Na pierwotnym rynku mieszkaniowym najczęściej mniejsze mieszkania charakteryzują się wyższą ceną za mkw. powierzchni, niż te o większym metrażu. Warto sprawdzić czy taka sytuacja znajduje również swoje potwierdzenie w przypadku lokali z drugiej ręki.
Wyższa cena mieszkań deweloperskich o mniejszej powierzchni wynika z faktu, że w takich lokalach mieszkalnych większy udział w całkowitym metrażu stanowią kuchnia oraz łazienka, których wykonanie jest najbardziej kosztowne. W tych pomieszczeniach znajdują się, bowiem instalacje gazowe, sanitarne itp., – które znacznie podnoszą koszty budowy.
Poniżej zamieszczone zostało zestawienie średnich cen ofertowych lokali z rynku wtórnego w głównych miastach Polski w październiku i listopadzie, w poszczególnych segmentach ze względu na powierzchnię.
Średnia cena ofertowa mieszkań (zł/mkw.) z rynku wtórnego, w zależności od powierzchni, w październiku i listopadzie 2011 r.
Źródło: Dział Badań i Analiz firmy Emmerson S.A. na podst. danych firmy Emmerson S.A.
W Warszawie, Krakowie i Wrocławiu cena za mkw. jest najwyższa w przypadku najmniejszych lokali. Z kolei w Poznaniu i Gdańsku najgłębiej trzeba sięgnąć do kieszeni decydując się na mieszkania z tzw. segmentu popularnego, a więc tych o powierzchni od 41 do 61 mkw. Należy również zwrócić uwagę na fakt, że we wszystkich miastach za wyjątkiem stolicy najniższe ceny odnotowano dla największych jednostek mieszkalnych. Taki stan rzeczy wydaje się, więc do pewnego stopnia potwierdzać wspomnianą wcześniej tezę – mniejsze mieszkanie, wyższa cena jednostkowa za mkw. Relatywnie wysoką stawkę za największe lokale w Warszawie należy tłumaczyć specyfiką tego miasta. Stołeczny rynek mieszkaniowy jest zdecydowanie największy w kraju, z tego względu również średnie ceny zarówno mieszkań deweloperskich, jak i tych z drugiej ręki osiągają najwyższe poziomy. Poza tym również z racji pełnienia funkcji reprezentacyjnej dostępna jest tutaj większa oferta mieszkań apartamentowych o dużej powierzchni i takiej też cenie, które zdecydowanie nie znajdują się w zasięgu możliwości finansowych przeciętnego Kowalskiego.
Zaloguj się Logowanie