Na co zwrócić uwagę przed wyborem projektu domu?

Projekt domu Ambrozja 7 BSA2098. Źródło: Extradom

Projekt domu Ambrozja 7 BSA2098. Źródło: Extradom

Wybór projektu domu to jeden z najważniejszych elementów na drodze do posiadania własnego kawałka ziemi. Dlatego już na samym początku warto zastanowić się, jakie mamy potrzeby względem nieruchomości, by mogła ona spełnić nasze oczekiwania. Jakie są najważniejsze kwestie, na które należy zwrócić uwagę?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze projektu domu?
Jedną z najważniejszych rzeczy przed wyborem projektu domu jest zapoznanie się z Planem Zagospodarowania Przestrzennego dla okolicy oraz z możliwościami, jakie daje nam dostępna działka. Przykładowo na niewielkiej, wąskiej powierzchni, o wiele lepiej sprawdzi się budynek o niedużym metrażu w podstawie, za to z kilkoma kondygnacjami lub poddaszem użytkowym. Z kolei na dużej możemy pozwolić sobie na wybór domu o sporej powierzchni w podstawie, a także z osobnym budynkiem gospodarczym, garażem czy pokaźnym tarasem. W tym przypadku rewelacyjnie sprawdzą się również przestronne domy parterowe.

Co jeszcze jest ważne? Przede wszystkim potrzeby i wymagania wszystkich członków rodziny. Dodatkowo, jeśli w przyszłości będziemy chcieli rozbudować nieruchomość, podstawowy projekt musi na to pozwalać. W innym przypadku rozbudowa domu lub zmiany w jego projekcie, na przykład te dotyczące rozkładu pomieszczeń, będą trudne do wprowadzenia. Dlatego w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na powyższe kwestie.

Koszt budowy i eksploatacji domu
Tutaj panuje zasada, że im prostsza bryła, tym mniejsze koszty budowy oraz późniejszej eksploatacji domu, zwłaszcza te związane z ogrzewaniem. Bryła z dodatkowymi elementami, takimi jak wykusze czy balkony, może być z kolei bardziej funkcjonalna i atrakcyjna pod względem wizualnym. Należy zastanowić się więc, na czym zależy nam najbardziej.

Projekt domu Opałek II N 2G BSB1079. Źródło: Extradom

Projekt domu Opałek II N 2G BSB1079. Źródło: Extradom

Jeśli pragniemy zaoszczędzić, rozsądnym wyjściem będzie wybór dachu dwuspadowego. Jest najtańszy ze wszystkich, ponadto wygląda dobrze na tle każdego krajobrazu. Niewątpliwe zalety ma również stropodach, który pozwala na maksymalną aranżację przestrzeni – ostatnia kondygnacja domu jest pełna, wygląda jak każde inne piętro i można ją dowolnie zaaranżować. Dodatkowo jego powierzchnię można wykorzystać również na zewnątrz budynku. Kto nie marzy o posiadaniu tarasu na szczycie własnego domu?

Liczba kondygnacji
Tak jak już zostało wspomniane wyżej, liczbę kondygnacji może sugerować nam wielkość działki. Jeżeli jest mała, a zależy nam na możliwie większej powierzchni użytkowej, najlepszym wyborem będzie dom piętrowy. Takie projekty domów pozwolą także na komfortowe wydzielenie stref – dziennej i nocnej, co zwiększy komfort i prywatność domowników. Budynki o kilku kondygnacjach sprawdzają się też w sytuacji, gdy pod jednym dachem ma zamieszkać kilka rodzin.

Jeżeli jednak dom ma służyć przede wszystkim osobom starszym, niepełnosprawnym lub rodzinom z małymi dziećmi, o wiele lepszym rozwiązaniem będzie projekt domu parterowego. Osobom o ograniczonej sprawności o wiele łatwiej będzie się po nim poruszać. Można również zdecydować się na parter z poddaszem, które będzie można zaadaptować na cele mieszkaniowe na przykład wtedy, gdy dzieci już podrosną.

Ilość i rozmieszczenie pomieszczeń
W domu powinny znaleźć się obowiązkowe pomieszczenia dzienne należące do strefy wspólnej (kuchnia, toaleta, salon, jadalnia) i strefy nocnej (sypialnie, łazienki, garderoby). Pokoje dzienne mogą być otwarte na siebie i umiejscowione tak, aby wpadało do nich jak najwięcej naturalnego światła. Duże przeszklenia doświetlą i powiększą optycznie dom. Dobrze, jeśli projekt uwzględnia pomieszczenia gospodarcze, takie jak spiżarnia, pralnia, kotłownia oraz garaż.

Garaż może być uwzględniony w bryle budynku lub stanowić osobny element budowlany posadowiony na działce. Pierwsza wersja to oszczędność kosztów budowy, ogrzewania i miejsca poza domem, natomiast wolnostojący zabezpiecza przed dostawaniem się spalin do mieszkania.

Niezawodnym pomieszczeniem, o którym warto pamiętać, jest piwnica. Jej wszechstronność nie przestaje zadziwiać. Biorąc pod uwagę osobiste preferencje, można zaaranżować w niej kino domowe, pokój zabaw, salę przeznaczoną na grę w bilard czy tenisa stołowego lub po prostu kolejne sypialnie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj