnym pomysłem na rodzinne spędzanie czasu. Podczas świątecznej krzątaniny możemy wykazać się zmysłem artystycznym i zaangażować dzieci w przygotowania. A wtedy z pewnością sam święty Mikołaj chętnie odwiedzi nasz dom.
mk121
28 stycznia 2013 at 23:37
ekstra;)