Nieruchomość w dobrej lokalizacji, czyli…?

©  Jakon Sp. z o.o.

© Jakon Sp. z o.o.

Przy zakupie nieruchomości zwracamy uwagę na wiele czynników. Najważniejszym kryterium od lat niezmiennie pozostaje cena, ale ważną rolę w procesie decyzyjnym odgrywa także  powierzchnia, liczba pokoi oraz dogodna lokalizacja mieszkania. Zwłaszcza to ostatnie przyciąga uwagę klientów, ale co właściwie oznacza to, że mieszkanie położone jest w dobrej lokalizacji?

Kupno mieszkania to jedna z najważniejszych decyzji, jakie podejmujemy w naszym życiu. Wyszukanie i wybór odpowiedniej oferty wymaga czasu, gdyż jest to w końcu inwestycja na lata, którą koniecznie trzeba dobrze przemyśleć – szczególnie dużo uwagi należy poświęcić lokalizacji naszego mieszkania. Im bardziej dogodna, tym lepiej, ale co to właściwie znaczy?

Sąsiedztwo

Nie każda dzielnica cieszy się równie dobrą reputacją – niektóre uważane są za „dużo lepsze”, inne z kolei postrzegane są jako zdecydowanie gorsze. Nikt nie chce mieszkać w miejscu, które słynie z przestępczości, częstego zakłócania porządku publicznego i innych patologii; ciężko zasnąć, gdy nocą zza okien dobiegają do naszych uszu hałasy młodzieży. Dlatego tak ważną rolę w przypadku lokalizacji odgrywa odpowiednie sąsiedztwo – niewątpliwym plusem jest sytuacja, gdy naszymi sąsiadami są ludzie w takim samym wieku, ponieważ dzięki temu istnieje większa szansa na zbieżne zainteresowania.

Infrastruktura oraz tereny zielone

Mieszkanie w dobrej lokalizacji charakteryzuje się bliskością placówek oświatowych i kulturalnych, sklepów, obiektów handlowych, punktów usługowych, urzędów. Ważną rolę odgrywają udogodnienia dla rodzin z dziećmi, np. położone na osiedlu place zabaw, boiska lub przedszkola. Z tego względu coraz więcej deweloperów dba, aby w ich inwestycjach nie brakowało udogodnień, podwyższających komfort życia przyszłych lokatorów. Dotyczy to inwestycji realizowanych zarówno w centrach miast, jak i tych o bardziej kameralnej lokalizacji. Inwestycja Mieszkania na Jutrzenki w Józefosławiu pod Warszawą, posiada w pobliżu takie obiekty handlowo-usługowe jak Auchan, Leroy-Merlin czy Fashion House, a także centrum sportowe oraz szkoły. Komfort życia w inwestycji podnoszą także windy zjeżdżające bezpośrednio do hali garażowej z miejscami parkingowymi.

Duży atut stanowi również bliskie położenie terenów zielonych – Las Kabacki zapewnia mieszkańcom Mieszkania na Jutrzenki możliwość korzystania z różnorodnych form wypoczynku i sportu, podobnie jak Las Gdański i Park Krajobrazowy Dolnej Wisły w przypadku Osiedla pod Skarpą w Bydgoszczy. Dostęp do terenów zielonych i spacerowych sprzyja rekreacji i stanowi prawdziwą gratkę dla amatorów aktywnego wypoczynku, którzy mogą dzięki temu spacerować z psem, uprawiać jogging/nordic walking lub jeździć na rowerze. Spokój gwarantuje także kameralny charakter inwestycji – Osiedle pod Skarpą składa się obecnie z trzech budynków i zaledwie 60 mieszkań.

Dobre skomunikowanie z resztą miasta

Dogodna lokalizacja nie musi wcale oznaczać mieszkania w centrum miasta – może być ono położone nawet na jego obrzeżach, o ile tylko zapewnia dogodny dostęp do infrastruktury drogowej lub środków komunikacji miejskiej. Dlatego warto rozglądać się za lokalami, które umiejscowione są w pobliżu linii tramwajowych lub autobusowych, gdyż umożliwi nam to bezproblemowy dojazd do innych miejsc w mieście i uniknięcie korków. Bliskość ruchliwych ulic, tras szybkiego ruchu oraz przystanków może się jednak wiązać z uciążliwym hałasem, więc przed zakupem warto sprawdzić, czy nie dociera on aby do naszego lokum – podkreśla Mateusz Glema z z firmy Jakon-Inwest. Ponadto osoby z własnym samochodem powinny upewnić się, czy mieszkanie ma zapewnione miejsce postojowe dla auta, najlepiej w garażu podziemnym lub na sąsiadującym parkingu.

Piękny widok dany na zawsze?

Najbliższe otoczenie mieszkania stanowi o jego atrakcyjności lub słabości, ale potrafi ulegać różnym zmianom. Z tego powodu przed zakupem mieszkania warto zapoznać się planami zagospodarowania przestrzennego najbliższej okolicy, które pozwolą nam się zorientować, czy w przyszłości nie zostanie wybudowany obok nas wieżowiec (przesłaniający słońce) lub (hałaśliwa) obwodnica. Nie chodzi wyłącznie o nasz komfort, lecz przede wszystkim o finanse, gdyż sąsiedztwo mieszkania ma bezpośrednie przełożenie na jego wartość rynkową. Najbliższe otoczenie wpływa bowiem na atrakcyjność nieruchomości, a ta z kolei przekłada się na wartość nieruchomości; pojawienie się w sąsiedztwie nowego punktu usługowego lub terenu rekreacyjnego wpływa pozytywnie na wzrost wartości mieszkania, natomiast planowanie w sąsiedztwie inwestycji szkodliwej dla środowiska zawsze oznacza spadek wartości nieruchomości mieszkaniowej.

Plany zagospodarowania przestrzennego są ogólnodostępne w Internecie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj