Ogrzewanie, które nie ma sobie równych

Pompy ciepła nie mają na rynku systemów ogrzewania równego sobie przeciwnika pod względem wydajności, wygody i oszczędności, które generują. Ogrzewanie pompą ciepła jest tanie, komfortowe i łatwe w obsłudze.

Wybór konkretnego systemu grzewczego pociąga za sobą konsekwencje na długie lata użytkowania i utrzymania domu. Współcześni inwestorzy są zdecydowanie bardziej świadomi możliwości jakie niesie postęp technologiczny. Dlatego też częściej niż jeszcze kilka lat temu decydują się na nowatorskie rozwiązania i często na większe nakłady finansowe w trakcie realizacji inwestycji, aby po zakończeniu budowy mieć pewność, że utrzymanie wymarzonego domu nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu.

Rozwiązania grzewcze tego typu sprawdzają się zarówno w budynkach o dużej powierzchni, jak i domach jednorodzinnych. Systematycznie rosnące zainteresowanie pompami wynika z zasad ekonomii i ekologii. Instalując pompę ciepła w swoim domu zyskujemy aż ¾ darmowej i czystej ekologicznie energii, która może pochodzić z gleby, powietrza czy wody w zależności od rodzaju zastosowanego urządzenia.

Pompa ciepła pozwala także na niemalże całkowite uniezależnienie się od ciągle rosnących cen oleju opałowego, węgla czy gazu. Do właściwego działania instalacja potrzebuje jedynie niewielkiej ilości energii elektrycznej. Planując budowę domu prawdziwie ekonomicznego w utrzymaniu, warto rozważyć zainstalowanie w nim systemu centralnego ogrzewania i przygotowywania ciepłej wody użytkowej zasilanego właśnie przez pompę ciepła.

Jak działa pompa ciepła?

Zasada działania pompy ciepła znana jest od ponad wieku. Lodówki bowiem działają na podobnej zasadzie, co pompy ciepła – pompują ciepło z komory chłodniczej do pomieszczenia. W przypadku pompy ciepła sytuacja jest taka sama z tą różnicą, że pompa ciepła wyposażona jest w większą sprężarkę i tłoczy ciepło z otoczenia do budynku. Można sobie wyobrazić, że pompa ciepła spręża energię zgromadzoną w jednym miejscu np. w gruncie i pompuje ją w drugie miejsce. W ten sposób ogrzewa się dowolny budynek wykorzystując ciepło, nawet rzędu tylko kilku ˚C, i spręża je do temperatury potrzebnej w systemie centralnego ogrzewania.

Obieg termodynamiczny – technologia pracy pompy ciepła. Jak to możliwe, żeby ogrzewać budynek bez spalania drewna, węgla czy gazu ?

W pompie ciepła znalazło swoje zastosowanie jedno z podstawowych praw fizyki – inne niż proces spalania, który uwalnia energię chemiczną skumulowaną w paliwie. Jaki to proces? Najprościej będzie przytoczyć przykład: podczas pompowania piłki do koszykówki, pompka rozgrzewa nam się w dłoniach. Potrafi być tak gorąca, że aż parzy. Dzieje się tak, gdyż sprężanie powietrza powoduje wzrost jego temperatury. Jeśli zimne powietrze najpierw lekko podgrzejemy (np. ciepłem z gruntu), a potem sprężymy, to uzyskamy wysoką temperaturę potrzebną do ogrzewania. Energię przekażemy do budynku i proces możemy powtórzyć. Cykl ten nazwany jest obiegiem termodynamicznym lub od nazwiska jego wynalazcy, obiegiem Carnota.

Strony: 1 2

Zaloguj się Logowanie

Komentuj