Jak szybko pozbyć się wody po nawałnicy lub awarii sieci wodociągowej

© Dollar Photo Club

© Dollar Photo Club

Sezon letnich burz i nawałnic zbliża się szybkimi krokami. Można się spodziewać kolejnych doniesień o zalanych posesjach, garażach czy piwnicach. Przed nawałnicą nie sposób się obronić, można jednak przygotować się zawczasu na eliminowanie jej negatywnych skutków.

Gwałtowna ulewa może w krótkim czasie zamienić ogród w przydomowe jezioro a garaż w kryty basen. Na tego rodzaju przykre niespodzianki narażeni są głównie właściciele domów jednorodzinnych. Zalanie mieszkania spotyka jednakże również mieszkańca wyższych pięter bloku wielorodzinnego, np. po awarii i rozszczelnieniu sieci wodociągowej. W takich sytuacjach konieczne staje się szybkie usunięcie wody z zalanych pomieszczeń, aby zminimalizować szkody przez nią poczynione.

Niestety, w przypadku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych, które często dotykają całe miejscowości, poszczególne gospodarstwa domowe muszą nieraz czekać wiele godzin na pomoc ze strony straży pożarnej czy innych służb ratowniczych. W sytuacjach, gdy należy ratować domowe sprzęty, pamiątki, książki, pojazdy, zbyt długie oczekiwanie na wsparcie zmniejsza szanse uratowania dobytku.

Karcher

© Karcher

Jak pozbyć się wody po nawałnicy?

Nawałnicy czy nagłej awarii wodociągowej nie jesteśmy w stanie zapobiec, możemy się jednak dobrze przygotować na niwelowanie ich skutków. Jednym z rozwiązań na nagłe przypadki jest stosowanie pomp zanurzeniowych do szybkiego opróżnienia zalanych pomieszczeń. Im szybciej dojdzie do przetransferowania nadmiaru wody z pomieszczenia, tym większe szanse na zachowanie budynku (ścian, podłóg, fundamentów) w dobrym stanie technicznym. Trzeba pamiętać, że woda, która dostała się do garażu lub piwnicy, jest mocno zanieczyszczona (błotem, piaskiem itp.). Dlatego urządzenie powinno być dostosowane do przepompowywania zanieczyszczeń o średnicy 20-25 mm (jak np. Karcher SDP 18000, który jest przystosowany do drobinek wielkości 30 mm). Glenda Taylor, specjalistka ds. budownictwa, doradza tym samym, aby zaczekać z wypompowywaniem wody z zalanego wnętrza do momentu aż obniży się jej poziom na zewnątrz. Nie ma sensu usuwać wody z garażu do ogrodu, jeżeli będzie ona wciąż spływać do pomieszczeni. Zestawienie pomp w zależności od ich przeznaczenia oraz parametrów pracy znaleźć można na stronie www.karcher.pl.

pompa-zanurzeniowa-karcher

O czym jeszcze należy pamiętać, przy pozbywaniu się wody z pomieszczeń?

Podtopiona piwnica zwiększa ryzyko awarii elektryczności, zwarcia lub porażenia prądem. Zanim wejdziemy do wody w takim pomieszczeniu, należy wyłączyć w nim zasilanie.

Planując wiosenne porządki, warto przy okazji zadbać, by różnego rodzaju środki chemiczne (do ochrony roślin, do walki ze szkodnikami oraz oleje, smary, paliwa) umieszczone były na wyższych półkach. Dzięki temu, w razie zalania, zmniejszymy ryzyko przedostania się ich do wody i znacznego zanieczyszczenia środowiska w czasie wypompowywania wszystkiego na zewnątrz.

Jeżeli zalanie pomieszczenia nastąpiło w wyniku gwałtownego zdarzenia (jak ulewa czy awaria sieci), wówczas proces wypompowywania wody i osuszania wnętrza można rozpocząć natychmiast. Trzeba mieć jednak na uwadze poziom wód gruntowych, który nie może być zbyt wysoki. W przeciwnym razie należy zaczekać aż on opadnie lub samodzielnie go obniżyć (np. kopiąc dół w odległości kilkunastu metrów od budynku). Próby wypompowywania wody z pomieszczenia w sytuacji wysokiego poziomu wód gruntowych grożą uszkodzeniem fundamentów lub ścian.

Z pewnością nie sposób zapobiec nagłym wypadkom, jak awaria czy nawałnica. Można jednak przygotować się na te przykre niespodzianki w taki sposób, aby usuwanie szkód przebiegało sprawnie, a straty dzięki temu były jak najmniejsze.

Artykuł przygotowany przez ekspertów firmy Karcher.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj