Jak się przygotować do zakupu kominka?

kominek-w-domu

Jak się przygotować do zakupu kominka?

Wysokie koszty ogrzewania dostępnymi źródłami ciepła na rynku sprawiają, że właściciele domów poszukują nowoczesnych, alternatywnych i znacznie tańszych rozwiązań, wśród których dużą popularnością cieszą się obecnie kominki. Jeszcze do niedawna kominek pełniący głównie funkcję ozdobną w salonie lub pokoju dziennym, był symbolem komfortu, wygody i luksusu, pełnił funkcję głównie ozdobną i dekoracyjną. Obecnie stanowi dodatkowe uzupełnienie systemu grzewczego, a nierzadko jest nawet jedynym źródłem ciepła.

Wkład do kominka

Wybór odpowiedniego rodzaju wyboru kominka do domu rozpoczyna się już na etapie projektowania, planowania i budowania budynku, dzięki czemu właściciele unikną w przyszłości generalnego i kosztownego remontu wymiany instalacji grzewczej. Centralnym, podstawowym i najważniejszym elementem każdego kominka jest wkład kominkowy,  w którym pali się ogień, dostarczając przyjemnych wrażeń estetycznych.

Wkład kominkowy, od którego w głównej mierze zależy prawidłowe funkcjonowanie oraz żywotność kominka, narażony jest na działanie różnorodnych czynników, stąd też powinien być przede wszystkim odporny temperatury i korozję, a jednocześnie magazynować ciepło nawet na kilka godzin po zakończeniu palenia. Przy wyborze wkładu poza walorami dekoracyjnymi i wizualnymi należy zwrócić uwagę między innymi na: moc dostosowaną do wielkości ogrzewanego pomieszczenia, sprawność urządzenia, średnie zużycie drewna lub brykietu w czasie palenia, sposób wybierania popiołu jak również temperaturę spalin. Obecnie na rynku dostępne są dwa podstawowe rodzaje wkładów kominkowych: żeliwne, zachowujące na długo ciepło oraz stalowe, które szybciej nagrzewają się, ale równie szybko tracą ciepło.

Biokominki

Własny kominek z płonącym ogniem w mieszkaniu w bloku, nadającym wnętrzu przytulnego oraz swojskiego charakteru, szczególnie w mroźne, długi zimowe wieczory jeszcze do niedawana pozostawał jedynie w sferze marzeń. W ostatnim czasie na rynku pojawiły się jednak nowoczesne kominki o nazwie biokominki, w których tradycyjne, klasyczne drewno zostało lub brykiet zastąpione zostały płynnym biopaliwem. Lekkie, niewielkie biokominki nie wymagają skomplikowanego podłączenia do komina, a przy tym ich instalacja jest możliwa w dowolnym pomieszczeniu i miejscu. Doskonale więc sprawdzają sie jako elegancki i nowoczesny kominek do mieszkania w bloku. Obecnie wybór tego typu urządzeń na rynku jest niezwykle szeroki i bogaty: dekoracyjne, wykonane ze stali nierdzewnej lub stali lakierowanej proszkowo jak również innowacyjne biokominki szklane.  Przy zakupie biokominka należy zwrócić uwagę przede wszystkim na: jakość materiałów, jakość wykonania urządzenia, pojemność zbiornika na biopaliwo oraz jego moc.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj