© freeimages.com
Odpowiednio dobrana roślina doniczkowa, może być świetnym detalem aranżacyjnym w sypialni, jak również miłym dla oka elementem całości oraz – wbrew powszechnie panującej opinii – dobroczynnym dla naszego zdrowia dodatkiem, dzięki któremu będzie nam się lepiej spało i relaksowało. Jak zatem wybrać ten właściwy kwiat?
Tylko ktoś, kto nie zna tematu dogłębnie głosi tezy, iż w sypialni nie powinno być żadnych roślin. Owszem, większość z nich rzeczywiście nie nadaje się do pomieszczenia, w którym śpimy, ale są i takie, które wręcz powinny się w sypialni znaleźć.
Wybierając rośliny do sypialni, nie zapominaj o kilku ważnych zasadach…
- Skup się na tych, które nie kwitną. Po pierwsze, w nowoczesnych aranżacjach nie stosuje się raczej jako dodatków roślin kwitnących. Stawia się na czystą, wyrazistą zieleń i jak najprostsze formy, czyli rośliny w formie krzewów lub „małe drzewka”. Często eksponuje się rośliny palmowe bądź na przykład okazałe sukulenty w dekoracyjnych donicach. Kwitnących kwiatów nie spotyka się niemal wcale, poza storczykami, które zawsze wyglądają elegancko i pasują do niemalże każdego wnętrza. Po drugie, rośliny kwitnące często są uczulające, co dla alergika byłoby istnym koszmarem w sypialni.
- Nie przesadzaj z ilością roślin. Jedna doniczka z przyciągającą wzrok zielenią to świetny detal we współczesnej – zwykle jasnej – aranżacji, który dobrze dopełni całości. Nadmiar roślin stworzyłby zwyczajnie wrażenie chaosu. Poza tym, zwróć uwagę na wielkość rośliny i samej donicy. Powinny być dobrane proporcjonalnie do wielkości sypialni, aby wizualnie nie przytłaczać aranżacji ani nie ginąć wśród innych detali.
- Pamiętaj, że absolutnie zakazane są w sypialni rośliny o silnym zapachu. Mowa tu nie tylko o kwiatach w doniczkach, ale także o ciętych, które trzyma się w wazonie. Niedobrze śpi się między innymi „w towarzystwie”: lilii, fiołków, konwalii, begonii…
- Bierz pod uwagę swój gust i indywidualne upodobania estetyczne, ale dobieraj rośliny do sypialni wyłącznie spośród tych, które mają dobry wpływ na twoje zdrowie, a zatem: produkują tlen, pochłaniając szkodliwy dwutlenek węgla, nawilżają powietrze i oczyszczają je ze szkodliwych dla człowieka drobnoustrojów.
Które rośliny są idealne do sypialni?
- Dotlenienie w sypialni zapewnią ci między innymi: aloes, skrzydłokwiat, drzewko szczęścia, storczyk. Rośliny te nie tylko ładnie wyglądają, ale także produkują w nocy tlen, dzięki czemu sen jest zdrowszy i znacznie lepiej się oddycha.
- W walce z bakteriami oraz różnymi szkodliwymi substancjami w powietrzu, które wdychasz w sypialni, wspomogą cię dracena, figowiec (fikus).
- Powietrze w twojej sypialni świetnie nawilżą popularna paprotka lub bluszcz.
Jak o nie dbać?
- Aloes lubi ciepło i słońce, dobrze jest więc postawić go niedaleko okna (najlepiej wychodzącego na południową stronę). Nie przesadzamy z podlewaniem. Roślina ta potrzebuje niewiele wody. Od czasu do czasu dobrze jej zrobi nawóz, który zawiera potas.
- Dracena jest bardzo łatwa w utrzymaniu. Nie wymaga wielkiego nasłonecznienia, które zresztą mogłoby jej zaszkodzić, dlatego może być usytuowana w zasadzie w dowolnym miejscu sypialni. Jeśli natomiast stoi niedaleko okna, to lepiej, by była to strona wschodnia bądź zachodnia. Latem podlewamy ją tak, aby ziemia w doniczce zawsze była lekko wilgotna, zima natomiast tylko wtedy, gdy podłoże jest wyraźnie suche.
- Bluszcz dobrze rośnie w umiarkowanym oświetleniu (stanowiska zacienione lub półcieniste) i przeciętnej temperaturze otoczenia. Nadaje się niemalże do każdego wnętrza. Należy go podlewać dość oszczędnie, najlepiej dopiero wtedy, gdy ziemia w doniczce nieco się przesuszy. Gleba powinna być próchnicza, wapienna.
- Storczyk preferuje słońce i wysoką wilgotność powietrza. Najlepiej podlewać go miękką wodą o temperaturze pokojowej, dbając o to, by ziemia cały czas była dobrze wilgotna. Nawozów w przypadku tej rośliny się raczej nie stosuje, jeżeli w ogóle, to w niewielkich ilościach i w mocno rozcieńczonej postaci.
- Skrzydłokwiat najlepiej rośnie w miejscach jasnych (ewentualnie częściowo zacienionych) o umiarkowanej wilgotności. Zdecydowanie szkodzi mu suche powietrze oraz bezpośrednie duże nasłonecznienie. Jako podłoże do uprawy wykorzystuje się substrat torfowy lub mieszankę ziemi kompostowej, liściowej i piasku. Roślinę trzeba podlewać umiarkowanie, pozwalając górnej warstwie ziemi nieco przeschnąć przed kolejnym nawadnianiem.
- Fikus dobrze znosi wysoką temperaturę, świetnie się czuje także w pokojowej. Dobrze jest dostosować do tego częstotliwość podlewania. Najbardziej lubi jasne stanowiska, ale nie te w pełnym słońcu. W przypadku tej rośliny sprawdza się zwykłe uniwersalne podłoże z dodatkiem ziemi kompostowej. Glebę tę nawozi się wieloskładnikowym nawozem płynnym.
Kwiaty doniczkowe można zakupić na http://www.leroymerlin.pl/rosliny-nasiona-cebule/rosliny-sadzonki/kwiaty-doniczkowe,a362.htm
Zaloguj się Logowanie