Jak sprawdzić stan prawny nieruchomości?

© Fotolia

© Fotolia

Kupno nieruchomości to dla każdego inwestora duży wydatek, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie stanu prawnego nieruchomości, by po zakupie nie okazało się, że ciążą na nas długi lub jest niejasna sytuacja co do własności czy prawa do użytkowania nieruchomości.

Gdzie szukać informacji o stanie prawnym nieruchomości?

Wszelkie informacje dotyczące nieruchomości zapisane są w księdze wieczystej, która jest dla niej prowadzona. Księgi wieczyste znajdują się w Sądzie Rejonowym w Wydziale Ksiąg Wieczystych, właściwym dla danej miejscowości. Jednak od momentu przeprowadzenia cyfryzacji ksiąg wieczystych, stan prawny nieruchomości można sprawdzić samodzielnie przez Internet. Trzeba jedynie znać numer księgi wieczystej dla nieruchomości, którą chcemy sprawdzić.

Może nam go podać właściciel nieruchomości wystawionej na sprzedaż, ale możemy odnaleźć go samodzielnie. W tym celu możemy udać się do określonego Wydziału Ksiąg Wieczystych lub skorzystać ze strony internetowej Ksiegiwieczyste.pl. Ten serwis to wyszukiwarka, za pomocą której wyszukamy numer księgi wieczystej po adresie nieruchomości lub numerze działki, na jakiej się ona znajduje. Po wpisaniu danych i zalogowaniu w serwisie uzyskamy informację o numerze księgi wieczystej. To z kolei umożliwi nam sprawdzenie wszystkich danych związanych ze stanem prawnym nieruchomości.

Na jakie informacje zwrócić uwagę czytając księgę wieczystą?

W każdym z działów księgi wieczystej znajdują się informacje istotne dla nabywcy nieruchomości. W dziale pierwszym widnieją informacje dotyczące stanu fizycznego nieruchomości – podany jest adres, numer działki, rodzaj własności i jego przeznaczenie. W przypadku lokali mieszkalnych widnieje informacja o rozmieszczeniu pomieszczeń, a także czy do lokalu przynależy piwnica, miejsce postojowe itp.

W dziale drugim oznaczony jest właściciel nieruchomości. Tutaj należy zwrócić uwagę czy nieruchomość ma tylko jednego właściciela, czy prawo do władania nią ma więcej osób. W drugim przypadku należy dokładnie sprawdzić, czy wszyscy właściciele wyrażają zgodę na sprzedaż nieruchomości.

Dla osób kupujących nieruchomość bardzo ważne są działy trzeci i czwarty, w których określone są prawa, roszczenia i ograniczenia na nieruchomości, a także informacje o hipotece. Warto pamiętać, że nieruchomość może być obciążona zadłużeniem finansowym (hipoteka), ale i służebnością osobistą, np. tak zwanym dożywociem.

W czasie przeglądania treści księgi wieczystej należy sprawdzić, czy w poszczególnych działach nie ma wzmianek o wnioskach składanych do Wydziału Ksiąg Wieczystych, gdyż może to oznaczać np. rozpoczęcie postępowania egzekucyjnego z nieruchomości.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj