Izolacja akustyczna podłogi – jak ją wykonać?

izolacja podłogi

© fotolia

Hałas jest bardzo niekorzystny dla zdrowia. Męczy, uniemożliwia odpoczynek czy pracę w domu. Na szczęście istnieje sporo rozwiązań, które pozwalają chronić się przed niepożądanymi dźwiękami. Sprawdźmy, jak skutecznie wytłumić głośny strop, by nie zakłócać życia sąsiadom.

Odgłosy kroków, toczącej się piłki, czy przesuwanych krzeseł. Wielu z nas zna ten problem z codziennego życia. Gdy okaże się, że jeszcze uwielbiamy tańce i prowadzimy ożywione życie towarzyskie, to z pewnością przy nośnych mieszkaniach nie będziemy ulubieńcami sąsiadów. Tymczasem wystarczy skorzystać ze sprawdzonych rozwiązań, by tych problemów uniknąć. Izolacja akustyczna podłogi pozwala wyciszyć strop i zmniejszyć uciążliwość własnego stylu życia bez konieczności rezygnacji z dotychczasowych upodobań.

Najskuteczniejszym sposobem wygłuszenia stropu jest np. wymiana posadzki na tzw. posadzkę pływającą. Dzięki tej technologii można pod warstwę desek, czy paneli położyć izolację, która skutecznie wytłumi dźwięki powietrzne i uderzeniowe.

Materiały do izolacji akustycznej podłogi

Produktem przeznaczony do wykonania izolacji akustycznej podłogi są płyty z włókna drzewnego. Przy zakupie materiałów do izolacji akustycznej podłogi należy zwracać uwagę na wskaźnik pochłaniania dźwięków. Im wyższy, tym lepsze właściwości dźwiękoizolacyjne. Wartość lambdy może wynosić od 0 do 1. Parametr ten jest istotny, ponieważ zbyt słaba redukcja fal odbitych w pomieszczeniu powoduje powstanie tzw. hałasu pogłosowego. Wpływa on niekorzystnie na ogólny poziom głośności, oraz sprawia, że przekaz mowy, czy dźwięków zostaje zakłócony – wyjaśnia Mateusz Grobelny ze specterm.pl.

Miękka wełna drzewna, która przy gęstości w przedziale od 45 – 80 kg/m3 doskonale radzi sobie z pochłanianiem fali dźwiękowych. Gęstość jest tu parametrem najważniejszym, ponieważ od niej zależy, czy chcemy aby dźwięk został całkowicie pochłonięty przez materiał, czy po części dobity w stronę jego źródła. Coraz częściej w ten sposób izolujemy pomieszczenia narażone na bardzo wysokie obciążenia dźwiękiem, jak np. studia nagrań muzycznych czy sale widowiskowe.

Nie wszyscy wiedzą, że często wykorzystywany do ocieplania styropian nie nadaje się do izolacji akustycznej. Materiał ten nie amortyzuje, ani nie pochłania hałasu, a wręcz go potęguje, bo odbija dźwięki.

Płyty drewnopochodne – skuteczna izolacja akustyczna

Z kolei płyty drewnopochodne doskonale nadają się do tłumienia dźwięków dochodzących z zewnątrz, jak i powstających wewnątrz budynku. Włókno drzewne jest znakomitym izolatorem. Gdy położymy je pod podłogę z paneli lub klapek akustyka zmniejszy się o około 20 bB. Ich zaletą jest też długa żywotność. Materiał ten nie utlenia się i zachowuje swoje właściwości przez wiele lat. - Godne podkreślenia jest również to, że włókno drzewne jest w pełni naturalne i w korzystnie wpływa na tzw. mikroklimat w domu. – dodaje M. Grobelny (specterm.pl)

Płyty drewnopochodne są doskonałym rozwiązaniem, by wytłumić podłogę. Można je też kłaść na ścianach. Długotrwały hałas ma bardzo niekorzystny wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Zaburzenia snu, irytacja, problemy z koncentracją, ogólne złe samopoczucie to częste skutki przebywania w zbyt głośnym otoczeniu. Warto więc sięgnąć po izolację akustyczną, by zapewnić sobie otoczenie, w którym przebywanie będzie nie tyko przyjemne, ale przede wszystkim zdrowe i bezpieczne.

Zaloguj się Logowanie

Komentuj