© Lawrence Berkeley National Laboratory
Naukowcy stworzyli powłokę okna, która przy sterowaniu elektrycznym może regulować ilość ciepła i światła przenikającego do wnętrza budynku.
Zespół naukowców w USA z Energy’s Lawrence Berkeley National Laboratory utworzyli na przezroczystej folii nanokryształy, które dzięki mikroskopijnym skupiskom atomów mogą zmieniać długość fali światła.
Inteligentne okna, a konkretnie okna elektrochromowe (które zmieniają kolor i przejrzystość za pomocą ładunku elektrycznego) oferują zintegrowaną kontrolę ciepła i światła widzialnego. W tej konstrukcji, okno jest zbudowane z ogniw elektrochemicznych umiejscowionych na dwóch taflach szkła oddzielonych cieczą elektrolitu przewodzącą prąd. Folia jest umieszczona na jednej stronie okna i połączona elektrodami z drugą stroną okna, aby umożliwić dostarczanie energii.
Pod wpływem przyłożonego napięcia elektrycznego (2,5 V), nanocząsteczki w foliowej powłoce okna, blokują częściowo lub całkowicie fale ciepła słonecznego. Jednocześnie tafla szkła okiennego wciąż pozostaje przezroczysta, w przeciwieństwie do dotychczas znanych rozwiązań w oknach elektrochromowych.
Innowacyjna technologia pozwala na wybiórcze przepuszczanie światła widzialnego i wytwarzania ciepła w bliskiej podczerwieni, które jest odpowiedzialne za nagrzewanie wnętrza pomieszczenia. Dzięki niej obie częstotliwości mogą być przepuszczane jednocześnie lub pojedynczo. W efekcie, zastosowanie nowego materiału kompozytowego w oknie zapewnia użytkownikom naturalne oświetlenie bez nagrzanego wnętrza, eliminując konieczność jego klimatyzowania oraz sztucznego oświetlenia.
W celu podniesienia energooszczędności budynków, nowe materiały są niezbędne do lepszego regulowania temperatury wewnątrz budynków i ich oświetlenia oraz mogą mieć znaczący wpływ na budowanie efektywności energetycznej budynków.
Nowe okna zostały zaprojektowane z myślą o budynkach, ale mogą mieć również zastosowanie w oknach samochodowych lub samolotów. Do stworzenia nowej powłoki okna wykorzystano tlenek indowo-cynowy, dotychczas wykorzystywany w produkcji telewizorów.
Nowa technologia znajduje się w początkowej fazie komercializacji. Miejmy nadzieję, że już niebawem będzie dostępna na rynku.
Marzenka
28 sierpnia 2013 at 19:57
super !
jack from warsaw
9 września 2013 at 09:26
podoba mi się coraz bardziej
Marzenka
11 września 2013 at 20:52
inteligentne
jack from warsaw
15 września 2013 at 19:00
nowoczesne
Marzenka
16 września 2013 at 10:00
ktoś miał dobry pomysł
PannaMagda
26 października 2013 at 19:36
sprytne
polskagola
15 grudnia 2013 at 08:43
Ameryka