Okap, czyli część dachu wystająca poza obrys domu, jest ulubionym miejscem zagnieżdżania się ptaków i owadów. Nieproszeni goście brudzą dach i elewację, oraz osłabiają jego strukturę. Gdy okap ma niezabezpieczone otwory wentylacyjne, małe ptaki bez problemu dostają się pod dach.
Gniazda ptaków w szczelinach pod okapem, małe gryzonie hałasujące w nocy, siedliska dzikich pszczół, a nawet szerszeni, to utrapienie niejednego z nas. Jako że zwalczanie tych niepożądanych intruzów jest czasochłonne i wiąże się z użyciem środków chemicznych, warto zawczasu zapobiegać ich osiedlaniu. Aby zabezpieczyć przed nimi dach, należy odpowiednio wykończyć go podbitką dachową. Taka mechaniczna blokada może skutecznie odstraszyć nieproszonych gości. Podsufitka może być wykonana z różnych materiałów. Do najbardziej popularnych należą drewno, materiały drewnopochodne, stal, aluminium lub panele podbitkowe z PVC. Najbardziej naturalna wydaje się podbitka z desek drewnianych. Jednak deski przed ułożeniem muszą być odpowiednio wysuszone oraz zabezpieczone wodoodpornym środkiem np. lakierem, albo specjalną farbą do drewna. Konserwację desek należy powtarzać co kilka lat, tak aby materiał nie odkształcał się pod wpływem warunków atmosferycznych. Ze względu na trudną dostępność dachu i konieczność regularnej konserwacji, drewniana podbitka jest dość uciążliwa. Tańsza oraz bardziej funkcjonalna w eksploatacji wydaje się podbitka z paneli PVC. Charakteryzuje się ona dużą wytrzymałością, odpornością na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych i degradację biologiczną. Trwałość idzie w parze z estetyką, obecnie na rynku dostępne są panele o strukturze imitującej włókna drewna i w naturalnych odcieniach. – Do produkcji podbitki stosujemy PVC czyli polichlorek winylu. Jest to materiał nie tylko bardzo trwały, ale także estetyczny. Łatwo dostosujemy go do stolarki okiennej i drzwiowej, co pozwala na zachowanie jednorodności stylistycznej całości. Ponadto doskonale imituje drewno, ale jest pozbawiony naturalnych wad tego surowca – mówi Błażej Korzeniewski, doradca techniczny firmy Plastivan. Panele PVC nie wymagają malowania oraz konserwacji. W razie zabrudzenia przez ptaki można je myć wodą z dodatkiem środka antystatycznego.
Panele podbitkowe są wytrzymałe i lekkie. – Nasza podbitka jest prosta w obróbce – elementy można przycinać, przewiercać i formować za pomocą narzędzi stolarskich – dodaje Korzeniewski. Szerokość desek umożliwia montaż opraw oświetleniowych oraz otworowych kratek wentylacyjnych. Te ostatnie zabezpieczone są dodatkowo siatką metalową, która chroni okap dachu przed owadami.
Dzięki panelom PVC takie elementy dachu jak jego zwieńczenie czy narożnik mogą być estetycznie i precyzyjnie obudowane, a przez to zabezpieczone przed wszędobylskimi ptakami, owadami, czy małymi gryzoniami.
Marzenka
27 lutego 2013 at 20:54
Aby zabezpieczyć przed nimi dach, należy odpowiednio wykończyć go podbitką dachową.
mk121
2 marca 2013 at 00:53
mk121
10 marca 2013 at 20:53
true story