© fotolia
Budowanie swojego lokum to bardzo złożona inwestycja. Wiele rzeczy należy przemyśleć, o niektórych zadecydować już na dość wczesnym etapie, kiedy jeszcze trudno wizualnie rozeznać się w tym, jakie będą efekty prac. Na które elementy powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas stawiania konstrukcji?
Trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że konkretne wykończenie budynku wymaga podjęcia pewnych prac już na etapie stanu surowego. Przykładem są choćby podłogi i ich wysokość w poszczególnych pomieszczeniach. Nie wszędzie na pewno użyjemy takich samych materiałów, a wszak wiadomo, że płytki ceramiczne, panele, czy wykładziny różnią się grubością. Jeśli zatem chcemy mieć równe posadzki w mieszkaniu, bez niepotrzebnych progów, to należy zadbać nieco wcześniej, o właściwe zróżnicowanie poziomu podłóg. Wszelkie późniejsze korekty są kosztowne i wymagają zastosowania samopoziomującej zaprawy. Dlatego, jeśli można o to zadbać wcześniej, to warto to zrobić.
Z kolei w łazience wskazane jest lekkie obniżenie poziomu względem pozostałej części domu, na wypadek ewentualnego zalania wskutek awarii. Natomiast na tarasach i balkonach takie obniżenia także są konieczne, aby śnieg, czy woda deszczowa nie przenikały do środka. Poza tym obowiązkowy jest odpowiedni spadek.
Jeszcze przed wykonaniem tynków powinno się pomyśleć o rozplanowaniu gniazdek elektrycznych. Oczywiście nie jest to prosta sprawa, ponieważ ciężko wyobrazić sobie już na tym etapie ułożenie mebli. Dlatego, warto zdecydować się na kilka dodatkowych gniazdek, by później mieć więcej możliwości. Dobrze jest przemyśleć umiejscowienie włączników światła w pomieszczeniach. Muszą się one znajdować po tej stronie, gdzie jest klamka. Wtedy po wejściu do pokoju będą pod ręką, a nie gdzieś za drzwiami.
Natomiast gdy chodzi o wentylację, musimy wybrać jej rodzaj. Gdy zdecydujemy się na mechaniczną, to ważne jest zaplanowanie sposobu rozmieszczenia przewodów. Należy też pamiętać o pozostawieniu w odpowiednich miejscach potrzebnych otworów.
Oczywiście w gotowym planie znajdują się tego typu informacje. Podobnie jest, jeżeli decydujemy się na projekt na przykład w domoweklimaty.pl. Jednak co jeśli w przyszłości będziemy chcieli zdecydować się na podwieszany sufit? Może się okazać, że pomieszczenia okażą się zbyt niskie. Dodatkowego miejsca będziemy potrzebować także na ogrzewanie podłogowe, czy grubsze ocieplenie posadzki. Należy zatem uwzględnić takie kwestie, aby zachować minimalną wysokość pomieszczeń, wynoszącą 250 centymetrów. Konieczne jest określenie wyjściowego poziomu, z wykończoną podłogą, od którego następnie ustalana jest wysokość ścian, umiejscowienie okien, czy drzwi.
Tymi kwestiami trzeba zająć się również dość wcześnie, gdyż poszczególne instalacje grzewcze wymagają zastosowania różnych rozwiązań. Na przykład kocioł na węgiel, czy drewno wymaga doprowadzenia przewodu kominowego. Przy ogrzewaniu elektrycznym, czy pompie ciepła nie są potrzebne tego typu konstrukcje. Gdy komin jest murowany, to powstaje wraz ze ścianami, z kolei ten z prefabrykatów może być wykonany później, jednak jeszcze zanim zrobiona zostanie więźba dachowa.
Jeśli natomiast chodzi o kominek, to powinien on mieć dopływ powietrza z zewnątrz, a w tym celu pod podłogą znajdować musi się specjalna rura. Jak widać, o takich pracach też należy pomyśleć odpowiednio wcześnie.
Wiadomo, że niektóre decyzje wymagają czasu, szczególnie takie, których konsekwencje będziemy odczuwać przez długie lata. Tym bardziej, warto planować z wyprzedzeniem, a nie na ostatnią chwilę, gdy goni nas czas.
Zaloguj się Logowanie