Niższe opłaty za segregacje odpadów i wykorzystanie opakowań biodegradowalnych

Gminy, muszą wkrótce zdecydować, ile będą pobierać od mieszkańców za śmieci i jak naliczać opłatę. Od połowy przyszłego roku zaczną obowiązywać nowe regulacje. Lżej finansowo będzie tym, którzy segregują odpady, ale nie tylko metal, szkło, papier czy plastik. 

1 stycznia 2012 r. weszła w życie ustawa o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Zakłada ona przejęcie przez gminy gospodarowania odpadami. Spowoduje to, że gminy będą musiały poszukać środki na budowę kompostowni i spalarnie odpadów oraz likwidację dzikich wysypisk. Nowe regulacje zawarte w ustawie promują czystość i odpowiedzialność gmin za wszystkie odpady z całego terenu gminy i od każdego mieszkańca. Dzięki tej ustawie Polska dołącza do europejskiego standardu zagospodarowania śmieci komunalnych. Na terenie całego kraju gminy muszą dostosować się do nowej ustawy najpóźniej do czerwca przyszłego roku. W najlepszej sytuacji znajdą się te z gmin, które dysponują własnymi wysypiskami. Tam opłaty będą relatywnie niższe. Warto jednak zwrócić uwagę, że od połowy przyszłego roku, suma opłat ponoszonych przez mieszkańców i funkcjonujące na danym obszarze firmy musi pokryć wszystkie koszty funkcjonowania systemu – odbioru, transportu, odzysku, unieszkodliwiania odpadów, utrzymania infrastruktury składowiska i obsługi.

Na dodatek dotychczasowego zakłady komunalne należące do gmin, muszą, – aby nadal realizować swoje zadania – przekształcić się w spółki prawa handlowego. Potem taki podmiot musi stanąć do przetargu i wygrać go. Nowe przepisy gwarantują spółkom odbierającym odpady równe i przejrzyste zasady konkurencji.

Jest jednak dobra wiadomość. Dla osób segregujących śmieci na plastik, szkło i papier przewidziane są niższe rachunki. – Skoro za segregowane można i należy spodziewać się obniżki opłat, to być może warto rozciągnąć to również na tych spośród mieszkańców, którzy będą wykorzystywać do przechowywania odpadów organicznych worków biodegradowalnych – zastanawia się Piotr Szewczyk prezes spółki Bioerg SA.

Artykuł 3, rozdział 2, punkt 5 przywołanej ustawy mówi, bowiem, że „(gminy) ustanawiają selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmujące, co najmniej następujące frakcje odpadów: papieru, metalu, tworzywa sztucznego, szkła i opakowań wielomateriałowych oraz odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji.

To byłby dobry pomysł

Walkę o taką zmianę zapisów powinniśmy zacząć również w najbardziej uprzemysłowionym regionie naszego kraju na Śląsku. Kilka dni temu Ministerstwo Środowiska poinformowało, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zajął drugie miejsce w ogólnopolskim rankingu instytucji wdrażających część środowiskową Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wojewódzki fundusz, pełniąc funkcję instytucji wdrażającej, która nadzoruje unijne przedsięwzięcia koordynuje i nadzoruje realizację 14 zadań o wartości do 25 mln euro każde. W tym cztery dotyczące gospodarki odpadami i ochrony powierzchni ziemi.

- Oczywiście nam, jako producentowi takich opakowań, trudno lobbować i przekonywać. Mamy w tym swój ekonomiczny interes. Ale być może ktoś spojrzy na to, szerzej i zauważy, że wprowadzenie do powszechnego użytku opakowań biodegradowalnych i w pełni kompostowalnych stałoby się z korzyścią dla wszystkich. Choćby, dlatego, że do obiegu mogłoby nie trafić ponad 7 miliardów sztuk reklamówek foliowych – podkreśla prezes Szewczyk.

Komentarz prawny eksperta, radca prawny Grzegorz Mura

Możliwość uiszczania niższych rachunków wynika z art. 6k ust. 3 ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, na mocy, którego to przepisu rady gminy są zobowiązane do określenia niższej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, jeżeli odpady komunalne są zbierane i odbierane w sposób selektywny. Definicję „zbierania i odbioru odpadów selektywnych” można odnaleźć w powołanym przez Pana przepisie, tj. art. 3 ust. 2 pkt 5 ustawy. Jak wynika z jego brzmienia selektywne zbieranie odpadów komunalnych obejmuje, co najmniej następujące frakcje odpadów: (i) papieru, (ii) metalu, (iii) tworzywa sztucznego, (iv) szkła i (v) opakowań wielomateriałowych oraz (vi) odpadów komunalnych ulegających biodegradacji, w tym odpadów opakowaniowych ulegających biodegradacji.

Przez selektywne zbieranie należy rozumieć zbieranie, w ramach, którego dany strumień odpadów, w celu ułatwienia określonego sposobu przetwarzania, obejmuje jedynie rodzaje odpadów charakteryzujące się takimi samymi właściwościami i takim samym charakterem (tak art. 3 ust. 3 pkt 15a ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. o odpadach).

Istnieje, więc możliwość uzyskania niższego rachunku za „stosowanie opakowań z toreb biodegradowalnych”, o ile odpady z tych opakowań są zbierane w sposób selektywny i o ile rada gminy wydała już odpowiednią uchwałę określającą niższe stawki.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj