Jak zadbać o prawidłową wentylację domu i kotłowni

wentylacja-w-domu

Jak zadbać o prawidłową wentylację domu i kotłowni

Regularne wietrzenie ogrzewanych pomieszczeń to prosta czynność, która zapewnia nam wysoki komfort przebywania w nich. W ten sposób pozbywamy się też nadmiaru wilgoci i poprawiamy cyrkulację powietrza, które rozprowadza ciepło po pomieszczeniu. Wentylacja kotłowni z kolei to wręcz konieczność, która zapewnia nam bezpieczeństwo. Kilka prostych wskazówek może znacznie podnieść nasz komfort i zabezpieczyć nas przed szkodliwym działaniem gazów, które powstają w procesie spalania.

Wentylacja kotłowni

Jeśli mamy w kotłowni piec na paliwa stałe to musimy też pamiętać o wyborze odpowiedniej jakości opału. Nawet najlepsza instalacja wentylacyjna nie pomoże nam, jeśli zanieczyszczenia i osady z węgla zatkają przewody dymne w piecu i przewód kominowy. Możemy wtedy narazić się na cofnięcie się dymu do pomieszczenia. Taka sytuacje jest bardzo niebezpieczna, zwłaszcza jeśli dojdzie do dużego nagromadzenia się dymu i gazu. Zatem wybierając opał, starajmy się wybierać sprawdzonych sprzedawców oferujących wysokiej jakości opał. Jeśli chodzi o system wentylacji w pomieszczeniu kotłowni, to jest to element bezwzględnie obowiązkowy, zarówno z punktu widzenia bezpieczeństwa, jak i efektywności procesu spalania. W przypadku tego typu pomieszczeń kanał wentylacji nawiewnej (doprowadzającej powietrze do pomieszczenia) powinie mieć wymiar 50% przekroju komina, jednak nie mniej niż 20×20 cm i powinien znajdować się koło 1 metra nad podłogą. Wewnątrz powinien się znajdować mechanizm umożliwiający sterowanie przepływem, jednak jego działanie nie może zmniejszyć jego przepustowości do mniejszej niż 1/5 pierwotnego rozmiaru. Przewód wentylacji powinien być wykonany z materiałów niepalnych, aby uniknąć jakiejkolwiek możliwości zatkania go. Nie może istnieć też możliwość jego całkowitego zamknięcia przez użytkownika z wykorzystanie mechanizmu ograniczającego jego rozmiar.

Wentylacja wywiewna to ta, która usuwa powietrze na zewnątrz. Kanał musi być murowany o przekroju minimum 25% wielkości komina (nie mniejszy jednak niż 14×14 cm) Otwór wlotowy, przez który będzie odbywać się wentylacja nie może posiadać wewnątrz żadnych urządzeń zmniejszających przekrój, sytuujemy go na wysokości około 1,5 metra z wyprowadzeniem na dach, przewód wykonujemy również z materiału niepalnego. Ważna jest również wysokość kotłowni, żeby nie doprowadzić do zbytniej kumulacji gazów i zapewnić prawidłową cyrkulację, wynosi ona minimum 2,2 metra.

Wietrzenie ogrzewanych powierzchni

Bardzo prosta czynność, która zdecydowanie podnosi to komfort przebywania w takich miejscach, pozwala na zredukowanie efektu nadmiernej suchości powietrza oraz, jeśli są to pomieszczenia z dużą ilością ekranów (np. biura czy pokoje rozrywkowe), poprawia komfort i redukuje uczucie zmęczenia wywołaną działaniem urządzeń desktopowyh, komputerów i telewizorów.

Kolejnym elementem, który może utrudnić proces wentylacji pomieszczeń i mieć negatywny wpływ na komfort użytkowania pomieszczeń są… zbyt szczelne okna. Choć może to brzmieć dziwnie to okna nie powinny być idealnie szczelne. Powoduje to zaburzenie naturalnego procesu wymiany powietrza, zmniejsza komfort przebywania w pomieszczeniach i może powodować zatrzymywanie wilgoci, co objawia się kondensacją pary wodnej na samych oknach. Nadmierna wilgotność powietrza i ciepły mikroklimat domu może przyczynić się do rozwoju różnego rodzaju grzybów i pleśni, których zarodniki i toksyny, które wydzielają, mogą mieć bardzo poważny wpływ na zdrowie domowników. Każdy, kto spotkał się z tym problemem, wie, że walka z tego typu intruzami może być niezwykle uciążliwa, a jedną z metod zabezpieczenia się przed nimi jest regularne wietrzenie pomieszczeń.

Obecnie producenci okien coraz częściej, fabrycznie, montują w swoich oknach specjalne kratki wentylacyjne, które nie pozwalają wodzie opadowej dostać się do środka, a jednocześnie nie utrudniają wymiany powietrza. Jeśli nasze okna nie są w nie zaopatrzone to wystarczy wywietrzyć pomieszczenia co jakiś czas. Nie musi być to otwarte okno przez kilka godzin, wystarczy 10-15 minut wietrzenia przy oknie otwartym na oścież, aby pozbyć się nadmiaru wilgoci i wpuścić świeże powietrze, które poprawi nasz komfort i odświeży całe pomieszczenie.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj