Obrzeża ogrodowe – który typ wybrać? Zobacz nasze porównanie!

© stock.adobe.com/Subbotina Anna

© stock.adobe.com/Subbotina Anna

Każdy ogród, niezależnie od wielkości, jest złożony z niejednorodnych powierzchni. Aby wyglądały one estetycznie, konieczne jest ich odpowiednie rozdzielenie. Służą do tego dostępne na rynku obrzeża do ogrodu. Które spośród nich sprawdzą się najlepiej, jednocześnie zorganizują i upiększą Twój ogród? Sprawdź nasze porównanie.

Z czego są obrzeża trawnikowe? Typy i rodzaje

Firmy sprzedające elementy przeznaczone do zagospodarowania terenów zielonych proponują swoim klientom szeroką ofertę obrzeży ogrodowych. Poszczególne rodzaje produktów są wykonane z materiałów różniących się odpornością na działanie czynników zewnętrznych oraz finalnymi efektami dekoracyjnymi.

Do rozdzielania trawnika od strefy krzewów i innych roślin ozdobnych stosuje się często:

  • Obrzeże ogrodowe betonowe  – jego główną zaletą jest bez wątpienia trwałość, a ponadto łatwość dopasowania rozmiaru i kształtu kostki do wybranej aranżacji ogrodu.
  • Obrzeże plastikowe  – jego montaż jest niezwykle prosty i szybki. Obrzeża w postaci plastikowych listew są stosunkowo nietrwałe, lecz można je łączyć ze sobą, co pozwala tworzyć dowolne łuki i krzywizny, doskonale prezentujące się w każdym zakątku ogrodu.
  • Obrzeże ogrodowe drewniane oraz wykonane z tego samego materiału palisady  – mimo swoich ekologicznych zalet, są one bardzo podatne na uszkodzenia, spowodowane na przykład najechaniem na nie kosiarką. Sprawia to, że trzeba je systematycznie wymieniać i uzupełniać nowymi elementami, co wymaga dodatkowych nakładów pracy.

 Ekologiczne obrzeża trawnikowe

Choć mogłoby się wydawać, że najbardziej przyjazne dla środowiska są obrzeża wykonane z naturalnych surowców, takich jak kamień lub drewno, nie jest to jedyne ekologiczne rozwiązanie. Na rynku dostępne są bowiem również dostępne obrzeża wyprodukowane z tworzyw sztucznych, które w żaden sposób nie zagrażają przyrodzie.

Nowoczesne i ekologiczne obrzeża ogrodowe zostały wytworzone z polietylenu uzyskanego w 100% z recyklingu. Dzięki temu ich właściwości nie zmieniają się przez nawet 12 lat i nie wymagają żadnych napraw. Tworzywo sztuczne jest wyjątkowo odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne, a jednocześnie w żaden sposób nie zanieczyszcza wód gruntowych. Ekologiczne obrzeża ogrodowe mogą z powodzeniem posłużyć do wyznaczenia ścieżek, odgrodzenia trawnika od podjazdu dla samochodów, a także oddzielenia od siebie sadzonek młodych drzew  – mówi ekspert firmy geoPRODUCT.

Dodatkowo, ekologiczne obrzeża nadają się nie tylko do wytyczania granic pomiędzy powierzchniami miękkimi takimi jak trawa, lecz mogą również odgrodzić ułatwiającą uprawę roślin korę od twardych płyt chodnikowych. Należą do obrzeży ogrodowych elastycznych – z łatwością wybierzemy zatem model dopasowany do planu naszego ogrodu. Nie bez znaczenia pozostają także kwestie estetyczne – stonowana czerń oraz odcienie szarości ekologicznych obrzeży wykonanych z polietylenu gwarantują neutralność i dopasowanie się do kolorystyki otoczenia.

Jeśli zastanawiasz się z czego zrobić obrzeża trawnikowe, bez wahania zdecyduj się na ekologiczne obrzeża z tworzywa sztucznego, które są nie tylko funkcjonalne, ale przede wszystkim przyjazne dla środowiska. Ich lekkość, w porównaniu do obrzeży betonowych, gwarantuje łatwość montażu i możliwość późniejszych modyfikacji. Co równie istotne, eko obrzeża nie ulegają uszkodzeniom przez wiele lat, dzięki czemu Twój ogród będzie się wspaniale prezentował przez naprawdę długi czas.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj