Jaki materac wybrać do sypialni?

jaki-materac-wybrac

Jaki materac wybrać do sypialni?

Nie jest żadną tajemnicą, że podstawą prawidłowego funkcjonowania każdego człowieka jest dostarczenie organizmowi odpowiedniej dawki snu. W takich sytuacjach myślimy przede wszystkim o jego długości, niekiedy zapominając, jak ważną rzeczą jest jakość. Zresztą często są to zjawiska powiązane: jeśli jakość snu będzie niska, zazwyczaj nie będzie on zbyt długi, a w najlepszym wypadku kilkukrotnie przerywany. Dlatego kluczem do wysypiania się (ze wszystkimi tego zdrowotnymi konsekwencjami) jest prawidłowe dobranie materaca. Poniżej podpowiadamy, jak się do tego zabrać i na co zwrócić uwagę.

Jak trafnie zauważa jeden z wiodących producentów na rynku (https://pl.tempur.com/jaki-materac-wybra%C4%87/jaki-materac-wybrac.html), wybór materaca jest bardziej istotny, niż nam się może wydawać. W krótkim czasie decydujemy bowiem o rzeczy, na której najprawdopodobniej będziemy spać przez najbliższe kilka lub kilkanaście lat, co będzie miało ogromny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Dlatego kwestia „jaki materac wybrać?” powinna być należycie doceniona, a zakup poprzedzony zdobyciem podstawowej w tym zakresie wiedzy.

Rozmiar ma znaczenie

Rozmiar materaca uzależniony jest od osoby (względnie osób), która będzie z niego korzystała – zarówno od wieku, jak i od masy ciała oraz wzrostu. W okresie dorastania parametry te zmieniają się oczywiście szybciej, niż w przypadku osób dorosłych, dlatego w tutaj zmiana materaca może okazać się nieco częstsza. Standardowy materac dla dorosłego człowieka ma wymiary 200×90 cm, ewentualnie 200×120. Jeśli dana osoba posiada więcej niż 180 cm wzrostu, wtedy trzeba już zamawiać materace dłuższe. W przypadku dwóch osób najodpowiedniejsze będą materace 160x200cm. Jest to najpowszechniejszy rozmiar materaców m. in. dla łóżek małżeńskich, zapewniający użytkownikom potrzebną i wygodną przestrzeń do spania.

Jednak kwestia rozmiaru obejmuje nie tylko długość i szerokość materaca, ale również i jego grubość, która również w istotny sposób wpływa na jakość snu. Grubość materaca jest powiązana z jego twardością (o której będziemy jeszcze pisać), a z reguły im jest on grubszy, tym jego klasa jest większa. Dlaczego tak się dzieje? Z bardzo prostej przyczyny: materace grubsze posiadają większą liczbę warstw wypełnienia, co ma znaczenie przy dostosowywaniu się do kształtów ciała człowieka. Najgrubsze materace dochodzą nawet do 30 cm.

Materac twardy czy miękki?

Jedną z podstawowych problemów przy wyborze materaca jest rzecz jasna jego twardość. Czy materac powinien być twardy, czy też miękki? Jaki wpływ ma to na komfort naszego snu, a w jaki sposób twardość materaca przekłada się na zdrowie naszego kręgosłupa? Na te podstawowe pytania, na które odpowiedzi okazują się często nieco zmitologizowane, znajdujemy kompetentne rozwiązania. Okazuje się, że opinia, jakoby materac powinien być jak najbardziej twardy, jest błędna. Owszem, w czasach materacy sprężynowych, tych wypełnionych trawą cytrynową i włóknem kokosowym miało to sens, twardy materac oznaczał trwałość i jakość (dużo wypełnienia), jednak dzisiaj nie ma to już zastosowania. Materac dopasowuje się do wagi człowieka, a zbyt twardy sprawie, że zamiast odpocząć będziemy się męczyć. Musi być dopasowany do naturalnej krzywizny kręgosłupa.

Jaki stelaż do materaca?

Również w przypadku stelaży (tak jak przy wyborze materaca) bardzo ważną funkcję odgrywa masa ciała, do której należy dobrać produkt. Stelaże dla dzieci lub pod pojedyncze łózko dla szczuplej osoby różnią się bowiem od tych pod łóżko podwójne. Jakie skutki może mieć zły dobór stelaża pod materac (oprócz jego mechanicznego uszkodzenia)? Będą to między innymi: utrata komfortu materaca, zmniejszenie jego żywotności (a nawet uszkodzenie), brak optymalnej wentylacji materaca czy w końcu utrata gwarancji.

Najtańszym wyborem jest stelaż statyczny, nieregulowany. Bardziej zaawansowane będą stelaże regulowane ręcznie. Jednak nowinki technologiczne nie ominęły również i tej branży. Coraz powszechniejsze są bardzo wygodne stelaże z możliwością elektrycznej (za pomocą pilota) regulacji, wskutek czego można – w zależności od potrzeby – unieść głowę lub nogi. W pierwszym wypadku przyda się to na pewno do czytania książek czy oglądania telewizji, w drugim – po prostu do słodkiego i przyjemnego leniuchowania. Jak wyglądają i działają stelaże dynamiczne można zobaczyć na stronie https://pl.tempur.com/stelaze-i-lozka/

Połóż się zanim kupisz

Pamiętajmy, aby przed zakupem materaca (o ile to oczywiście możliwe) po prostu się na nim… położyć. Przynajmniej przez kilka minut, aby sprawdzić, jak nasze ciało z nim współpracuje. Skoro przed zakupem butów czy ubrań zawsze wcześniej je przymierzamy, dlaczego nie robić tego z materacem? W końcu to od niego w dużym stopniu zależeć będzie nasze zdrowie i komfort przez najbliższe kilkanaście lat.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj