Jak obniżyć rachunki za prąd? 6 sposobów na mniejsze zużycie energii

nizsze-rachunki-za-prad

Jak obniżyć rachunki za prąd? 6 sposobów na mniejsze zużycie energii

W stosunku do zarobków, ceny energii elektrycznej w Polsce są jednymi z najwyższych w Europie. Co gorsza, ze względu na przemiany gospodarcze i zwiększającą się liczbę użytkowanych urządzeń elektrycznych, polskie gospodarstwa domowe muszą liczyć się z coraz wyższymi rachunkami za prąd. Sprawdź, co możesz zrobić by twoje rachunki nie tyle przestały rosnąć, co wręcz zaczęły spadać.

W praktyce, wystarczy zmiana nawyków i wcielenie w życie przynajmniej kilku z poniższych wskazówek, a łączne zużycie energii zmniejszy się o kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt procent. Opisane przez nas czynności to łatwe w realizacji i skuteczne sposoby na obniżenie rachunków za prąd. Wymierne korzyści finansowe, wynikające z ich regularnego stosowania, będzie można zauważyć już po kilku miesiącach.

1.Unikaj trybu czuwania, wyłączaj z kontaktu nieużytkowane urządzenia

To podstawowa, ale przez wiele osób zapominana zasada oszczędnego korzystania z prądu. Komputer czy telewizor pozostawiony w trybie czuwania nadal pobiera niewielkie ilości energii, podobnie wyłączona, ale podłączona do prądu suszarka czy ładowarka telefoniczna. W praktyce, z kontaktu należy wyłączać wszystkie niepracujące w danym momencie urządzenia. Dla wygody, takie sprzęty jak komputer, drukarka czy telewizor można podłączyć do listwy antyprzepięciowej – wówczas zasilanie można odciąć jednym przyciskiem.

2.Gotuj tyle wody, ile potrzebujesz

Kuchenka i czajnik elektryczny to jedne z bardziej prądożerczych urządzeń. Dlatego zawsze warto gotować tylko taką ilość wody, jaka jest faktycznie w danym momencie potrzebna. Gotując na kuchence, należy dodatkowo pamiętać o stosowaniu przykrywki, która przyspieszy ten proces i tym samym zmniejszy zużycie prądu.

3.Umiejętnie przyrządzaj potrawy

Przyrządzając potrawy na płycie elektrycznej bądź w piekarniku należy wykorzystywać „ciepło resztkowe”. W praktyce chodzi tutaj o to, by wyłączać urządzenie na kilka minut przed planowanym końcem gotowania, smażenia czy pieczenia. Przez taki czas zgromadzona przez urządzenie energia będzie bowiem nadal oddziaływała na przygotowywany posiłek. Poza tym, średnica używanych garnków powinna być nieco większa od średnicy płyty grzejnej, a podczas pieczenia należy unikać otwierania drzwi piekarnika na dłuższy czas.

4.Zoptymalizuj użytkowanie lodówki

W przypadku większości gospodarstw domowych, lodówka jest jedynym, nieustannie pracującym urządzeniem. Ponieważ zużywa dużo prądu, bardzo ważne jest jej prawidłowe użytkowanie. Przede wszystkim nie należy w niej ustawiać temperatur niższych od zalecanych – optymalna wartość to 5-8 st. C w lodówce i minus 16-18 st. C w zamrażarce. Poza tym, powinna ona stać z dala od źródeł ciepła i promieni słonecznych. Należy również regularnie czyścić znajdujące się z tyłu lodówki spirale – zakurzone, podnoszą zużycie energii o kilkanaście procent.

5.Korzystaj z oświetlenia punktowego

Podczas oglądania telewizji, korzystania z komputera, czy czytania książki nie jest potrzebne silne oświetlenie sufitowe. W takich przypadkach sprawdzi się tańsze oświetlenie punktowe, na przykład lampa stojąca czy nocna, która rozświetli konkretną strefę pomieszczenia.

6.Używaj energooszczędnych urządzeń

W praktyce, w skali roku największe oszczędności można uzyskać dzięki energooszczędnym urządzeniom oraz oświetleniu. Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w energooszczędny model pralki oraz lodówki; można też rozważyć zakup płyty indukcyjnej. Jeśli któryś z dotychczasowych sprzętów wymaga droższej naprawy, lepiej jest od razu kupić nowy – i to nawet jeśli zabraknie na niego nieco gotówki i niezbędne będzie zaciągnięcie niewielkiej pożyczki. Ważne jednak, by ta ostatnia pochodziła od wiarygodnej firmy, udostępniającej środki na korzystnych i przejrzystych warunkach (kryteria te spełnia między innymi oferta www.euroloan.pl).

Praktyka pokazuje, że choć powyższe porady nie są rewolucyjne, to jednak liczne grono osób stosuje tylko część z nich, a niektórzy – żadnej! Tymczasem wcielenie ich w życie sprawi, że rachunki za energię będą odczuwalnie niższe; w skali roku – co najmniej o kilkadziesiąt a nawet kilkaset złotych niższe.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj