Jaki klej do drewna wybrać?
W każdym domu znajdzie się przynajmniej kilka przedmiotów z drewna. Schody, meble, boazeria, dziecięce klocki. Drobne usterki są nieuniknione, więc lepiej wcześniej zaopatrzyć się w odpowiedni klej do drewna – tym bardziej, że nie wszystkie naprawy od razu wymagają wzywania fachowca. Nierzadko wystarczy po prostu dobry klej do drewna, by szybko uporać się z problemem. Oto, jak wybrać najlepszy z dostępnych na rynku.
Klejenie drewna wydaje się proste, jednak i tu trzeba uwzględnić kilka podstawowych zasad, by samodzielna naprawa nie wywołała jeszcze większych szkód. Drewno wbrew pozorom wcale nie jest łatwym materiałem do obróbki. Podlega naprężeniom, pęcznie pod wpływem wilgoci, pęknięcia często mają niejednorodną strukturę. Te wszystkie elementy sprawiają, że źle dobrany klej po prostu nie będzie trzymał.
Najprościej sprawa wygląda przy klejeniu drewna do drewna. Tu wystarczy kupić dobry uniwersalny klej do drewna. Może to być któryś z klejów dyspersyjnych, które są odporne na wilgoć, mają dobrą przyczepność, szczelnie wypełniają nierówności w podłożu. – Kleje uniwersalne nadają się też do klejenia produktów drewnopochodnych. Uzyskana spoina jest mocna i trwała. Wadą tego rodzaju klejów jest fakt, że trzeba je nakładać precyzyjnie i szybko. Czas wiązania jest krótki, więc jeśli spoina jest krzywa, poprawki nie będą możliwe. – mówi ekspert ze sklepu chemik24.pl.
Z innym przypadkiem mamy doczynienia, gdy chcemy przykleić drewno na beton, np.: deskę na schody. W tym przypadku trzeba dobrać klej, który pęczniejąc stworzy na podłożu dodatkową warstwę. Wypełnia ona nierówności, otwory i wyrobienia, przez co klejony element dobrze trzyma się podłoża i po wyschnięciu nie skrzypi. Klienci chwalą sobie kleje poliuretanowe. Można je wykorzystywać na lastryko, cegłę, PCV. Ten rodzaj kleju jest też odporny na wilgoć, więc przydaje się do reperacji parapetów, donic, zabawek ogrodowych, ławek, mebli umieszczonych na zewnątrz.
Wiele problemów sprawia dobór klejów do drewna do modnych obecnie egzotycznych mebli, czy parkietów. Te efektownie wyglądające elementy wystroju wnętrza, są w naszym klimecie dość kłopotliwe. Drewno egzotyczne jest trudne do klejenia, bo łatwo się odbarwia, jest wrażliwe na wilgoć. Tu nie zaleca się zakupu kleju na bazie żywicy, dyspersyjnych. Najlepiej sprawdzają się kleje hybrydowe lub poliuretanowe.
– Klejenie drewna od strony technicznej nie jest trudne. Klejona powierzchnia musi być czysta i odtłuszczona. Nie może się na niej również znajdować kurz, osady, czy inne zabrudzenia w postaci trocin, pyłków, czy ścinków. Ten etap przygotowania do klejenia jest bardzo ważny, bo od niego zależy trwałość spoiny. Im staranniej oczyszczone zostanie drewno, tym lepiej będzie trzymał klej. W tym celu można wykorzystać rozpuszczalnik, najlepiej na bazie alkoholu, który szybko wyparuje i nie zostawia osadów. – wyjaśnia ekspert z chemik24.pl.
Więcej informacji o klejeniu drewna znajdziecie w tekście pt.: Czym kleić drewno? 3 rady eksperta
Jeśli nie jest to możliwe, to należy przeprowadzić oczyszczanie mechaniczne, czyli użyć szczotki, szlifierki, pilnika. Następnie naklejone powierzchnie należy nanieść klej, uważając by nie było go za dużo. Nadmiar kleju trzeba usunąć od razu ściereczką zwilżoną w rozpuszczalniku. Różne rodzaje klejów mają odmienny czas wiązania. W niektórych przypadkach może być konieczne unieruchomienie lub dociśnięcie klejonych powierzchni, aż do zupełnego wyschnięcia kleju. Po tym czasie można już ponownie użytkować klejone elementy.
Z drobnymi naprawami drewnianych przedmiotów powinnen sobie poradzić każdy, o ile oczywiście dobierze odpowiedni klej. Przyda się więc uważne czytanie etykiet lub porada doświadczonego sprzedawcy – tak, by optymalnie dobrać klej do rodzaju drewna i sposóbu użytkowania klejonej materii. W ten sposób naprawa będzie nie tylko trwała, ale i wykonana estetycznie, a my sami zaoszczędzimy w portfelu okrągłą sumkę, którą przechwyciłby nam wezwany do usterki stolarz.
Zaloguj się Logowanie