Źródło: domzpomyslem.pl. Fot. K. Sawicka.
Przedpokój to pomieszczenie, które zyskało sobie miano wizytówki domu i mieszkania, sugerującej gościom, jak prezentuje się całe lokum. Zadbany i ładnie urządzony zachęca do wizyt, natomiast funkcjonalny ułatwia życie zarówno domownikom, jak i odwiedzających ich gościom.
Przychodzący w odwiedziny goście zaczynają wizytę właśnie od wejścia do przedpokoju, w którym zostawiają okrycia wierzchnie, by następnie przejść dalej. Osoby, które jedynie przechodzą obok otwartych drzwi lub wchodzą tylko na chwilę (listonosz, kurier, dostawca pizzy) widzą jedynie przedpokój i swoją opinię o mieszkaniu wyrabiają sobie jedynie na podstawie tego, co udało im się w krótkim czasie zobaczyć. Właśnie dlatego przedpokój nazywany jest wizytówką mieszkania, którą należy dobrze zaprojektować, dbając o odpowiedni układ wszystkich elementów, a także kolorystykę.
W nowoczesnych domach przedpokoje są zwykle dość duże i funkcjonalne. Niestety w wielu polskich mieszkaniach, zwłaszcza w starych blokach i wieżowcach, przedpokoje są małe, wąskie i ciemne, przez co nie można tu mówić ani o przestronności, ani o ustawności. Podobnie wygląda sytuacja w wielu kamienicach, gdzie wskutek różnych podziałów mieszkań oraz dokonywanych przez administracje i lokatorów przeróbek miewają one wyjątkowo dziwne kształty. Doprowadzenie ich do ładu może być zatem nie lada wyzwaniem.
Podstawą urządzenia każdego przedpokoju jest właściwa organizacja, która zapewni temu pomieszczeniu funkcjonalność. Trzeba dobrać odpowiednie elementy i dobrze je umiejscowić. Na liście typowych dla przedpokoju mebli i akcesoriów, które trzeba wziąć pod uwagę, należą: wieszak na okrycia wierzchnie, komoda na czapki, szaliki i rękawiczki, szafka na buty, spore lustro, a także w przypadku większej przestrzeni: szafa na ubrania oraz siedzisko ułatwiające zakładanie butów.
Do małego przedpokoju nie uda się oczywiście wstawić wszystkich tych elementów, dlatego trzeba będzie z części z nich zrezygnować na rzecz tych, które będą najbardziej niezbędne. Jeśli powierzchnia przedpokoju ma mniej niż 2 m², pierwszym elementem, o którym nie ma mowy, będzie szafa. Tutaj można wstawić jedynie komodę lub szafkę na buty, powiesić wieszak na obrania z półką na czapki na górze oraz lustro. Warto w tym przypadku rozejrzeć się za niską szafką lub komodą na buty, będącą jednocześnie praktycznym i wygodnym siedzeniem.
Jeśli konstrukcja naszego przedpokoju pozwoli na umieszczenie w nim szafy, mniejsze meble, takie jak komoda czy szafka na buty nie będą już tak bardzo potrzebne. W szafie można przeznaczyć niższe półki na buty, a wyższe na czapki, szaliki, chusty i rękawiczki. Jeśli szafa będzie duża, z powodzeniem można trzymać w niej również odkurzacz i inne sprzęty domowe.
W każdym przedpokoju konieczne jest dobre oświetlenie. Po pierwsze: w przedpokojach zwykle nie ma okien, a po drugie: jest to miejsce, w którym przed lustrem szykujemy się do wyjścia z domu, poprawiamy ubranie, fryzurę, makijaż. Trzeba więc zatroszczyć się o kinkiety nad lustrem, które dobrze oświetlą osoby, które będą się w nim przeglądać. Przyda się także oświetlenie przy szafkach, ułatwiające znalezienie schowanych do nich rzeczy.
Urządzając przedpokój warto zatroszczyć się również o to, by łatwo było utrzymać w nim czystość. Trzeba tu pomyśleć przede wszystkim o podłodze, która poprzez kontakt z podeszwami różnego rodzaju butów będzie stale narażona na działanie mechaniczne oraz kontakt z wilgocią. Dobrym rozwiązaniem będą płytki gresowe. Nie pochłaniają one wody, są odporne na ścieranie, zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne, dzięki czemu posłużą przez długie lata. Ponadto łatwo się je czyści i myje. Na ścianach natomiast można położyć zmywalną tapetę winylową lub zmywalną farbę. Gdy pojawią się jakieś zabrudzenia, łatwiej będzie je zmyć.
Jak już wspomniano na początku, ważna jest nie tylko funkcjonalność przedpokoju, lecz także jego estetyczny wygląd. Trzeba więc postarać się urządzić go tak, aby był ładny i ciekawy, dzięki czemu spodoba się zarówno domownikom, jak i gościom. Ponieważ w przedpokoju zwykle nie ma okien, najlepsze będą do niego jasne barwy, które rozświetlą wnętrze i powiększą je optycznie. Można także urządzić go w odważniejszym stylu i kolorze niż pozostałe pomieszczenia w domu. Warto też zauważyć, że w przedpokoju nie spędza się zbyt dużo czasu, przez co jego wystrój nie powinien się domownikom za szybko znudzić.
Urządzenie małego przedpokoju, który do ustawnych nie należy, może okazać się dość trudnym zadaniem. Warto więc poświęcić więcej czasu na jego dokładne rozplanowanie i zaprojektowanie. Jeśli wszystko zostanie dobrze przemyślane, uda się stworzyć ładny i praktyczny przedpokój nawet z nieustawnego na pierwszy rzut oka pomieszczenia.
Pomysły na przedpokój można odnaleźć na http://www.domzpomyslem.pl/pomysly-i-porady/jak-urzadzic-przedpokoj,ik10.html
Zaloguj się Logowanie