W naszym kraju największym zainteresowaniem cieszą się małe mieszkania 2- oraz 3-pokojowe. Na tej podstawie można stwierdzić, że to właśnie lokale z segmentu popularnego powinny charakteryzować się najdroższą ceną w zł/mkw. Tyle teoria, a jak jest w rzeczywistości?
Średnia cena ofertowa mieszkań (zł/mkw.) z rynku wtórnego, w zależności od powierzchni, w lipcu i sierpniu 2011 r.
Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podst. danych firmy Emmerson S.A.
Jak widać we wszystkich miastach za wyjątkiem Wrocławia najwyższa cena w zł/mkw. ma miejsce w przypadku najmniejszych mieszkań. W stolicy Dolnego Śląska najgłębiej trzeba sięgnąć do kieszeni decydując się na lokal o metrażu mieszczącym się w przedziale od 41 do 60 mkw., choć różnica pomiędzy dwoma pierwszymi segmentami jest niewielka. Ponadto warto również zwrócić uwagę na fakt, że w większości miast najniższe stawki osiągają mieszkania największe. W tym wypadku wyjątek potwierdzający regułę stanowi Kraków. Trzeba jednak tutaj wspomnieć o specyfice grodu Kraka, gdzie znajduje się spora grupa większych mieszkań usytuowanych w kamienicach w okolicy Starego Miasta, których wysoka cena podnosi poziom średniej stawki w tym segmencie.
Na podstawie powyższego zestawienia można sformułować tezę zgodnie, z którą niższy metraż mieszkania, przekłada się na wyższą cenę w zł/mkw. Na taką sytuacje niewątpliwie wpływa fakt, że od początku kryzysu finansowego, a więc już od około trzech lat zwiększa się grono Polaków zainteresowanych najmniejszymi lokalami. W takim wypadku po mimo wyższej stawki w zł/mkw., całkowita cena lokalu mieszkalnego jest niższa. Ma to duże znacznie w sytuacji obniżającej się zdolności kredytowej polskich gospodarstw domowych. Poza tym warto dodać, że w mniejszych jednostkach mieszkalnych wyższy udział w całym metrażu stanowią kuchnia oraz łazienka, których wykonanie jest najdroższe. W tych pomieszczeniach znajdują się, bowiem instalacje gazowe, sanitarne itp., które stanowią sporą część kosztów budowy.
Zaloguj się Logowanie