Modernizujacja systemu grzewczego

Jesień to czas testu efektywności dla domowych systemów grzewczych i jednocześnie ostatni dzwonek na wymianę starych urządzeń na nowe, efektywniejsze. Modernizując system grzewczy, należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na kotły kondensacyjne, które w najefektywniejszy sposób pozwalają zużytkować energię pochodzącą z gazu. W porównaniu do urządzeń tradycyjnych pomagają zaoszczędzić od 20 do 40% energii dzięki odzyskowi ciepła ze spalin oraz kondensacji pary wodnej w nich zawartej.

Właściciele domów jednorodzinnych szukają coraz efektywniejszych sposobów ograniczenia wydatków na ogrzewanie. Ocieplenie ścian budynku i montaż termoizolowanych okien pozwala na zmniejszenie strat ciepła nawet o 50%, jednak pełny efekt oszczędzania można uzyskać tylko pod warunkiem efektywniejszego wykorzystania dostępnej energii. Kotły kondensacyjne, dzięki swojej konstrukcji i mechanizmom działania, pozwalają maksymalnie wykorzystać proces spalania gazu, ograniczyć jego zużycie a przy tym zmniejszyć emisję gazów cieplarnianych do atmosfery. Kotły kondensacyjne Genus Premium EVO firmy Ariston pozwalają uzyskać jeszcze lepsze efekty, dzięki szerokim zakresom modulacji mocy 1:10 zapewniającym precyzyjne dopasowanie bieżącej mocy urządzenia do aktualnych potrzeb systemu grzewczego. Charakteryzuje je przy tym cicha praca, oryginalny włoski design oraz szeroka gama wersji umożliwiająca wybór najlepszego rozwiązania. Kotły Genus Premium EVO stanowią centralny element pakietów EVO Green, dostarczających gotowych rozwiązań podgrzewu c.w.u.

Podwójny odzysk energii

Tradycyjne kotły atmosferyczne emitują do atmosfery spaliny o temperaturze nawet powyżej 100°C. Zjawisko kondensacji pozwala ograniczyć straty energii wykorzystując nie tylko ciepło zawarte w spalinach, lecz również energię zawartą w skraplającej się parze wodnej. W momencie, gdy spaliny zostają schłodzone na powierzchni wymiennika para wodna ulega skropleniu i jednocześnie oddaje dodatkowe ciepło parowania. Sprawności kotłów kondensacyjnych Genus Premium EVO sięgają nawet do 108%, dzięki precyzyjnej regulacji pneumatycznej i elektronicznej. Zaawansowane technologicznie podzespoły pozwalają w jeszcze lepszy sposób wykorzystać zjawisko kondensacji, gdyż w inteligentny sposób dostosowują pobór gazu i energii elektrycznej do aktualnego zapotrzebowania grzewczego. Modulowany palnik, wentylator i pompa efektywnie zmniejszają liczbę cykli włączeń i wyłączeń, co oznacza bardzo cichą pracę, nawet do 38 dB i mniejsze zużycie energii. Optymalnie dozowana mieszanka powietrze-gaz obniża straty podczas spalania. Zamknięta komora spalania, połączona ze specjalnym przewodem spalinowo-powietrznym, gwarantuje pełne bezpieczeństwo użytkowania. Obudowa kotłów z serii Genus Premium EVO odzwierciedla przy tym najlepsze wzorce włoskiego designu przemysłowego, dzięki swoim niewielkim rozmiarom i nowoczesnemu wyglądowi panelu sterowania.

Dojrzałe rozwiązania dla potrzeb grzewczych

Optymalne działanie systemu z kondensacyjnym kotłem gazowym zależy od właściwego doboru zasobnika. Jego pojemność dostosowuje się do ilości osób i punktów poboru wody. Zbyt duży zbiornik w stosunku do zapotrzebowania oznacza wydłużenie czasu podgrzewania wody, a więc większe straty energii i obniżenie komfortu użytkowania. Z kolei za mały zbiornik w stosunku do mocy kotła i potrzeb domowników może skutkować przegrzewaniem urządzeń i ich zwiększoną awaryjnością. Odpowiedzią na problem właściwego dopasowania komponentów systemu jest wybranie jednego z gotowych pakietów EVO Green, złożonych z kotła Genus Premium EVO z dużym, błękitnym wyświetlaczem Matrix, zasobnika i opcjonalnie sterownika SENSYS. Pakiet EVO Green 24 z kotłem kondensacyjnym jednofunkcyjnym o mocy 24 kW i zasobnikiem o pojemności 120 litrów to doskonałe rozwiązanie dla 3-4 osobowej rodziny. Natomiast oferta EVO Green 30 obejmująca model kondensacyjny Genus Premium EVO 30, zasobnik o pojemności 160 litrów oraz inteligentny sterownik SENSYS umożliwia nie tylko komfortowe korzystanie z ciepłej wody nawet pięciu osobom, lecz również daje możliwość szybkiej rozbudowy systemu o kolektory słoneczne czy dodatkowe moduły hydrauliczne.

2 Komentarzy

  1. mk121

    25 listopada 2012 at 01:11

    ciekawe…

  2. mk121

    23 stycznia 2013 at 10:06

    :)

Zaloguj się Logowanie

Komentuj