W pogodne jesienne dni, drogi każdego grzybiarza prowadzą do lasu. To tam w ciszy i spokoju oddają się oni poszukiwaniom. Po ich zakończeniu nastaje czas trudnej decyzji: co zrobić z odnalezionymi okazami? Nie każdy bowiem jest gotów od razu wrzucić do zupy dorodnego borowika, na którego polował przez kilka godzin.
Ci, którzy chcą delektować się smakiem grzybów przez dłuższy czas, wykorzystują sprawdzone sposoby ich konserwacji. Zdecydowanie najzdrowszą metodą jest ich suszenie. Technika suszenia żywności jest znana człowiekowi od czasów prehistorycznych. Jej głównym celem jest odparowanie wody, która przyspiesza proces gnicia. Jest to nie tylko najzdrowszy, ale również najłatwiejszy sposób zabezpieczania żywności przed rozwojem drobnoustrojów, a w konsekwencji nieodwracalnym zepsuciem. Istnieje kilka skutecznych metod suszenia grzybów, takich jak na przykład: nawlekanie na nitkę, rozkładanie na kratownicy lub kamieniach na świeżym powietrzu, bądź korzystanie ze specjalnie zaprojektowanych urządzeń do suszenia produktów firmy MPM. Najstarszą z nich jest nawlekanie plastrów na cienki sznurek, a następnie wywieszanie na słońcu lub umieszczanie w pobliżu źródła ciepła, takiego jak popularna kiedyś tradycyjna kuchnia kaflowa. Można również poukładać kawałki grzybów na kratce i wystawić na działanie promieni słonecznych lub włożyć do nagrzanego wcześniej piekarnika. Minusem drugiego rozwiązania jest niestety fakt, iż możemy łatwo przypalić nasze leśne zdobycze jeżeli ich odpowiednio nie przypilnujemy. Najlepszym rozwiązaniem z pewnością jest kupienie specjalnej suszarki do żywności firmy MPM. Jest wyposażona w pięć dużych sit, między którymi nieustannie krąży gorące powietrze. 3-stopniowa regulacja intensywności nadmuchu pozwala szybko i skutecznie wysuszyć umieszczone wewnątrz produkty, zachowując jednocześnie ich wartości odżywcze. Przezroczysta obudowa pozwala ciekawskim obserwować cały proces suszenia. Jej nowoczesny i designerski wygląd sprawia, że pasuje do każdego, nawet bardzo wyszukanego wystroju wnętrza.
Decydując się na konserwacje grzybów tym sposobem, trzeba pamiętać o kilku zasadach, dzięki którym nie stracą ani smaku, ani aromatu. Pierwszym krokiem zmierzającym do osiągnięcia tego efektu jest dokładne oczyszczenie grzybów z leśnych pozostałości – piasku, liści oraz igliwia. Następnie należy dokładnie usunąć robaczywe, bądź zgniłe części, co da nam pewność, że w wigilijnej zupie nie znajdziemy niechcianych dodatków. Tak przygotowane grzyby należy pokroić w plastry o grubości około 0,5-1 centymetra. Mycie ich przed suszeniem nie jest wskazane – proces będzie trwał dłużej, susz natomiast mocno ściemnieje.
Należy pamiętać, że urządzenie MSG-02 umożliwia również suszenie innych produktów spożywczych, takich jak owoce, warzywa, mięso, ryby oraz zioła. Są zdrową, ekologiczną alternatywą dla sztucznie ulepszanej żywności, która niemal całkowicie zdominowała sklepowe półki. Jeśli zapewnimy naszemu suszowi odpowiednie warunki przechowywania, będziemy mogli cieszyć się nim przez cały rok.
Zaloguj się Logowanie