Jak zrobić podsumowanie roczne finansów domowych?

zaplo_jak-zrobic-podsumowanie-roczne-finansow-domowych_2

Jak zrobić podsumowanie roczne finansów domowych?

Wiesz ile wydajesz na jedzenie, ubrania i rachunki? Koniec roku to czas, w którym warto przeprowadzić podsumowanie finansów domowych. Jak się do tego zabrać? I jak lepiej zaplanować wydatki w przyszłym roku?

Regularnie rób miesięczne zestawienia

Najlepiej zorganizowane rodziny wydają mniej niż zarabiają. Taka sytuacja pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które możemy wydać podczas urlopu lub na remont. Najłatwiejszym sposobem na kontrolowanie wydatków jest prowadzenie dokładnej ewidencji (na przykład w arkuszu kalkulacyjnym). W tabelce powinniśmy wpisać nasze dochody netto, którymi możemy odpowiednio rozdysponować.

W części wydatków powinny znaleźć się takie pozycje, jak:

  • czynsz i rachunki, stałe miesięczne opłaty,
  • zakupy spożywcze, posiłki w pracy,
  • zakupy środków czystości,
  • odzież i obuwie,
  • koszty utrzymania pojazdów (paliwo, przeglądy),
  • rozrywka,
  • niespodziewane wydatki.

Prowadzenie budżetu domowego pozwala w przejrzysty sposób określić ile pieniędzy wydajemy miesięcznie.

Roczne podsumowanie finansów

Jeżeli przeprowadzamy zestawienia miesięczne, to roczne podsumowanie finansów będzie bardzo łatwe do wykonania. Wystarczy kilkanaście minut z kalkulatorem i kilka nieskomplikowanych obliczeń. Trudniej mają osoby, które nie prowadziły zestawień miesięcznych. Wykonanie rocznego podsumowania finansów w takim przypadku jest możliwe do wykonania, jednak spędzimy przy nim więcej czasu. Z pomocą przyjdzie historia przychodów i wydatków znajdująca się na naszych kontach online w banku.

Spróbuj wykorzystać również aplikacje mobilne przeznaczone do kontrolowania domowego budżetu. Ustaw powiadomienia, które będą cię ostrzegać, gdy przekroczysz limit wydatków lub wydasz więcej niż zaplanowałeś.

zaplo_jak-zrobic-podsumowanie-roczne-finansow-domowych_1

Wydatki mniejsze od dochodów

Jeśli po obliczeniu rocznych finansów domowych wyszedłeś na plus, to możesz być z siebie dumny. Oznacza to, że potrafisz odpowiedzialnie dysponować swoimi środkami i nie wydajesz ich na zbędne rzeczy. Różnicę możesz:

  • odłożyć na koncie oszczędnościowym lub lokacie,
  • zainwestować w zakup nowego sprzętu elektronicznego,
  • wykonanie remontu w domu,
  • zainwestować w kryptowaluty lub gra na giełdzie, jednak tego typu działania wymagają fachowej wiedzy. Jeżeli jej nie posiadamy, to łatwo możemy stracić to, co zaoszczędziłeś przez cały rok.

Wydatki większe od dochodów

Wiele osób boryka się z problemem wydatków większych od dochodów. Jeżeli pod koniec miesiąca na Twoim koncie pozostaje kilkanaście złotych, warto przeanalizować na co tak właściwie wydajemy pieniądze. Trzeba sprawdzić, ile niepotrzebnych rzeczy kupujemy oraz ile z naszego budżetu pochłaniają zachcianki. Spróbuj wydawać mniej w pierwszych dwóch tygodniach miesiąca. Wyeliminuj rozrywkę i zobacz wtedy, ile zostanie Ci funduszy z wypłaty. Staraj się wprowadzić oszczędności:

  • ogranicz wydatki na rozrywkę,
  • odłóż większe wydatki w czasie, nie kupuj wielu drogich rzeczy w jednym miesiącu,
  • przygotowuj posiłki do pracy w domu zamiast kupować gotowe,
  • zwracaj uwagę na ceny produktów spożywczych – nie daj się naciągać na pozorne promocje w sklepach,
  • poszukaj w Internecie kuponów zniżkowych i informacji o promocjach,
  • wyeliminuj lub zminimalizuj wydatki na nałogi – np. ogranicz palenie.

Niespodziewane wydatki

Nawet najbardziej odpowiedzialne osoby muszą liczyć się z niespodziewanymi wydatkami związanymi na przykład z naprawą samochodu, czy remontem domu. Nie trzeba się martwić, że nie wystarczy nam pieniędzy do kolejnej wypłaty. W dzisiejszych czasach mamy łatwą możliwość wzięcia pożyczki online. Nie musimy nawet wychodzić z domu, żeby otrzymać środki bezpośrednio na nasze konto. W wielu przypadkach wystarczy wybrać kwotę którą chcemy pożyczyć oraz wysokość miesięcznej raty. Po uzupełnieniu danych wystarczy potwierdzić złożenie wniosku i czekać na maila z potwierdzeniem przyznania pożyczki przez internet. Szybkie pożyczki online możemy wziąć na stronie zaplo.pl, która udostępnia klientowi zaawansowany panel ze szczegółami zadłużenia oraz przejrzystą aplikację mobilną.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj