© Dobre Domy
Jak sprawić, aby przebywanie w domu było przyjemne i komfortowe niezależnie od pory roku? Przede wszystkim warto przemyśleć i zaplanować sposób ogrzewania. Jak wybrać najlepszy sposób?
W domu musi być ciepło, jednak mają na to wpływ różne czynniki, nad którymi nie zawsze łatwo zapanować. Dlatego też właściciele domów decydują się na zamontowanie ogrzewania. Wyróżnia się wiele jego rodzajów, więc przed wyborem warto wiedzieć, czym się od siebie różnią. Pracownia projektów Dobre Domy podpowiada, który z nich jest najkorzystniejszy dla domu.
Komfort cieplny to taki stan, w którym człowiek ma zapewnione optymalne warunki cieplno-wilgotnościowe. Wówczas nie grozi mu ani wychłodzenie, ani przegrzanie.
Ma na to wpływ kilka czynników np.:
Wymienione na ostatnim miejscu ogrzewanie na niewiele się przyda, jeśli dwa pozostałe warunki nie zostaną spełnione. Warto zatem odpowiednio dobrać materiały izolacyjne. Jednym z lepszych jest wełna mineralna o niskim współczynniku przewodności cieplnej.
Tutaj znajduje się więcej informacji na temat komfortu cieplnego budynku.
W klimacie, w którym przez ok. 6 miesięcy temperatura wynosi zero stopni lub spada poniżej niego,ogrzewanie jest konieczne. W Polsce najpopularniejsza opcja to centralne ogrzewanie wodne.
Polega ono na rozprowadzeniu w całym domu specjalnego systemu rur zasilanego przez jedno centralne urządzenie, zazwyczaj kocioł. Warto zainwestować w ten automatyczny, wówczas obsługa staje się łatwiejsza, a jego działanie – efektywniejsze. To bardziej ekonomiczne rozwiązanie wpływa na wzrost oszczędności.
Od specjalistycznego kotła rozchodzą się przewody prowadzące do grzejników oraz grzałek podłogowych. Dziś stosuje się w tym celu rozdzielacze montowane na każdej kondygnacji, co znacznie ułatwia prace montażowe.
Ogrzewać dom można za pomocą różnych materiałów: gazu, oleju, paliw stałych (tj. węgla, drewna, ekogroszku, biomasy, miału) lub elektryczności. Każdy ze sposobów jest dobry i spełnia swoją funkcję, ale:
1) Płynny gaz to rozwiązanie raczej tymczasowe. Z czasem warto przestawić się na gaz ziemny, ponieważ ceny za gaz płynny bywają bardzo wysokie. Zaletami tej metody są niskie koszty montażui łatwość dopasowania kotła do całej instalacji.
2) Olej – ze względu na nieustanne wahania na rynku czasami zmienia swoją cenę w trakcie miesiąca. Jest to zatem rozwiązanie dość ryzykowne i niepewne, jeżeli chodzi o aspekt ekonomiczny.
3) Paliwa stałe – stosunkowo tanie i dobrze dostępne. Problem może tu sprawić dozowanie paliwa, konieczność zapewnienia miejsca na popiół i opał (pomieszczenie w piwnicy na węgiel lub specjalna wiata na drewno). Coraz popularniejsze staje się także ogrzewanie ekogroszkiem wytwarzanym z węgla kamiennego lub brunatnego, który nie brudzi i nie pyli tak jak miał. Jest też zdecydowanie łatwiejszy do składowania.
4) Elektryczność – dobry wybór dla ceniących sobie czystość, bezpieczeństwo i łatwy montaż oraz… niskie koszty inwestycyjne. Można dopasować grzanie do aktualnego zapotrzebowania na ciepło, co stanowi niepodważalną zaletę tego sposobu.
Od kilku lat dużą popularnością i zainteresowaniem cieszą się©. Takie rozwiązanie technologiczne to sposób na oszczędność oraz ochronę środowiska, ponieważ ogranicza emisję szkodliwego dwutlenku węgla do atmosfery.
W klimacie umiarkowanym kolektory słoneczne nie mogą stanowić pełnego systemu grzewczego, ale skutecznie uzupełniają tradycyjne metody. Ich wadą jest uzależnienie od pogody, a dokładnie – od liczby słonecznych dni w roku.
Tutaj znajduje się więcej informacji na temat kolektorów słonecznych.
Aby zapewnić całej rodzinie ciepły dom (w znaczeniu dosłownym) i nie obciążyć portfela, warto połączyć tradycyjne metody grzewcze z tymi bardziej nowoczesnymi. Centralny system grzewczy to pewność na lata, tanie użytkowanie oraz niezawodność. Kolektory słoneczne i korzystanie z odnawialnego źródła energii,czyli słońca, to mądry sposób na oszczędności, a także ochronę środowiska w jednym.
Zaloguj się Logowanie