© Dekoria
Gdy świat oblewają letnie upały, mieszkanie powinno stać się schronieniem przed słońcem i gorącem. Ważnym jest więc, aby chronić wnętrza przed nagrzaniem. Najlepszym na to sposobem są rolety i zasłony zaciemniające.
Latem, gdy słupki rtęci w termometrach skaczą bardzo wysoko, pomieszczanie w mieszkaniu potrafią nagrzać się do naprawdę wysokich temperatur i nie jest prawdą, że dotyczy to jedynie wnętrz na poddaszu czy tych z dużą ilością okien. Wysoka temperatura i duszna atmosfera w domu bywa zaś niezwykle niebezpieczna. Przebywanie w nagrzanym pokoju może bowiem wpływać negatywnie nie tylko na samopoczucie człowieka, ale i jego stan zdrowia. Przed wysoką temperaturą w mieszkaniu można się jednak w łatwy sposób uchronić! Wystarczy odpowiednio przysłonić okna, tak aby uchronić pomieszczenie przed nadmiernym nasłonecznieniem. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się zasłony przyciemniające oraz rolety typu blackout.
Czym jest tkanina zaciemniająca blackout?
Materiał blackout to tkanina o bardzo gęstym, ale delikatnym splocie. Wewnątrz przeplatana jest czarną nitką, która nadaje jej funkcję zaciemniającą. Zawieszona na oknach blokuje nawet do 95% wpadających do wnętrza promieni słonecznych. Dzięki temu zapewnia w pokoju przyjemny cień oraz chroni pomieszczenie przed nadmiernym przegrzaniem i „duchotą”. Zasłony przyciemniające są też idealnym sposobem na przedłużenie nocy. Zapewniają bowiem w domu przyjemny półmrok, co bywa przydatne w czasie popołudniowej drzemki czy leniwego poranka w łóżku w jasny, letni dzień.
Tkanina blackout występuje w dwóch różnych rodzajach – opowiada Renata Mikuś, stylistka wnętrz marki Dekoria – Jeden jest gładki, przypominające połyskliwy atłas a drugi z wyraźną strukturą przeplatanych nitek. Co więcej, materiały przyciemniające dostępne są w rozmaitych kolorach, dzięki czemu łatwo dopasować je do danego wystroju wnętrza.
Gładkie tkaniny blackout będą idealnie pasować do aranżacji w stylu glamour, nowoczesnym lub klasycznym. Natomiast tkaniny strukturalne stanowią doskonały wybór do wnętrz rustykalnych, loftowych lub vintage. Mimo ciasnego splotu rolety i zasłony blackout nie są wizualnie ciężkie, pięknie układają się na oknie oraz są miłe i miękkie w dotyku.
Zasłony zaciemniające idealny wybór na lato
Zasłony przyciemniające to doskonały wybór na letnią dekorację okna! Ich tkanina ładnie układa się na oknach, tworząc stylowe, głębokie fałdy i dodając aranżowi niepowtarzalnego charakteru. Jest to niezwykle elegancka osłona okna, która sprawdzi się w każdym typie wnętrza. Zasłony blackout można dodatkowo urozmaicić poprzez lekkie firany z woalu lub delikatne półprzeźroczyste rolety. Stworzy to wyjątkowo stylową dekorację i uzupełni wystrój pokoju, a jednocześnie uchroni wnętrze przed nagrzewaniem się i zapewni przyjemny cień w upalny dzień. Decydując się na zasłony zaciemniające warto postawić na zasłony szyte na miarę, gdyż wówczas można mieć pewność, że przysłonią one każdy centymetr okna, a więc lepiej uchronią wnętrze przed słońcem.
Alternatywą dla zasłon są rolety rzymskie. One również dostępne są w wersji blackout! Rolety zaciemniające to idealny wybór do każdego typu pomieszczenia. W sypialni „przedłużą” noc, w jadalni uchronią oczy przed ostrym światłem, a w salonie umożliwią oglądanie telewizji nawet w bardzo słoneczną pogodę. Ogromną zaletą rolet jest fakt, że można je w dowolny sposób regulować, tak aby chroniły przed intensywnymi promieniami słońca, ale jednocześnie wpuszczały do wnętrza nieco światła. Ciekawym wyborem są również rolety duo, czyli te uszyte z dwóch różnych warstw tkanin: zaciemniającej oraz lekkiej, półprzeźroczystej. Stanowią one idealne dekoracje na okno, pasujące do każdego stylu wnętrzarskiego.
Zasłony i rolety zaciemniające to połączenie funkcjonalności i stylu. Z jednej strony chronią one wnętrze przed nagrzaniem i nadmiernym naświetleniem, a z drugiej stanowią piękne dekoracje okienne. Warto poszukać więc modelu, który najlepiej wpasuje się w dany wystrój mieszkania, a następnie w upalne dni cieszyć się przyjemnym chłodem i cieniem w domu.
Zaloguj się Logowanie