© adobestock
Estetyka i funkcjonalność
Nie istnieje jedna uniwersalna recepta na idealny ogród. Wszystko zależy od wielkości powierzchni, ukształtowania terenu, a przede wszystkim od upodobań gospodarzy. Dyskusje na temat wyższości ogrodów angielskich nad francuskimi mogą toczyć się godzinami, a przecież obok tych dwóch popularnych nurtów istnieją jeszcze miłośnicy ogrodów japońskich i zwolennicy eklektyzmu, z powodzeniem łączący różne, często przeciwstawne teorie zagospodarowania terenu.
O ile jednak styl jest kwestią indywidualną, to patrząc z pragmatycznego punktu widzenia, można wyróżnić kilka podstawowych zasad wpływających na wygląd i funkcjonalność ogrodu.
Podobnie jak każda powierzchnia użytkowa, również ogród dzieli się na strefy funkcyjne. Front i okolice ścieżek mają zazwyczaj charakter ozdobny i stanowią swego rodzaju wizytówkę. To tutaj swoje miejsce mają wypielęgnowane kwietniki i różnego rodzaju ozdoby ogrodowe. Główna część ogrodu ma charakter rekreacyjny i gospodarczy, znajdziemy tu miejsce na grilla, leżaki, a często także grządki i warzywniki.
Planując tę przestrzeń, warto zastanowić się nad sposobem, w jaki będziemy wykorzystywać przydomową zieleń. Trzeba zwrócić uwagę zarówno na przebieg nasłonecznienia, charakterystykę gleby, jak i na kwestie logistyczne i poprawne rozplanowanie ciągów komunikacyjnych. Wygodny dostęp do pomieszczeń gospodarczych, bieżącej wody i energii elektrycznej okaże się niezastąpiony podczas późniejszych prac plenerowych.
Jak ważne jest oświetlenie ogrodu?
Mówiąc o energii elektrycznej, nie sposób pominąć kwestii oświetlenia. Jest ona ważna nie tylko ze względu na swoje podstawowe zadanie, czyli oświetlanie terenu po zmroku, ale również dlatego, że odgrywa ogromną rolę w kształtowaniu przestrzeni. Umiejętnie rozmieszczone punkty świetlne pozwolą wydobyć godne podkreślenia detale, a nastrojowe lampy uprzyjemnią letnie wieczory.
Wybór rynkowy jest olbrzymi, rozczarowani nie będą zwolennicy minimalistycznego wzornictwa, ciekawe propozycje znajdą także miłośnicy secesyjnych zawijasów. Do oświetlenia ścieżek świetnie nadają się słupki dostępne w różnych wysokościach, na podjazdach sprawdzą się lampy najazdowe. Równie istotne jest oświetlenie elewacji domu, jego dekoracyjny charakter podniesie estetykę budynku i znacząco wpłynie na komfort codziennego użytkowania.
Rozważając montaż oświetlenia zewnętrznego, trzeba pamiętać o kwestiach bezpieczeństwa. Urządzenia elektryczne muszą spełniać określone normy gwarantujące bezproblemowe funkcjonowanie niezależnie od warunków atmosferycznych. Tu nie ma miejsca na kompromisy, dlatego niezastąpionym partnerem podczas oświetlania ogrodu będzie rzetelna i sprawdzona hurtownia elektryczna.
W najlepszych firmach poza szerokim wyborem asortymentu możemy liczyć na pomoc i porady, które pozwolą na osiągnięcie jak najlepszego efektu przy jednoczesnym zachowaniu rozsądnego poziomu wydatków. Starannie wypielęgnowany ogród zasługuje na to, by zachwycać także po zachodzie słońca.
Zaloguj się Logowanie